SEO

50 eyaletin genel avukatları Google’ın antitröst soruşturmasına katıldı

Beklenen, şimdi resmi. Devlet genel avukatları, Google ve Facebook'un resmi problarını başlattı. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Google tarafından rekabete aykırı olduğu iddia edilen davranışlarla ilgili bir soruşturmaya yol açacak ve ayrıca, New York Başsavcısı Letitia James, Facebook'a başka bir çok kademeli sondaya öncülük ediyor. İkincisi geçen hafta açıklandı.

50 eyalette de yığıldı. Bugün resmi olan Google soruşturması, her 50 eyalet genelindeki 50 devlet avukatı tarafından desteklenmektedir. Şu ana kadar yapılan Facebook soruşturmasında Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, Kuzey Carolina, Ohio, Tennessee ve Columbia Bölgesi'nin desteği var.

Bugün Teksas Başsavcılığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, “İki taraflı koalisyon koalisyonu açıklandı Google’ın, çevrimiçi reklam pazarlarının genel olarak kontrolünü ve tüketicilere zarar verebilecek rekabet karşıtı davranışa yol açabilecek arama trafiğini araştırmayı planlıyor. ”

AG’ler federallerle işbirliği yapacak ve koordine edecek. Texas AG, çok aşamalı Google soruşturmasının “Federal otoritelerle işbirliği içinde çalışacağını” da söyledi. Meclis ve Senato, hem büyük teknoloji şirketlerini soruşturuyor hem de Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, yargılanan soruşturmalar konusundaki yargı yetkisine bölünmüş durumda. Google, Facebook, Apple ve Amazon.

Ancak Google açıkça aslanın dikkatini çekiyor.

Hukuk uzmanlarına göre, devletlerin emrinde çeşitli araçlar, taktikler ve olası çözümler bulunuyor. Bunların arasında:

  • Google’la soruşturmaları ve müzakereleri konusunda daha sert olmak için federalleri zorla Google ile federaller arasında gerçekleşebilecek potansiyel bir anlaşmayı sevmiyorlar ve

Çevrimiçi reklamcılık ve 'tüketici zararı' konusunda inceleme yapamıyorlar. Belirtildiği gibi, araştırmalar, Google’ın (ve Facebook’un) dijital reklam pazarı üzerinde ne kadar kontrol edip etmediklerini ve bunun rekabeti engellemek için şirketler kazanıp kazanmadıklarına odaklanacak. EMarketer'in tahminlerine göre Google’ın bu yılki çevrimiçi reklamcılık payı% 37, Facebook’un% 22’si. Ancak Amazon dahil edildiğinde, büyük üçe akan dijital reklam dolarının birleşik payı neredeyse% 70'e ulaşıyor.

AG devleti eylemini görmenin bir yolu, yeterince saldırgan olmayan federal eylemlere karşı bir tür sigorta poliçesi. FTC 2013 yılında, anti-tröst davasını Google’a karşı verdi, bazıları bileğe tokat attı. Diğerleri bunun doğru sonuç olduğuna inanıyordu. Çok aşamalı eylem, ikisi çabalarını koordine etmek istemesine rağmen, federallerin “omzuna bakmak” olacaktır.

Bireysel devlet AG'leri tarafından yayınlanan geçmiş ve mevcut ifadeler, en azından bazılarının Google’ın karar verdiğine karar verdiğini de ortaya koyuyor. rekabete zarar vermek ve çözüm yolunda sorumluluk alamamaktadır. Ancak potansiyel dava bağlamında yükümlülüğü kanıtlamak başka bir konudur.

Neden umursayalım. Google, rekabet gücü yüksek bir ortamda faaliyet göstermekte ve Facebook, Microsoft, Apple ve Amazon (ve diğerleri) ile hepsi farklı pazarlardaki firmalarla yoğun rekabet halindedir. Google, eMarketer’in% 37’sini kendi başına ABD’de dijital reklamcılığa hükmetmediğine veya kontrol etmediğinin kanıtı olarak gösterecektir

. Gerçekten de, Google’ın geleneksel antitröst standardı olan eylemlerinden tüketicilere zarar göstermek zor olacaktır. Ancak, görünen bir tüketici zararı olmaması, Avrupa Komisyonunun Google’a yaklaşık 9 milyar dolar para cezası vermesini ve şirketin iş uygulamalarında değişiklik aramasını engellememiştir (bu cezalar ve kararlar Google tarafından temyiz edilmektedir).

soruşturma makamlarının bazıları arasında. Diyelim ki araştırmacılar rekabet karşıtı davranışların olduğunu belirlediler, Avrupalıların uğraştığı çareler sorunu burada en zorlayıcı olan şey. Ne kadar sert olacaklar? Ve herhangi bir satın almayı “çözmeyi” de içerecekler mi?

Google bir anlaşmayı müzakere etmezse, o zaman yıllarca süren mahkeme savaşlarında olabiliriz. Ancak, şirket için şartlar şirket için nispeten uygun olmadıkça – 2013'te olduğu gibi – devletlerin engellemek için muhtemelen müdahale ettikleri bir şey olmadıkça anlaşmayacakları güvenli bir bahis.

Bu makale ilk olarak Pazarlama Arazisi'nde yayınlandı.


Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantılar hakkında yazıyor. Daha önce LSA, The Kelsey Group ve TechTV'de liderlik görevlerinde bulundu. Onu takip et Twitter veya onu LinkedIn'de bul.