التسويق الرقمي

AdWords Kalite Puanı – Sadece Bir Numara Değil!

Kalite Puanı – Sadece Bir Numara Değil!

Beni oldukça fazla şaşkına çeviren bir şey Google AdWords'teki "kalite puanı" terimidir. Bu sadece sayısal bir figür değildir; Google AdWords’teki إعلان yerleşimlerinize karar vermede önemli bir rol oynar. Anahtar kelimeleriniz yüksek bir puana sahipse, reklamınız yalnızca rakiplerinizin üzerine yerleştirilmeyecek, aynı zamanda rekabetten her tıklama için daha az para ödeyeceksiniz.

Kalite Puanı Nasıl Görüntülenir?

Sadece size söyleyeceğim, Google görüntüler Anahtar kelime düzeyinde kalite puanı ve sadece kesin maçlarda hesaplanır. Tam eşleme, sıralı eşleme ve geniş eşleme – anahtar kelimelerin her üç versiyonu da aynı puana sahip olacaktır.

Peki bir kişi bir anahtar kelimenin skorunu nasıl görebilir veya nerede görebilir? Çok basit. Herhangi bir anahtar kelime için farenizi durum sütununun altındaki yorum simgesine taşımanız yeterlidir. (Durum sütunu anahtar kelimenizin durumunu gösterir – uygun, duraklatılmış, ilk sayfanın altında teklif, düşük arama hacmi ve daha fazlası.)

Bir kampanya reklam grubunda çalıştığınız tüm anahtar kelimelerin puanını görmenin başka bir yolu Anahtar Kelimeler Sekmesi'ni tıklatıp Sütun açılır menüsünün altındaki sütunları özelleştirmek için tıklayın. Bir kez orada, Nitelikler'i tıklamanız ve Kalite Puanını görmeniz gerekir. Ekle ve Kaydet üzerine tıklayın. Artık bu metriği diğer metriklerle birlikte bir sütun olarak göreceksiniz.

Peki neden kalite puanı bu kadar önemli?

Bu, ilk sayfa teklifinizi belirler; reklam sıralamasını ve içerik ağı sitelerinde görünme uygunluğunu belirler.

Şimdi soru ortaya çıkıyor, Reklam Sıralaması nedir?

Reklam sıralaması = maksimum teklif * kalite puanı

Sıklıkla mesajı görüyoruz, "ilk önce sayfa teklifi ", yani kalite puanını yükseltmemiz gerektiğini veya bu anahtar kelime için maksimum TBM teklifini artırmamız gerektiğini iyileştirmek için.

Daha yüksek bir sayfa sıralamasına sahip olan herhangi bir reklamveren, arama sonuçlarından daha yüksek veya daha yüksek bir şekilde gösterilecektir. alt sayfa sırasına sahip olmak. Bu yüzden, daha fazla ödeme yapıyorsanız, ancak reklam sıralamanız düşük ise, o zaman sizden daha az ödemeniz olan rekabetinizin altında olacaksınız.

Size bir örnek vereceğim:

Rakipinizin çalıştığını varsayalım. azami TBM'ye sahip bir anahtar kelime, 0,50 TL ve bu anahtar kelimenin kalite puanı 7'dir. Ardından, reklam sıralaması 3,5'e (19659005) gelir. Şimdi, aynı anahtar kelimeyi 1 TL'lik bir maksimum TBM ile çalıştırdığınızı ve kalite puanının Bu anahtar kelime 3'tür. Sonra reklam sıralamanız 3'tür.

Yani rakipten daha fazla ödeme yapıyor olabilirsiniz, ancak reklam sıralaması daha iyi olduğundan, rakiplerinizin reklamları Google AdWords arama sonuçlarında sizinkinden daha üst sırada olacaktır. [19659005] Yani, her şey iyi bir kalite puanına sahip olmaktan geri kalıyor.

Anahtar kelimelerinizin kalite puanını belirleyen ana faktörler aşağıdadır.

  • TO – bu, herhangi bir anahtar kelimenin kalite puanını belirlemede en önemli faktördür. Anahtar kelimenizin ne kadar tıklama alması bekleniyor. TO'su ne kadar yüksek olursa puan o kadar iyidir.
  • Reklam metniyle anahtar kelimelerin alaka düzeyi – Anahtar kelime, yazdığınız reklam metni ile alakalı veya alakalı olmalıdır. Anahtar kelimenin reklam metninde olması gerektiğini, ancak ilgili olması gerektiğini söylemiyorum. Gibi çiçeklere bir reklam koymuşsunuz ve bir anahtar kelime gül eklediniz. Her ikisi de ilişkilidir. Burada reklam metni için dinamik anahtar kelime ekleme öneriyorum. (bundan sonraki yazımda daha fazla)
  • Açılış Sayfası kalitesi – Açılış sayfası, anahtar kelimeyle alakalı olmalıdır. Yine de, anahtar kelimenin sayfada olması gerektiğine dair bir zorunluluk değil, sayfanın teması da anahtar kelimeyle ilgili olmalıdır.
  • Açılış Sayfası Yüklenme Süresi – Açılış Sayfası aynı zamanda karar veren bir faktördür. bir anahtar kelimenin skoru. Bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse o kadar iyidir. Demek istediğim, Google'ın, kullanıcının yavaş bir açılış sayfasına ya da düzgün bir şekilde yönlendirilmeyen bir sayfaya gitmesini istemiyor
  • Coğrafi Bölge veya hesabın konumu ve genel performansı puanın belirlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Dolayısıyla, kalite puanınızı yükseltmek için açılış sayfalarını daha alakalı hale getirmeye çalışın, alakalı ve aranabilir anahtar kelimeler ekleyin, açılış sayfası, reklam kopyanızda veya anahtar kelimenizde yaptığınız sözleri vermelidir. Görünen URL’deki ve reklam kopyasındaki anahtar kelimenin dinamik olarak eklenmesi, genel puanın iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.