يونكس / لينكس

Altı Yazı Şapkası

Avustralya’da yaz mevsiminde ve Avustralya’da yaz mevsiminde bir şey var – kriket! Ve eğer "zihinsel" bir spor olsaydı, kriket olur. Geçen hafta bir test maçı izliyordum ve Avustralya'nın şimdiye kadarki en büyük oyuncularından biri ve kaptanları, bir kez devlet seviyesindeki cırcır böceğine (milli takım için oynamanın altındaki adım) oyunun neredeyse tamamen akılda oynandığı yorumunu geçti. Yani, oyuncunun başarısı veya başarısızlığı yarasa ya da topla olan fiziksel yeteneğine, oyunun en üst seviyesine olan zihinsel güçlerine, tutumlarına ve yeteneklerine göre değişir.

. Duyduğuma göre en yüksek seviyede oynanan bütün sporlar% 90'dan fazla zihinsel bir oyundur. Bu, yarışmacının kafasının içinde olup bitenlerin büyük ölçüde başarılarını veya başarısızlıklarını belirlediği anlamına gelir.

Yıllar boyunca, büyük hikayecileri okudum, milyonlarca sattıklarını ve kitaplarının ne sattığını gördüklerini tespit etmek için çalıştım. onbinlerce el yazması hiçbir zaman günün ışığını görmez. Ian Chappell'in cırcır böceği hakkındaki yorumlarını duyduktan sonra kendime şu soruyu sordum: Ya eğer yazmak da bir akıl oyunuysa?

Bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken düşünmenin öncülerinden Edward de Bono'ya döndüm. ve Six Thinking Hats®'daki seminal çalışmasının yazı sanatına ve sanatına mükemmel şekilde uygulandığını tespit etti. Bu yüzden benim Altı Yazma Şapka versiyonum.

Beyaz Şapka – Gerçekler ve Rakamlar

Eğer yazı yazarsanız veya herhangi bir şekilde kurgu yazmıyorsanız, bu özellikle önemlidir. Önce araştırmanızı yapmalı, tüm verilerinizi toplamalı ve gerçekleri organize etmelisiniz. Kurmaca yazar için burası, bir kişiden, insandan veya bir yerin tarihinden veya biyografisinden, bulunduğunuz yerden farklı mesleklere, mesleğe kadar her şey üzerine araştırmanızı yaptığınız yerdir. Bir keresinde Robert Ludlum'un bütün konumlarını özenle araştırdığını, haritaları çizdiğini ve romanlarının tüm ayarlarının işaretlerini ve ilginç özelliklerini çizdiğini okudum. Bu, tüm çalışmalarına bir otantiklik duygusu kazandırdı ve kitaplarını izlemeye benzer şekilde, Sex and the City (New York'un "beşinci kadın" olarak adlandırıldığı yer) veya Salzburg'un simge yapılarının yer aldığı Sound of Music belirgin bir şekilde hala Avusturya'ya gidip Müzik Sesi Turu'na katılabilirsiniz. Romanınızı Paris ya da New York'ta okuduysanız ya da ana karakteriniz bir avukat ya da borsacı ise, bu detayları doğru anlamanız zorunludur. Aksi halde, okuyucunuzu hikayenizi okumaya başlamadan bile kaybedeceksiniz.

Red Hat – Duygular ve Duygular

Okuyucularınıza ulaşmada en kritik faktör, okuyucularınıza ulaşmada en önemli faktör. Kurgu yazarken, yazarken karakterinizin duygularını hissetmeyi savunuyorum; okuyucularınızın tanımlayacağı ve bunlarla bir araya geleceği görüntüler. Benzer bir yaklaşım yazı yazmak için de geçerlidir. Okuyucularınızı güldürmek veya ağlatmak mı istiyorsunuz? Bir neden veya bir kişi için empati uyandırmaya mı çalışıyorsunuz, yoksa okuyucularınızı biraz harekete geçmeye mi korkutmaya çalışıyorsunuz ya da bir problem farkındalığı için şaka yapıyor musunuz? Duygular evrensel dildir. Hepimiz aynı duyguları hissediyoruz – konuşulan dilin İngilizce, Yunanca, Almanca veya İspanyolca olup olmadığı önemli değil. Gülümsüyor gülümsüyor ve gözyaşları gözyaşı. Buna güzel bir örnek, İngiliz bir adamın bir roman yazmak için Portekiz'e gittiği ve hizmetçisinin İngilizce bir kelime konuşmadığı Aşk Aslında filmindeki hikayelerden biri. Aşık olurlar ve kur boyunca kullandıkları tek dil duyguların dilidir. Bu yüzden yazarken, sizi öfke veya sevgi, öfke veya neşe, tutku veya kızgınlık olsun, duygularınızla yazmaya teşvik ediyorum, okuyucularınıza gelecek. Duygusal zeka, her yazarın kendi içinde geliştirmesi gereken bir şeydir.

Kara Şapka – Dikkatli ve Dikkatli

Kara şapka zor şapkadır. Kesinlikle çok önemlidir, ancak çok bilinçli ve hassas bir şekilde kullanılması ve onu bitirdikten sonra dolabın içine sıkıca sıkışması gerekir. Siyah şapkayı editörün şapkası, kalite kontrol veya "aklın sesi" olarak düşünmeyi seviyorum. Harika sahneler beyin fırtınası yaptığınızda veya yazınıza yeni bir bakış açısı getirdiğinde, siyah şapkanı takıp şunu sorun: Bu gerçekten işe yarıyor mu? Daha iyisi, bir yazıyı oluşturma, hazırlama ve hazırlama, göndermeden ve reddetmeden önce tüm sıkıntılara gitmeden önce kendinize sorun. Bunu kendin yapabilirsin. Siyah şapka taktığınızda, yaratıcı benliğinizden çıkın ve çalışmanıza bir editör veya yayıncı açısından bakın. Çalışmanızdaki delikleri arayın, mantık veya akıştaki araları arayın. Bir hikaye yazarken, planlamadan sonra ve yazmaya başlamadan önce siyah şapkanıza ihtiyacınız olacaktır. Hikayenin bir mantığı var. Siyah şapkanı tak ve kendine zaman kazandır. Sadece yazmaya başlamadan önce siyah şapkanızı tekrar sokmayı unutmayın. Aksi halde, iç eleştirmeniniz yapmaya çalıştığınız her şeyi mahveder.

Sarı Şapka – Spekülatif ve Olumlu

Bu, planlama aşamalarınızda sahip olabileceğiniz en iyi şapka. Kurmaca yazarken sarı şapkanız, tüm iyi romanların merkezi olan yaşam karakterlerinden daha büyük olanları, sadece onları kabul edilen sınırların ötesine iterek yaratır. Unutmayın, harika hikayeler yaratan kibar davranışların sınırlarına bağlı kaldığımızda yapmazdık. Dinamik kurgu yaratan en çılgın fantezilerimizde yapacağımız şey budur. Bu şapka aynı zamanda güçlü binaların ve büyük sıkıntıların, büyük hikaye doruklarının ve dünyayı sarsan vahiylerin geliştirilmesine de yardımcı olur. Hikayeni doğrudan ortaya koymaktan asla korkma. Herhangi bir durum için her zaman üç alternatif senaryo hazırlayın, karakterinizi her seferinde daha da ileri götürün. O zaman bir tane daha yap. En çirkin, en uzaktaki seçenek genellikle kullanacağınız seçenektir. Değilse, düzenlemede her zaman geri çekebilirsiniz. Kurgusal olmayan yazar için bu, yeni bakış açınıza yöneldiğiniz, yeni sonuçlar aradığınız, yeni görüşler ortaya koyan ve okuyucularınızın yazınızı gerçekten düşünmesini istediğiniz yerdir. Neden başkalarınınkiyle aynı olan bir görüşü veya makaleyi okumak istesinler? Gerçekten kendi düşüncelerini bir uzuvun üzerine çek.

Yeşil Şapka – Yaratıcılık

Ah! Tüm yaratıcı yazarların ana gemisi. Yaratıcı hayal gücünüzün serbest kalmasına izin vermek için yeşil şapkanız açıkken yazmalısınız. Sözler ve görüntüler sizin için kendi benzersiz tarzınızla ortaya çıkıyor ve tamamen sansürsüz olduğu gibi yazmak için kendinize borçlusunuz. Siyah şapkanızı düzenleme zamanı boyunca bağışlayabilirsiniz. Yazarken, sadece yazıyorsunuz, bu nedenle bilinçaltınıza batmanız gereken tüm araştırmaya, planlamaya ve fikirlere izin verin ve sihirin ortaya çıkmasını izleyin. Bir tavuk gibi bacakları olan üç başlı pembe bir canavar olursa, o zaman öyle olsun. Ciddi bir suç / gerilim yazmasına karar vermiş olsan bile. Yaratıcı hayal gücünüz en iyisini bilir.

Güven.

Mavi Şapka – Kontrol

Mavi şapkayı yazılı olarak planlama sürecine benzetirim. Mavi şapka, Edward de Bono'nun modelindeki "usta" ise, o zaman yazıdaki hikaye veya makale yapısıdır. Tüm iyi hikayelerin, en azından başlangıçta, ortada ve sonunda tüm makalelerde olduğu gibi bir taslakları vardır. Kurgusal olmayan bir kitap yazmanın en iyi yolunun tüm bölüm başlıklarını, alt başlıklarını ve her biri için kısa bir özeti yazmak, ardından "boşlukları doldurmak" olduğu iyi bilinmektedir. Yani mavi şapkanın yazılı işlevi, işe başlamadan önce işinizi planlamak ve ilerledikçe gözünüzü planınızda tutmaktır. Plandan sapmaya başlarsanız, sorun değil, yeni bir plan yapmanın zamanı geldi. Ama nerede olduğunuzu ve yazma projenizle nereye gideceğinizi kontrol altında tutmak için daima mavi şapkanızı yanınızda bulundurun.

Bir yazar olarak sadece yaratıcı bir sanatçı olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Aynı zamanda bir proje yöneticisi, editör, araştırmacı, analist, amigo ve cesaret. Altı Yazı Şapkalarınızı yanınızda tutun ve bir sonraki yazı projenizin başarısını garantilemek için bir rolden diğerine zahmetsizce geçin.