SEO

Anahtar Kelime Analizi – SEO Stratejileriniz İçin Neye İhtiyacınız Var

Başarılı internet pazarlaması için yapabileceğiniz ön şeylerden biri, kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapmaktır. Eğer işinizi büyütmek için web sitenizi kullanma isteğiniz varsa, yapmanız gereken ilk şey kapsamlı bir internet pazarlama tekniğini uygulamaktır. Bu önemli eylem olmadan, birkaç saat ve binlerce dolar harcamanız muhtemeldir çünkü hedef pazarınızın bir kısmını veya tamamını kaybedersiniz.

Anahtar kelime analizi, pazarlama bilgisi kazanmanıza, rekabetçi istihbarat kazanmanıza ve niş pazarları keşfetmenize yardımcı olur. Ayrıca, çapraz satış fırsatlarını keşfedecek, daha önce bilmediğiniz yeni bir pazar bulabilecek, daha iyi bir web sitesi oluşturacak ve tıklama başına pazarlama programı (PPC) için karlı bir ödeme uygulayacaksınız. Anahtar kelime analizi, anahtar kelime araştırması olarak da bilinir. Hangi arama ifadelerinin ve kelimelerin belirli bir siteye en yüksek yatırım getirisini getirme olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için bir dizi arama motoru verilerini kullanır. Doğru bir anahtar kelime analizi, her zaman sağlam bir arama motoru pazarlama kampanyası için ilk adımdır. Anahtar kelime analizinin amacı, web sitenizin hangi arama terimleriyle pazarlanması gerektiğini belirlemektir. Anahtar kelime analizi sürecinde dikkate alınması gereken pek çok yön vardır.

1) Anahtar Kelime İfadesi. Bir web sitesi için en etkili anahtar kelimeleri bulmak için, kullanıcıların arama motorlarında ne yazdığını tam olarak bilmek önemlidir. Bu, anahtar kelime öbeğinin doğru kullanımıdır. Yeni başlayanların yanlış anlamaları, arama motorlarının size benzer anahtar kelime öbekleri için aynı sonuçları vermesidir. Ancak, bu kesinlikle doğru değil çünkü büyük arama motorlarına gidip araştırma yapmaya çalışırsanız sonuçların farklı olduğunu göreceksiniz. Çevrimiçi pazarlama stratejisini hazırlarken, daha fazla aranan terimi anlamak büyük yarar sağlayabilir. Mükemmel bir anahtar kelime analizinin bir parçası, siteniz için en uygun anahtar kelimelerin varyasyonlarını dikkatlice belirlemektir.

2) Anahtar Kelime Hedefi. Anahtar kelime hedefi, web sitenize doğru anahtar kelimeleri belirlemede muhtemelen en önemli unsurdur, ancak en öznel olan da olabilir. Son derece hedeflenmiş bir anahtar kelime size daha geniş bir arama teriminden daha az ziyaret getirebilir, ancak size daha fazla satış getirebilir.

3) Anahtar Kelime Rekabet gücü. Rekabetçi anahtar kelimeler, rakiplerinizin şirketinizi veya hizmetinizi tanıtmak için en önemli ölçütler olarak belirledikleri anahtar kelimelerdir. Açıkça söylemek gerekirse, rakiplerinizin bir kısmı belirli bir arama ifadesi altında listelendiğinde, kesinlikle oraya da yüzmek isteyeceksiniz.

4) Anahtar Kelime Popülerliği. Anahtar kelime popülerliği, bir anahtar kelimenin veya ifadenin ne sıklıkla aranacağını ifade eder. Arama motoru optimize edicileri, anahtar kelime analizi sırasında genellikle bu konuya çok fazla ağırlık vermesine rağmen, bu kaynakların hepsi, anahtar kelime popülerliklerini belirlemek için yalnızca web'deki sınırlı aramaları sınar. Sık sık kelime sıralamasını ve listelerinde çoğul ve tekil kelimeler arasındaki farkı görmezden gelirler.

Herhangi bir etkili arama motoru optimizasyonu stratejisinde ilk adımın akıllı anahtar kelime analizi yapmak olduğunu unutmayın. Büyük miktarda arama üreten anahtar kelimeler var ve bu anahtar kelimeler yok. Esasen aranan anahtar kelimeleri bulmanız gerekir. Anahtar kelime ve anahtar kelime öbekleri listeniz varsa, arama motoru optimizasyonu çabalarınızla hangisinin odaklanacağını seçme zamanı. Bu oldukça can sıkıcı ama eğer başlangıçtan itibaren doğru bir şekilde yapılırsa sonuçlar iyi zamana sahip olacaktır.