SEO

Akciğer Kapasitesini Hangi Faktörler Etkiler?

Akciğerleriniz, vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Nefes almanızı ve iyi miktarda oksijen almanızı sağlar. Ayrıca, karbondioksiti kandan uzaklaştırmada yardımcı olurlar. Oksijen vücudun sağlıklı ve canlı olmasına yardımcı olacaktır. Akciğerlerinizin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteren işaretlerden biri de akciğer kapasitesidir.

Akciğer kapasitesi nedir? Bu, ciğerlerinizin alabileceği maksimum oksijen miktarıdır. Soluyabileceğiniz hava miktarıdır. Hala gençken, akciğer kapasitesi genellikle çok büyüktür. Ancak, onu etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlardan bazılarını tartışalım.

İlk faktör yaş. Çocukların vücudu bir yetişkinin vücudundan daha iyi işlev görür. Bunun nedeni, yaşlandıkça vücudunuzun yaşlanması ve organların eskisi kadar sağlıklı olmamasıdır. Bu ciğerleriniz için aynı. Yaşlandıkça, daha az hava tutabilirsiniz. Birçok yaşlı insanın hızlı nefes almasının ve nefesini tutmaya çalışmasının nedeni budur.

İkinci faktör besindir. Doğru! Yediğiniz yemeğin akciğer kapasitesine etkisi vardır. Örneğin, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan meyveleri tüketirseniz, akciğerlerin hava tutma kabiliyetini artırabilirsiniz. C ve E Vitamini organları zararlı herhangi bir maddeden temizleyen önemli vitaminler ve antioksidanlardır. Bunlara örnek narenciye ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Şimdi sebzelerinizi yemek için daha çok nedeniniz var. Örneğin, yağ oranı yüksek olan yiyecekler iyi değildir, çünkü kilonuzu arttıracaklardır – bu da bizi bir sonraki maddeye getiriyor.

Üçüncü faktör ağırlık. Araştırmalara göre, obez olan insanlar daha az akciğer kapasitesine sahip. Bunun nedeni, besinleri vücutta dağıtmak için çok fazla enerji kullanılmasıdır. Tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda aldığından emin olmak için daha fazla oksijene ihtiyacınız olacak. Obez insanları gördüğünüzde, özellikle fiziksel egzersizler yaptıktan sonra hızlı bir şekilde nefes aldıklarını kolayca fark etmenin nedeni budur.

Dördüncü faktör tıbbi durumdur. Bazı solunum problemleriniz varsa, bu durum akciğerlerinizin kapasitesini ve genel çalışmasını etkileyebilir. Nefesinizin kısaldığını ve kısaldığını düşünüyorsanız, derhal doktora başvurmalısınız.

Kapasitenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda birçok yol vardır. Bununla birlikte, bilinen en iyi yöntem nefes egzersizidir. Her zaman nasıl nefes aldığınız konusunda endişelenmelisiniz. Akciğerlerinizi yavaşça doldururken oksijen almanız gerekir. Bu, akciğerlerin daha fazla büyümesine yardımcı olacaktır. Akciğerleri şok etmemek için yavaşça nefes verebilirsiniz. Akciğer kapasitenizi artırın, daha fazla miktarda inhale oksijen alacaksınız.