SEO

App Store SEO: Trafikte Bir Damla Nasıl Teşhis Edilir ve Geri Kazanılır

Bazı kuruluşlar için, mobil uygulamalar yeni müşteri adayları ve müşterileri yakalamak için önemli bir araç olabilir, bu nedenle uygulama ziyaretlerinizin azaldığını fark ettiğinizde endişe verici olabilir.

Ancak, uygulamanızı nasıl optimize edeceğinize dair içerik olmasına rağmen başka türlü ASO (App Store Optimizasyonu) olarak bilinen, uygulama ziyaretlerinde bir düşüşü teşhis etmek için gereken adımlar hakkında çok az bilgi var.

Geleneksel arama ile çakışan olmasına rağmen, uygulamada rol oynayan benzersiz faktörler var mağaza görünürlüğü.

Bu blogun amacı, uygulama mağazasında ziyaretlerde bir düşüşü araştırmaya çalışırken size sağlam bir temel sağlamak ve daha sonra bu trafiği geri kazanmak için bazı hızlı yangın fırsatlarından geçeceğiz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, uygulama trafiğinizin neden reddedildiğini araştıran süreci ele alalım:

 1. Potansiyel dış etkenleri belirleme
 2. Ziyaretlerde bırakılan anahtar kelimelerin türünü belirleme
 3. Uygulama kullanıcısı katılım metriklerini analiz etme

Ve biz Aşağıdakiler de dahil olmak üzere trafiği geri kazanmanıza yardımcı olacak bazı yollardan yararlanın:

 1. Rakiplerinize casusluk
 2. Mağaza listenizi optimize etme
 3. Yerelleştirmeye yatırım

Uygulama trafiğinizin neden reddedildiğini araştırın

Adım 1. Potansiyelinizi belirleyin dış etkenler

Bazı endüstriler / işletmeler, mevsimsellik gibi dış etkenler nedeniyle trafiğin azaldığı yılın belirli dönemlerine sahip olacaktır.

Trafik düşüşünü daha fazla araştırmaya başlamadan önce:

 • İrtibat noktanızla konuşun ve mevsimsellik işlerini etkileyip etkilemediğini veya oyunda genel endüstri eğilimlerinin olup olmadığını sorun. Örneğin, SkyScanner gibi toplayıcı siteler, yılın başındaki yoğun dönemden sonra uygulama ziyaretlerinde bir düşüş görebilir.
 • Uygulama yüklemelerinin gerçekten düşüp düşmediğini belirleyin. Olmazsa, o zaman muhtemelen trafikte bir düşüş hakkında endişelenmenize gerek kalmaz ve Google’ın ve Apple’ın algoritmaları arama terimlerinin amacını daha iyi hizaya getirebilir.

Adım 2. Anahtar kelimelerin türünü belirleyin ziyaretlerde bırakıldı

Geleneksel aramada olduğu gibi, anahtar kelime türlerini (markalı ve markalı olmayan) ve aynı zamanda uygulama mağazası ziyaretlerinde en büyük düşüşü gören tek tek anahtar kelimeleri tanımlamak, ihtiyaç duyulan içeriği sağlar ve yönünü şekillendirmeye yardımcı olur senin soruşturman. Örneğin:

markalı terimler ziyaretlerde en büyük düşüşü görmüşse, bu şu önerebilir:

 1. Marka / ürün bilinci yaratan reklam harcamaları miktarında bir düşüş var
 2. Yarışmacılar markalı terimleriniz için teklif veriyor
 3. Uygulama adı / markası değişti ve önceki tüm markalı trafiği silemiyordu

markalı olmayan terimlerin en büyük düşüşünü gördüğü takdirde bunu önerebilir ziyaretler:

 1. Olumsuz bir etkisi olan en son optimizasyon değişikliklerini yaptınız
 2. Uygulama çökmeleri veya uygulama incelemeleri gibi kullanıcı etkileşimi sinyalleri daha da kötüye gitti
 3. uygulama ve / veya daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak (özellikle bir uygulama trafiğinin çoğunluğunu küçük bir anahtar kelime grubundan alması durumunda geçerlidir)
 4. Uygulamanız bir algoritma güncellemesinden etkilendi

Eğer markalı ve markasız terimler en büyük dro'yu gördü Bu, şunları önerebilir:

 1. Google’ın uygulamanızı tanıtmaya yönelik politikalarını ihlal ettiniz.
 2. Oyunda dış etkenler var

Android uygulamanız için veri almak için

Androidiniz için veri almak için Google Play Konsol hesabınıza giriş yapın.

Google Play Konsolu, android uygulamanızın performansı hakkında bir veri hazinesi sağlar, özellikle uygulama mağazası sıralamasını etkileyen kullanıcı katılımı ölçümleri hakkında özellikle faydalı bilgiler sağlar (daha sonraları daha sonra).

Ancak, anahtar kelimeye özgü veriler sınırlı olacak . Google Play Konsolu, uygulamanız için en fazla indirmeyi sağlayan tek tek anahtar kelimeleri size gösterecektir, ancak anahtar kelime ziyaretlerinin büyük çoğunluğu sınıflandırılmayacak: indirmeler oluşturan ortadan uzun kuyruklu anahtar kelimelere, ancak yalıtılmış olarak görünecek kadar indirilen dosya üretme anahtar kelimeler. Bu anahtar kelimeler "diğer" olarak sınıflandırılır.

Grafiğiniz aşağıdaki gibi görünebilir. Aynı işlemi markalı terimler için tekrarlayın.

Yukarıda: Müşterinin markalı olmayan Google Play Store uygulaması ziyaretlerinin grafiği. Ziyaret sayısı gerçektir, ancak ziyaretleri yönlendiren anahtar kelimeler anonimliğini koruyacak şekilde değiştirilmiştir.

IOS uygulamanızın verilerini almak için

IOS uygulamanızın performansıyla ilgili verileri elde etmek için Apple'ın App Store Connect'i vardır. Google Play Konsolu gibi, ellerinizi de uygulamanızın sıralamasını etkileyebilecek kullanıcı katılımı ölçümleri hakkında elde edebileceksiniz.

Ancak, anahtar kelime verileri Google Play Konsolundan bile daha az. Yalnızca, uygulamanızın simgesinin App Store'da aldığı toplam gösterim sayısını görebilirsiniz. Hem Android hem de IOS uygulamanız için ziyaretlerde bir düşüş gördüyseniz, Google Play Konsol verilerini anahtar kelime performansı için vekil olarak kullanabilirsiniz.

TheTool gibi bir uygulama sıralaması izleme aracı kullanırsanız, potansiyel olarak uygulamanıza ziyaretleri yönlendiren anahtar kelimelerle ilgili bilgilerdeki boşlukları biraz azaltın.

Adım 3. Uygulamanın kullanıcı katılım metriklerini analiz edin

İyi bir kullanıcı deneyiminin temelini oluşturan kullanıcı katılım metrikleri, uygulamanızın çalışma sıralamasında güçlü bir etkiye sahiptir ve Hem Apple hem de Google bu konuda açık.

Google, uygulama çökmeleri, ANR oranları (uygulama yanıt vermiyor) ve zayıf yorumlar gibi kullanıcı katılımı metriklerinin Google Play'de maruz kalma fırsatlarını sınırlayabileceğini belirtir.

Apple, etkileşim ölçütleri hakkında bilgi sağlama konusunda Google kadar yaklaşmıyor olsa da, uygulama derecelendirme ve incelemelerinin uygulama mağazasının görünürlüğünü etkileyebileceğini belirtti.

Sonuçta, Apple, IOS uygulamalarının iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamak istiyor; bu nedenle, App Store'da bir uygulamayı sıralamak için bir dizi ek kullanıcı etkileşimi ölçümü kullanıyor olabilirler.

Araştırmanızın bir parçası olarak bakmalısınız. Aşağıdaki kullanıcı katılımı ölçümlerinin uygulamanıza yapılan ziyaretlerde bir düşüş gördüğünüz süre içinde nasıl değişmiş olabileceği konusunda

 • Uygulama derecesi
 • Derecelendirme sayısı (daha yeni / yeni derecelendirmeler Google için daha fazla ağırlıklandırılır)
 • İndirme sayısı
 • Yükleme sayısı vs kaldırma
 • Uygulamanın çökmesi ve yanıt vermeyen uygulama

Google Play Konsolunda ve App Store Connect'te yukarıdaki metrikler için veri alabilirsiniz veya bu verilere erişebilirsiniz içten.

Analiziniz içgörüler ortaya çıkmasa bile, uygulama derecelendirmesi gibi metrikler dönüşümü etkiler ve uygulamanızın SERP özelliğinde uygulama paketi içerisindeki yerini etkilediğinden, bu ölçümleri iyileştirmek için bir strateji geliştirmek için zaman ayırmaya değer.

Olumsuz eleştirilere ve incelemelere sorularınızla yanıt vermenizi sağlamak için basit bir taktik olabilir. Aslında, kullanıcılar bir yanıt aldıktan sonra puanlarını ortalama olarak +0.7 yıldız yükseltirler.

Apple, IOS uygulaması için derecelendirme ve değerlendirme istemek için birkaç ipucu sunuyor.

Uygulama trafiğinizi geri kazanmanıza yardımcı olun

Adım 1. Rakiplerinize casus olun

Sıralamanın kim olduğunu bulun

Uygulama mağazasının görünürlüğünü iyileştirmek için fırsatları belirlemeye çalışırken, her zaman en iyi 5 sıralama rakibini karşılaştırmayı severim bazı öncelikli markasız anahtar kelimeler için uygulamalar.

Tek yapmanız gereken bu anahtar kelimeleri Google Play'de ve App Store'da aramak ve her bir uygulama listesinden halka açık sıralama faktörlerini almak. Aşağıdaki gibi bir şeye sahip olmalısınız:

Marka

Başlık

Başlık Karakter uzunluğu

Oylama

Değerlendirme sayısı

Kurulum sayısı

Açıklama karakter uzunluğu

COMPETITOR 1 [19659071] 50 4.8

2.848

50.000+

3.953

REKABETÇİ 2

[Competitor title]

28

4.0

3,080

500.000+

198090] 19809072] 3

[Competitor title]

16

4.0

2566

100.000+

2.059

MARKANIZ

[Your brands title]

37

373

37 +

3,951

REKABETÇİ 4

[Competitor title]

7

4.1

1,140

100,000+

1,142

REKABETÇİ 5

1.142

YAZICI 5

[Competitor title]

24

4.5 [566572] ] 50,000+

2,647

Yukarıda: bir müşterinin Google Play rakiplerinin anonim tablosu

Bundan, bir uygulamanın neden üstünde bulunduğuna dair bazı belirtiler alabilirsiniz. Örneğin, “Rakip 1” in yalnızca en iyi uygulama derecelendirmesine sahip olmadığını aynı zamanda en uzun unvan ve açıklamaya sahip olduğunu görüyoruz. Belki de başlıklarını ve açıklamalarını daha iyi optimize ettiler mi?

Üstümüzde sıralanan rakiplerin, Google’ın ve Apple’ın kullanıcı katılımı metriklerinin önemi ile ilgili ifadeleriyle aynı hizaya giren daha fazla sayıda toplam inceleme ve yükleme yaptıklarını da görebiliriz. 19659002] Yukarıdaki karşılaştırma bilgisiyle, biraz daha derine inebilir, bu da bizi bir sonraki bölüme yönlendirir.

Uygulama metin alanlarınızı optimize edin

Metin alanlarına eklediğiniz anahtar kelimelerin app store üzerinde önemli bir etkisi olabilir. keşfedilebilirliği.

Analizinizin bir parçası olarak, anahtar kelime optimizasyonunuzun rakiplerinizden ne kadar farklı olduğunu ve fırsatları tespit etmelisiniz.

Google Play için, aşağıdaki metin alanlarına anahtar kelimeler eklemek sıralamasını etkileyebilir:

 • Uygulamadaki anahtar kelimeler başlık (50 karakter)
 • Uygulama tanımındaki anahtar kelimeler (4.000 karakter)
 • Kısa açıklamadaki anahtar kelimeler (80 karakter)
 • URL’deki anahtar kelimeler
 • Uygulama adınızdaki anahtar kelimeler

App Store, aşağıdaki metin alanlarına anahtar kelimeler ekleyerek sıralamaları etkileyebilir:

 • Uygulama başlığındaki anahtar kelimeler (30 karakter)
 • 100 karakterli anahtar kelimeler alanını kullanma (sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri yerleştirmek için ayrılmış 100 karakterlik bir alan )
 • Uygulama adınızdaki anahtar kelimeler

Optimizasyon taktiklerinizin nasıl dayandığını daha iyi anlamak için, uygulama metin alanlarınızı rakiplerle karşılaştırmanızı önerdim.

Örneğin, söz konusu anahtar kelimelerin kendi sıklıklarındaki sıklıklarını bilmek istersem uygulama tanımlayıcısı Google Play'deki açıklamalar (açıklama alanındaki anahtar kelimeler bir sıralama faktörüdür), aşağıdaki gibi bir tablo oluşturduğumdan.

Anahtar Kelime

REKABETÇİ 1

REKABETÇİ 2

REKABETÇİ 3

MARKAMIZ

REKABETÇİ 4

RAKET 5

meslek

32

40

3 3

2

iş arama

12

4

10

9

10

10

] 2

] 0

0

5

0

3

iş takibi

2

0 [0

] 0

0 [0 ] istihdam uygulaması

7

2 2

0

4

2

1

iş arama

4

1

1

] 0

0

iş takipçisi

3

0 0

0

1

0

0

1

2

] 0

2 0

1

0

0

Yukarıda: Müşterinin Google Play rakiplerinin anonim tablosu

Yukarıdaki tabloda, 1 numara sıralamasının rekabet ettiğini görebiliyorum tor (rakip 1), benden daha fazla “iş arama” ve “iş bulma” uygulamasından bahseder.

Bir uygulamanın hangi pozisyonda olduğunu belirleyen birçok etken olmasına rağmen, sıralamayı iyileştirmek için Google Play uygulama açıklamamda bahsedilen anahtar kelimelerin sıklığını artırmam gerektiğini düşündüm.

Ancak dikkatli olun: yazma doğal olmayan, anahtar kelime dolması açıklamaları ve başlıkları olumsuz yönde etkileyecektir.

Makineler için optimize edilmenin yanı sıra, uygulama başlığınız ve açıklamanız gibi metin alanlarının kullanıcılar için uygulamanızın çekici bir "reklamı" olduğunu unutmayın.

Bu işlemi diğer metin alanları için tekrarlıyorum diğer anahtar kelime öngörülerini ortaya çıkarmak için.

Adım 2. Mağaza listenizi optimize edin

Mağaza listeniz Google Play'deki uygulamanızın evinde. Kullanıcıların uygulamanız hakkında bilgi edinebilecekleri, yorumları okuyabilecekleri ve daha fazlası. Şaşırtıcı bir şekilde, tüm uygulamalar kapsamlı bir mağaza listeleme deneyimi geliştirme konusunda tam anlamıyla avantaj elde etmiyor.

Google, mağaza listeleme özelliklerinin çoğunluğunu tam olarak kullanmanın uygulamalarınızın keşfedilebilirliğini doğrudan etkilediğini doğrudan ortaya koymuyor gibi gözükse de, burada

En azından mağaza listenize yatırım yapmak dönüşümü artırabilir ve değişikliklerin etkisini ölçmek için A / B testleri bile yapabilirsiniz.

Genel olarak kullanıcıyı iyileştirebilirsiniz uygulamanızın video fragmanlarını, kaliteli yaratıcı varlıkları, uygulama simgenizi (simgenizi diğer uygulama simgeleri denizi arasında öne çıkarmak isteyeceksiniz) ve daha fazlasını ekleyerek mağaza listesinde bulunan deneyim ve içerikler.

Daha fazla bilgi edinmek için Google’ın en iyi uygulama kılavuzunu çekici bir Google Play Store listesi oluşturma konusunda okuyun.

Adım 3. Yerelleştirmeye yatırım yapın

Önceki araştırmalar, küresel tüketicilerin% 72,4'ünün çevrimiçi alışveriş yaparken ana dilini kullanmayı tercih ettiğini ve tüketicilerin% 56,2'sinin kendi dillerinde bilgi edinme yeteneğinin fiyattan daha önemli olduğunu belirtti.

Mantıklı geliyor. Ürününüzü hedef kitleniz için ne kadar iyi kişiselleştirirseniz, sonuçlarınız da o kadar iyi olur, bu nedenle ekstra millere gidin ve Google Play ve App Store listelerinizi yerelleştirin.

Google’ın Google Play'de yerelleştirilmesi için kullanışlı bir kontrol listesi var ve Apple’ın App Store'da uygulamanızı uluslararası hale getirmek için kapsamlı bir kaynak.

Sona erdirme

Her türlü ziyarette bir düşüş alarm ve paniğe neden olur. Umarım bu blog size bir uygulama trafiğinin neden düştüğünü araştırmanın ve geri kazanmak için bazı hızlı yangın fırsatlarını sağlamanızın gerekip gerekmediğini araştırmanız gerektiğinde size iyi bir başlangıç ​​noktası verir.

ASO ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, tavsiye ederim App Radar’ın ve TheTool’un ASO’ya kılavuzlarını ve Google ve Apple’ın uygulama arama keşfedilebilirlik ipuçlarını okuyarak.