يونكس / لينكس

Ahududu Pi'yi İlk Kez Sıyırma

Raspberry Pi oldukça havalı bir bilgisayar; ancak normal kişisel bilgisayarlardan farklı olarak işletim sistemi (OS) ile önceden yüklenmemiş. Bu, Raspberry Pi bilgisayarını kullanmak için seçtiğiniz bir işletim sistemini bir SD karta takmanız ve bilgisayarı önyüklemek için kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu makale, bir işletim sisteminin nasıl kurulacağını gösterecek, onu bir SD'ye flaş edecek Raspberry Pi'nizi ilk defa takıp çıkarın.

Makaleyi evde takip etmek istiyorsanız, şunlara sahip olmalısınız:

  • A Ahududu Pi – Model B
  • Bir SD Kart (en az 2 GB)
  • İnternet bağlantısı ve bir SD kart okuyuculu bir bilgisayar
  • Bir USB klavye
  • Bir HDMI monitör

İşletim Sistemi Seçme (OS)

Ahududu Pi, Windows 8 veya OS X gibi standart bir işletim sistemi çalıştırmıyor. Bunun nedeni Ahududu Pi’nin güç kaynağı denilen ARM işlemci, bu tip bilgisayar işlemcileri bilgisayarınız ile aynı programları çalıştıramaz. Bunun yerine, optimize edilmiş ve Raspbery Pi ARM donanım mimarisine taşınmış işletim sistemlerinden birini çalıştırması gerekir.

Neyse ki, mevcut birkaç tane işletim sistemi var. Bunların çoğunun linux çekirdeğini temel aldığına dikkat etmek önemlidir.

Yumuşak şamandıralı Debian "wheezy"

Yumuşak şamandıralı debian işletim sistemi, özellikle yoğun çalışıyorsanız kullanılır. Raspberry Pi'nizdeki Java tabanlı uygulamalar (Bunu şimdilik yapmayacağız).

Arch Linux ARM

Bu işletim sistemi yeni başlayanlar için değil, bu yüzden şu an hakkında daha fazla konuşmayacağız. Ancak, zaten deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız, buna daha yakından bakmalısınız.

Raspbian "Wheezy"

Raspbian "Wheezy" işletim sistemi, üzerinde çalışılacak en popüler işletim sistemidir. Ahududu Pi. Donanımla çok iyi bir entegrasyona sahip ve grafiksel bir kullanıcı arayüzü ve geliştirme araçlarıyla önceden yüklenmiş olarak geliyor. Linux ortamında çok deneyimli değilseniz, bu çok kullanışlı olacaktır.

Bu makalenin amacı, Raspbian işletim sistemini kullanmaya başladığımızdan beri kullanacağız. İlk adım, Raspbian "Wheezy" işletim sistemi görüntüsünün en son sürümünü indirmektir. burada serbestçe kullanılabilir ("Ham Görüntüler" e inin).

Bir kere indirip dosyayı uygun bir klasöre taşıdıktan sonra sağ tıklayın ve "Tümünü Çıkart …" seçeneğini seçin. görüntü dosyasını indirilen zip dosyasından çıkarın.

Diğer Araçlar

İşletim sistemine ek olarak, işletim sistemimizi SD kartımıza aktaracak bir programa ihtiyacımız olacak. Raspberry Pi'nin onu önyüklemek için kullanabileceği bir yol. Bu program Win32DiskImager olarak adlandırılır ve burada ücretsiz olarak kullanılabilir.

Win32DiskImager

'nin başlatılması Win32DiskImager

' nin başlatılması Win32DiskImager dosyasını indirdikten sonra, uygun bir klasöre taşıyın, sağ tıklayın ve "Tümünü Çıkar …" ı seçin, programı çıkartmak için kılavuzu izleyin.

Programın kurulması gerekmez – şimdi "Win32DiskImager" dosyasını çift tıklatarak başlatabilirsiniz.

Boş bir SD kartı bilgisayarınıza takmadan önce

Başladıktan sonra Rasbian "Wheezy" görüntü dosyasını seçmeniz gerekecek, daha sonra SD kartınızın sürücü harfini seçmelisiniz.

NOT: Önemli seçilen sürücü harfinin SD kartınız olduğundan% 100 eminsiniz.

Şimdi "Yaz" tuşuna basın ve program işletim sistemini SD kartınıza yüklerken arkanıza yaslanıp rahatlayın. Beklerken, Raspberry Pi’yi bir USB Klavye ve Fareye ve bir HDMI monitöre veya TV’ye bağlayabilirsiniz.

İlk açılış

Bir kez SD Kartı programladıktan sonra onu Raspberry Pi’ye takın. Bu noktada güç kaynağı dışında her şey Raspberry Pi'ye takılmalıdır.

İlk Önyükleme Yapılandırması

Gücü bağlayın ve önyükleme sırasını TV’nizde görmelisiniz (eğer seçtiyseniz kontrol etmeyin) TV'de doğru HDMI girişi). İlk açılıştan sonra Raspberry Pi kurulum modunda açılıyor. Kurulum moduna geçmezse, oraya ulaşmak için aşağıdaki komutu yazabilirsiniz:

sudo raspi-config

Kurulum modundayken istediğimiz:

  • Benim durumumda tüm SD kartını kullanmak için dosya sistemine yeniden boyutlandırma (4GB) (Kurulum menüsünde ilk seçenek)
  • Konumunuzu eşleştirmek için yerel ayarı değiştirin (Bu, "Uluslararasılaşma Seçenekleri" altında bulunur) [19659005] Konumunuzu eşleştirmek için saat dilimini değiştirin (Bu, "Uluslararasılaşma Seçenekleri" altında bulunur)

Ahududu artık yeniden başlatılabilir ve yeniden başlatıldığında yeni yapılandırmamız ortaya çıkacaktır! Giriş yapmak için aşağıdaki bilgileri kullanın:

Kullanıcı: pi

Şifre: ahududu

Ahududu'ınız şimdi kurulum, yapılandırma ve istediğiniz herhangi bir amaç için kullanmanız için hazır.