SEO

Alıcınızın Yolculuğuna Uygun Anahtar Kelime Araştırması Geliştirme

Anahtar kelime araştırması, SEO endüstrisinde olduğu sürece olmuştur. Arama motorları, kullanıcıların bir terim veya sorgu girerek metin giriş alanına giren, geri dönen ve ilgili sonuçların listesini alan bir sistem kurdu. Çevrimiçi arama pazarı genişlediğinde, net bir lider ortaya çıktı – Google – ve kuruluşların, organik olarak bulunamayacakları anahtar kelimeler için arama sonuçları sayfalarında görünmesini sağlayan bir إعلان platformu olan AdWords'ü (şimdi Google Reklamları) getirdiler.

Google Reklamları’nda, işletmelerin neredeyse her sorgu için ayda kaç arama yapıldığına bakmalarını sağlayan bir araç geldi. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, sektördeki anahtar kelime araştırması için fiili bir araç haline geldi ve bunun iyi bir nedeni var: Google’ın verileriydi. Yalnızca bu değil, Google bize sağlanan diğer ölçümler Anahtar Kelime Planlayıcısından dolayı daha fazla bilgi toplamayı sağladı: rekabet ve teklif edilen teklif. Bu anahtar kelimeler Google Reklam odaklı metrikler iken, SEO endüstrisine bir anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğuna dair bir gösterge verdiler.

Sebep açıktır. Bir anahtar kelime veya kelime öbeğinin daha yüksek bir rekabeti varsa (yani, bu terim için görünmeyi teklif eden daha fazla reklamveren) organik bir bakış açısıyla daha rekabetçi olması muhtemeldir. Benzer şekilde, daha yüksek bir teklif teklifi olan bir terimin rekabetçi bir terim olması daha olasıdır. SEOlar bu verilere yıllarca dayanıyordu, ancak sektör veriye biraz daha fazla girmeye başladığında, yakında yararlı olduğunu düşünürken, her zaman tamamen doğru olmadığını fark ettik. Moz, SEMrush ve diğer tüm araçlar, pazarlamacılara daha fazla bilgi vermek için Clickstream verilerini kullanarak alternatif hacim ve rekabetçi ölçümler geliştirmeye başladı.

Artık, endüstri profesyonelleri, anahtar kelime araştırmalarını yürütmek için çeşitli yazılım araçlarına ve veri çıkışlarına sahipler. Bu yazılım şirketleri yalnızca veri çıktılarının doğruluğunu geliştirir. Google’ın verilerinin önemli ölçüde değişmesi muhtemel değildir; hedefleri, reklam alanlarını satmak, SEO'lar için hayatı kolaylaştırmak değil. Aslında, düşük etkinliği olan Google Reklamları hesaplarının hacim aralıklarını kullanarak hayatı zorlaştırdılar. SEO araçları yatırımcıları ve müşterileri rahatlatmak için kullanıyor ve karmaşayı azaltmak ve müşteri tabanını büyütmek için ürünlerini sürekli olarak geliştirmek zorundalar. Bu içerik liderliğindeki SEO için pembe şeyler yapar, değil mi?

Eh, pek değil.

Tarihsel anahtar kelime araştırmasındaki sorun iki yönlü:

1. SEO’lar, alıcının yolculuğunun karar aşamasını düşünmek için çok fazla zaman harcıyor (daha fazlası için).

2. SEO’lar, kategoriler veya konular yerine anahtar kelimeler hakkında düşünmek için çok fazla zaman harcıyorlar.

Endüstri, kredisine göre, iki numaralı sorunu ele almak için çok şey yapıyor. "Anahtar kelimeler üzerindeki konular", daha sonra kısaca geldiğim için yeni olmayan bir şeydir. Konuya dayalı SEO için çerçeveler son birkaç yılda ortaya çıkmaya başladı. Bu doğru yönde atılmış bir adımdır. Site içeriğini kategoriler halinde düzenlemek, uygun iç bağlantılar eklemek ve bir içeriğin bir cümlenin çeşitli varyasyonları için sıralanabileceğini anlamak çok daha yaygın hale geliyor.

Daha az iyi bilinen (ancak çekiş kazanmaya başlayan) nokta birincisi. Fakat bunu daha iyi anlayabilmek için, alıcının yolculuğunun gerçekte ne olduğuna dalmalıyız.

Alıcının yolculuğu nedir?

Alıcının veya müşterinin yolculuğu yeni değil. Yıllar geçtikçe pazarlama ders kitaplarını açarsanız, pazarlama kolej diplomasını alın, ya da sadece genel pazarlama bloglarına göz attığını göreceksiniz. Bu yolculuğun çok fazla çeşitliliği var, ancak hepsi benzer bir şey söylüyor. Hangi ürün veya hizmeti satın alırsanız alın, herkes bu yolculuktan geçer . Bu çevrimiçi veya çevrimdışı olabilir – temel fark, ürüne, kişiye veya duruma bağlı olarak, bu yolculuğun geçeceği sürenin değişeceğidir – ancak her alıcı bu işlemden geçer. Ama tam olarak nedir? Bu makalenin amacı için üç aşamaya odaklanacağız: farkındalık, değerlendirme, ve karar.

Farkındalık

Alıcının yolculuğunun farkındalık aşaması, potansiyel bir müşterinin bir problemi (veya fırsatı) olduğunu fark ettiği, ancak henüz tam olarak ne olduğunu çözemediği problem keşfine benzer.

Bu aşamadaki arama terimleri genellikle soru tabanlıdır – kullanıcılar belirli bir alanı araştırıyorlar.

Düşünce

Düşünce aşaması, potansiyel bir tüketicinin sorununu veya fırsatını ne olduğunu tanımladığı ve karşılaştığı sorunu çözmeye yardımcı olacak olası çözümler aramaya başladığı yerdir.

Karar

Karar aşaması, çoğu kurumun dikkatini yoğunlaştırdığı yerdir. Normalde tüketiciler bu aşamada satın almaya hazırdır ve sıklıkla ürün veya satıcı karşılaştırmaları yapar, incelemelere bakar ve fiyat bilgileri arar.

Bu süreci göstermek için iki örnek alalım: bir dondurma satın almak ve bir tatil satın almak.

Düşük değerli olan eski, özellikle kabul edilen bir satın alım değil, ancak bu yolculuk hala devam ediyor. İkincisi daha dikkate alınır. Bir tüketicinin, bir oteli veya geziyi bırakmak yerine, hangi hedefi ziyaret etmek istediğine karar vermesi genellikle birkaç hafta veya ay sürebilir. Ancak bu, anahtar kelime araştırmalarını ve pazarlamacılar olarak sağlamamız gereken içeriği nasıl etkiler?

Her aşamada, bir alıcı farklı bir düşünce sürecine sahip olacak. Aynı ürünün her bir alıcısının aynı düşünce sürecine sahip olmayacağını, ancak bir süreci nasıl formüle etmeye başlayabileceğimizi görmenin anahtarıdır.

Alıcının Yolculuğu – Tatil Satın Alma

Yukarıdaki tablo tüketicilerin seyahatlerinin seyahatlerinin farklı aşamalarında kullanabilecekleri sorguları veya terimleri göstermektedir. Buradaki sorun, çoğu kuruluşun tüm çabalarını yelpazenin karar sonu üzerine yoğunlaştırmasıdır. Bu tamamen başlangıçta doğru bir yaklaşımdır çünkü ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen tüketicileri o zaman ve oradan hedefliyorsunuz. Bununla birlikte, giderek daha rekabetçi bir çevrimiçi alanda, insanları çeşitli aşamalarda (çoğu durumda web siteniz olan web siteniz olan) pazarlama dönüşüm yolunuza çeşitlendirmenin ve getirmenin yollarını bulmaya çalışmalısınız.

Yolculukta daha önce insanlar için içerik oluşturmanın muhtemelen ziyaretçilerden müşteriye daha düşük dönüşüm oranları anlamına geleceği iddiasına katılıyorum, ancak buna karşı koyduğum şey, potansiyel olarak müşterileri kaçıracak olan kişileriniz olabilir. Bu insanları en azından dönüşüm yoluna dahil etmenin diğer olanakları arasında, kullanıcının bilgilerini yakalamak için içerik indirmeleri (geçitli içerik) sunulması veya Facebook, Google Reklamları veya diğer yeniden hedefleme platformları üzerinden yeniden pazarlama etkinlikleri yer alıyor.

Anahtar kelimelerden konulara geçiş

Bu davula çok yüksek sesle vuramayacağım. SEO topluluğunun birçoğunun, konuların anahtar kelimelerden daha önemli olduğu yaklaşımına kaydolduğunu düşünüyorum. Çevrimiçi olarak listelenen bu konuda çok az kaynak var, ama benim için eve zorla getiren şey 2014 yılında Cyrus Shepard’ın Moz makalesiydi. Bu yazının çoğu hala geçerli değil.

Ele alacağım şey HubSpot’un Konu Kümesi modelinin benimsenmesidir. Modellerine alışkın olmayanlar için HubSpot’un yaklaşımı, bir süredir birçok arama pazarlamacısının ne yaptığını resmileştiriyor ve etiketliyor. Temel öncül, sitenizi birden fazla bölüm boyunca çok sayıda içerikle parçalara ayırmak yerine, hepsi birbirine bağlanır, bunun yerine bir konu alanını geniş bir şekilde kaplayan (ve daha kısa bir alanı kapsayan) derinlemesine bir içerik parçası yaratırsınız anahtar kelimeleri yüksek arama hacmine sahip olarak sıralayın) ve bu sayfayı blog gönderileri, SSS veya fikir parçaları gibi uzun kuyruğu hedefleyen içerikle tamamlayın. HubSpot sırasıyla bu "sütun" ve "küme" içeriğini çağırır.

Kaynak: Matt Barby / HubSpot

Daha sonra süreç, bu küme sayfalarının alınmasını ve anahtar kelime yönünden zengin metin metni kullanarak sütun sayfasına geri bağlanmasını içerir. Bu yaklaşımda, onu biraz daha biçimselleştirmenin dışında, özellikle yeni bir şey yok. Sitenizin içeriğinin, çok sayıda farklı sayfa ve konu arasında bölünmüş ve birbiriyle bağlantılı olacak şekilde yapılandırılmasını sağlamak yerine, iç bağlantıyı konu veya içerik kümesinde tutuyorsunuz. Bu videoda bu metodoloji daha fazla açıklanmaktadır. Bu modeli kabul etmemize rağmen, her duruma uymayabilir ve ne de tamamen mükemmel olmasa da, arama motorlarının şu anda içeriği nasıl yorumladığını anlamanın harika bir yoludur.

Aira'da, bu yaklaşımı benimsedik ve çıktılarımızı olabildiğince fazla veriye dayandırmak için birkaç veri noktası kullanarak bu konuları alıcının yolculuğunun aşamalarına bağlayarak biraz daha geliştirmeye çalıştık. ellerini kaldır. Ayrıca, sütun sayfaları yüksek arama hacmine sahip daha kısa kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleme eğiliminde olduğundan, genellikle farkındalık veya değerlendirme aşaması içeriğidir ve bu nedenle karar aşaması için geçerli değildir. Yaptığımız her faaliyetin ana odağı olması gerektiği için ana karar sayfalarımızı “hedef sayfalar” olarak adlandırıyoruz.

Ayrıca, incelenen anahtar kelimelerin anlamsal göreceliliğine de bakacağız; böylece, sıralanacak bir sayfayı hedeflediğimiz bir "ebeveyn" anahtar kelimemiz olur ve sonra bu anahtar kelimenin veya ifadenin çocukları da ebeveyne benzerliği nedeniyle için rütbe. Her anahtar kelime, alıcının yolculuğundaki aşamasına ve bir sütun, hedef veya küme sayfası için uygun olup olmadığına göre kategorize edilir. Anahtar kelimelerimize ayrıca iki sınıflandırma daha ekliyoruz: takip edin ve yok sayın. Bu beş anahtar kelime türünün tanımları aşağıda listelenmiştir:

Sütun sayfası

Sütun sayfası, bir konunun tüm yönlerini tek bir sayfada kapsar; sütun sayfasına geri bağlantı veren daha ayrıntılı küme blog yazılarında daha ayrıntılı raporlama için yer içerir. Sütun sayfası ile etiketlenmiş bir anahtar kelime, ana başlık ve web sitesindeki bir sayfanın odak noktası olacaktır. Sütun sayfaları, farkındalık ya da değerlendirme aşaması içeriği olmalıdır.

Sıklıkla atıfta bulunduğum harika bir sayfa sayfası örneği HubSpot'un Facebook pazarlama rehberi veya Mosi-bekçi'nin böcek ısırığı rehberi (feragatname: muhtemelen böceklerin yakın çekimlerinden hoşlanmıyorsanız tıklamayın!) .

Küme sayfası

Sütun için bir küme konu sayfası, ana konuyla ilgili belirli bir uzun kuyruk anahtar sözcüğü için daha fazla ayrıntı sağlamaya odaklanır. Bu sayfa türü normalde bir blog makalesiyle ilişkilendirilir ancak bir SSS sayfası gibi başka bir içerik türü olabilir.

Yukarıda listelenen Facebook pazarlama konusundaki güzel örnekler HubSpot’un yayınları:

Mosi-bekçi için, diğer blogların kopyası içindeki dahili linkleri kullanmıyorlar, ancak bloğun altındaki "eski yazılar" bölümü bu kılavuzu referans alıyor:

Hedef sayfa

Normalde bir ürün veya hizmet sayfasına bağlı bir anahtar kelime veya kelime öbeği, ör. nike eğitmenleri veya seo hizmetleri. Hedef sayfalar karar aşaması içerik parçalarıdır.

HubSpot’un hedef içeriği, sosyal medya yazılım sayfası ve Mosi-guard’ın hedef sayfalarından biri doğal sprey ürünü.

İzleme ve izleme

Sayfanın ana odağı olmayan, ancak hedef sayfa anahtar kelimesine benzemesi nedeniyle yine de sıralanabilecek bir anahtar kelime veya kelime öbeği. Buna iyi bir örnek, hedef sayfa anahtar kelimesi olarak seo hizmetleri olabilir, ancak bu sayfa seo ajansı, seo şirketi vb. İçin de sıralanabilir.

Yoksay

Gözden geçirilmiş, ancak arama hacmi yetersizliğinden dolayı çok rekabetçi olması nedeniyle karlı olmayacağı için optimize edilmiş bir anahtar kelime veya kelime öbeği.

Anahtar kelime araştırması tamamlandıktan sonra, anahtar kelimelerimizi mevcut web sitesi sayfalarına eşleriz. Bu bize, haritalanmış anahtar kelimelerin bir listesini ve eşlenmemiş anahtar kelimelerin bir listesini verir; bu da, genellikle üç, altı veya on iki ay boyunca sürebilen bir içerik planına yol açan bir içerik aralığı analizi oluşturur.

Uygulamayı uygulamaya koymak

Bunun pratikte nasıl çalışacağına dair bir örnek verdiğine inanan biriyim, bu yüzden ekran görüntüsü olan birinden geçeceğim. Ayrıca, kabul etmeniz için anahtar kelime araştırma belgesinin bir şablonunu da sunacağım.

1. Anahtar kelimelerin toplanması

Süreçteki ilk adım, aynı olmasa da, diğer tüm anahtar kelime araştırma projelerine benzer. Müşteriden veya sitenin sıralamak istediği diğer paydaşlardan bir grup anahtar kelimeyle başlıyorsunuz. Endüstrinin çoğu buna bir tohum anahtar kelime listesi diyor. Bu anahtar kelime listesi normalde en az 15-20 anahtar kelimedir, ancak birden fazla ürün grubuna sahip bir e-ticaret web sitesiyle ilgileniyorsanız, genellikle daha fazla olabilir.

Bu liste çoğu zaman fikrin dışında hiçbir şeye dayanmaz: “Potansiyel müşterilerimizin ne arayacağını düşünüyoruz?” Bu iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak emin olmak için takip etmek için sürecin geri kalanına ihtiyacınız var. verilere göre değil, verilere göre optimizasyon.

2. Listeyi genişletme

Bu anahtar kelime listesini aldıktan sonra, elinizde olan araçlardan bazılarını kullanmaya başlamanın zamanı geldi. Tabii ki çok şey var! Moz Anahtar Kelime Gezgini, Herkese Cevap Ver, Her Yerde Anahtar Kelimeler, Google Arama Konsolu, Google Analytics, Google Reklamlar, sıralama araçları ve SEMrush kombinasyonunu kullanma eğilimindeyiz.

Bu listenin amacı, kuruluşun daha önce göz önünde bulundurmadığı anahtar kelimeler hakkında düşünmeye başlamaktır. Genişletilmiş listeniz listenizdeki barizan eş anlamlıları içerecektir. Aşağıdaki örneği ele alalım:

Tohum Anahtar Kelimeleri

Genişletilmiş Anahtar Kelimeler

kayak evi

kayak evi

kayak evi kiralama

kayak evi kiralama

kayak evi [location name]

vs

Dikkat edilmesi gereken başka örnekler var. Geçmişte birlikte çalıştığım bir müşteri “biyokütle kazanları” için bir anahtar kelime verdi. Ancak, anahtar kelime araştırması yapıldıktan sonra, İngiltere'de “biyokütle kazanları” için daha konuşmacı bir terim “odun sobası” dır. Bu önemli bir ayrımdır ve Sürecin mümkün olduğunca erken alınması gerekir. Anahtar kelime araştırma araçları yanılmaz değildir, bu nedenle bütçe ve kaynak izin verirse, mevcut ürünleri ve potansiyel müşterileri, sunulan ürünleri veya hizmetleri bulmak için hangi terimleri kullanabileceklerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

3. Alakasız anahtar kelimeleri filtreleme

Tohum anahtar kelimesi listesini genişlettiğinizde, alakasız anahtar kelimeleri filtrelemenin zamanı geldi. Bu oldukça emek yoğun ve veri satırları arasında sıralama içerir. Moz’un Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanıyoruz, alaka düzeyine göre filtreliyoruz ve aşağıya iniyoruz. Gittikçe, platform içindeki listelere anahtar kelimeler ekleyeceğiz ve işleri konuya göre sıralamaya başlayacağız. Konular oldukça subjektiftir ve sık sık aralarında üst üste binersiniz. Benzer kelimeleri ve cümleleri, bu kelimelerin semantik göreceliğine dayanan bir konu içinde birlikte gruplayacağız. Örneğin:

Başlık

Anahtar Kelimeler

kayak dağ evi

kayak evi

kayak evi kiralama

kayak evi kiralama

kayak dağ evi [location name]

catering dağ evi

yiyecek ve içecek dağ evi

lüks catering dağ evi

catering dağ evi kiralama

catering dağ evi kiralama

catering dağ evi [location name]

kayak konaklama

kayak konaklama

Ucuz kayak konaklama

Bütçe Kayak Konaklama

kayak konaklama [location name]

Yukarıdaki anahtar kelimelerin çoğu karar temelli anahtar kelimelerdir – özellikle içinde kiralık veya kiralık olanlar. Satın alma niyetini gösteriyorlar. Daha sonra kendimizi alıcının aklında tutmaya çalışacağız ve alıcının yolculuğunun başlangıcına ilişkin anahtar kelimeler üreteceğiz.

Başlık

المفتاح

Alıcının aşaması

kayak merkezleri

kayak merkezleri

en iyi kayak merkezleri

avrupa kayak merkezleri

kayak merkezleri abd

kayak merkezleri kanada

En iyi kayak merkezleri

Ucuz Kayak Merkezleri

lüks kayak merkezleri

göz önünde

kayak

kayak

kayak rehberi

kayak acemi rehberi

göz önünde

aile tatilleri

aile tatilleri

aile kış tatilleri

aile gezileri

Bilinci

Bu, henüz satın almayı düşünenlerin arasında olmayabilecek müşterilere hitap etmemize yardımcı oluyor – onlar sadece araştırma yapıyorlar. Bu, ağı daha da genişlettiğimiz anlamına gelir. Bu anahtar kelimeler için dönüşüm oranlarının yüksek olması muhtemel değildir (en azından satın alımlar veya sorular için), ancak daha geniş bir pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kullanılırsa, öncelikle bir e-posta adresi gibi bazı bilgileri yakalamaya çalışmalıyız. E-posta veya yeniden pazarlama reklamları yoluyla ilgili bilgileri satırın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

4. Verilerin alınması

Tohum anahtar kelimelerini genişlettikten sonra, Keyword Explorer’ın kullanışlı liste işlevi, konuları ayrı konulara ayırmanıza olanak tanır. Daha sonra bu verileri bir CSV'ye aktarabilir ve diğer veri kaynaklarıyla birleştirmeye başlayabilirsiniz. SEMrush API erişimine sahipseniz, Dave Sottimano’nun API Kütüphanesi harika bir zaman tasarrufu sağlar; Aksi halde, anahtar kelimeleri Her Yerde Anahtar Kelimeler Chrome uzantısına yüklemeyi ve verileri manuel olarak dışa aktarmayı ve her şeyi bir araya getirmeyi düşünebilirsiniz. Daha sonra şuna benzeyen bir elektronik tablonuz olmalıdır:

Daha sonra ek veri kaynakları ekleyebilirsiniz. Yukarıdakileri, diğer SEO araçlarındaki hacimler ve rekabet ölçütleriyle birleştirememeniz için hiçbir sebep yok. Mevcut anahtar kelime sıralama bilgilerini veya Google Ads verilerini bu işleme dahil etmeyi düşünün. PPC'ye iyi dönüşen anahtar kelimeler organik olarak aynı şeyi yapmalı ve bu nedenle göz önünde bulundurulmalıdır. Wil Reynolds bu özel taktik hakkında çok konuşuyor.

5. İfadeleri alıcının yolculuğuna hizalamak

Sürecin bir sonraki aşaması, anahtar kelimeleri alıcının yolculuğu aşamasına göre sınıflandırmaya başlamaktır. Aira'da bulduğumuz bir şey, anahtar kelimelerin her zaman önceden tanımlanmış bir aşamaya uymadığıdır. “Pazarlama hizmetleri” arayan biri, pazarlama hizmetlerinin ne olduğu hakkında araştırma yapıyor olabilir, ancak bir sağlayıcı da arıyor olabilir. Farkındalık / dikkat veya dikkat / karar olabilecek anahtar kelimeler alabilirsiniz. Yargınızı kullanın ve bunun öznel olduğunu unutmayın. Tamamlandığında, buna benzeyen bazı verilerle bitmelisiniz:

Bu sınıflandırma önemlidir, çünkü bu anahtar kelime veya kelime öbeği için en uygun içerik türünü belirlemeye başlar.

Bu sürecin bir sonraki aşaması, anahtar ifadelerde ve alıcının yolculuğunda nereye eşleştirildiklerini belirlemeye başlamaktır. Genellikle, karar aşamasında “fiyat” veya “maliyet” gibi anahtar kelimeleri ve farkındalık aşamasında “nasıl” gibi ifadeleri görürsünüz. Bu kalıpları belirlemeye başladığınızda, muhtemelen Tom Casano’nun anahtar kelime kümeleme yaklaşımının bir varyasyonunu kullanarak, bu terimlerin anahtar kelime sütununuzda göründüğünde, niyetin otomatik olarak güncellenmesini sağlayacak bir yöntem bulmaya çalışabilirsiniz.

Tamamlandığında, anahtar kelimelerimizin her birini tanımlamaya başlayabilir ve onlara bir tür verebiliriz:

  • Sütun sayfası
  • Küme sayfası
  • Hedef sayfa
  • İzleme ve izleme
  • Yoksayma

Bu belgeyi, arama hacmi için söz konusu parça için hangi tür içerik için en etkili olduğunu düşünmeye başlamak için kullanıyoruz kullanılabilir, bu terimin ne kadar rekabetçi olduğu, anahtar kelimenin ne kadar karlı olabileceği ve alıcının hangi aşamada olabileceği. Yeterli arama hacmine sahip olmak arasındaki o tatlı noktayı bulmaya çalışıyoruz, bu anahtar kelime öbeği için gerçekten sıralanabiliriz (emin olmak için küçük bir e-ticaret başlangıcında puan almaya çalışmanın anlamı yok) ve ne kadar önemli / karlı bu ifade iş için olabilir. Aşağıdaki Venn şeması bunu güzel bir şekilde göstermektedir:

Ayrıca, anahtar kelimeleri, semantik olarak benzer olan anahtar kelimelerin birlikte üst ve alt anahtar kelimelerle birleştirildiği şekilde yeniden sıralıyoruz. Bu, sayfa önerilerimizi bilgilendirmeye yardımcı olur:

Yukarıdaki örnekte, ana anahtar kelime olarak "dijital pazarlama ajansını" görebilirsiniz, ancak "dijital pazarlama hizmetleri" ve "dijital pazarlama ajansı uk" altında durmaktadır.

Anahtar kelime sayfa türlerini tanımlamanıza yardımcı olması için koşullu biçimlendirme de kullanıyoruz:

Ve sonra konuları ayırmak için çarşaflar:

Bu tamamlandığında, hiçbir şeyi kaçırmadığımızdan emin olmak için müşterilerle birlikte çalıştığımız, veri bakımından zengin bir anahtar kelime elektronik tablomuz var. Belge, özellikle de binlerce ürünü olan e-ticaret web siteleriyle uğraşırken oldukça büyüyebilir.

5. Anahtar kelime eşleme ve içerik açığı analizi

Daha sonra, sitenin geçmişte konu hakkında daha önce yazmadığından emin olmak için bu anahtar kelimeleri mevcut içeriğe eşleriz. Bunu yapmak için genellikle Google Arama Konsolu verilerini kullanırız, bu nedenle mevcut içeriğin arama motorları tarafından nasıl yorumlandığını anlarız. Bunu yaparak kendi içerik açığı analizimizi oluşturuyoruz. Örnek bir çıktı aşağıda görülebilir:

Yukarıdaki işlem, anahtar kelime araştırmamızı alır ve daha sonra genel sayfa kavramlarını (örneğin, meta başlıkları, URL’leri, açıklamaları, başlıkları vb.) Mevcut sayfalara uygular. Ayrıca, kullanıcı amacımızı ve sayfa türünü (sütun, küme, hedef vb.) Eşleştirmemizi sağlıyoruz; bu, hangi tür içeriğin olması gerektiğine karar vermemize yardımcı oluyor (blog yazısı, web semineri, e- kitap, vb.) Bu işlem, sitenin henüz bulunmadığı veya hedeflenmeyen anahtar kelimeleri ve cümleleri anlamamıza yardımcı olur.

Ücretsiz şablon

Bu blog gönderisinin başlarında bir şablon Google Sheet’e söz verdim ve burada bulabilirsiniz.

Bu işlem hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Bunu iyileştirmenin yolları? Aşağıdaki yorumlarda göndermek için çekinmeyin ya da Twitter'da beni ping !