يونكس / لينكس

Ansible ve Rundeck ile Linux Güncellemelerini Otomatikleştirme

Kuruluşunuzda büyüme yaşıyorsanız ve ilerleme ruhunda zor kararlar vermek zorunda kalıyorsanız, BT ekibinizi üretken tutmak için çözümler kesinlikle sırayla. Verimliliği kolaylaştırabilmeniz ve sıradan işleri sınırlayabilmenizin birçok yolundan biri, tekrarı ortadan kaldıran komut dosyaları oluşturma yeteneğinde yatmaktadır.

Örneğin, çoğu durumda, onlarca, hatta yüzlerce sunucu günlük olarak kullanılmaktadır. Bu sunucuların her birinin bir doğrulama ve giriş prosedürü vardır. Ansible'da bir komut dosyası oluşturarak, bu işlemi otomatikleştirebilir ve gün boyunca değerli zaman kazanabilirsiniz. Bu, çalışanlarınızın daha karmaşık sorunları çözmesi gereken değerli zamanı boşaltır.

Bulut sağlama seçeneklerinizi basitleştirmek akıllıca bir stratejidir, çünkü değişiklikler ve güncellemeler sık ​​sık gerçekleşir ve tüm değişikliklerinizi bu değişikliklerle karşılayacak şekilde yükseltirler; . Bu sürecin otomatikleştirilmesi, insan hatası olasılığını ortadan kaldırır ve çalışanların moralini iyileştirdiği bilinmektedir. Ansible'ı BT departmanınızın günlük rutini içine dahil etmek, anında sonuç gösterebilir ve ekibinizin günlük aktivitelerini yönetme şeklini anında değiştirebilir.

Mühendisleriniz çok daha etkili ve tekrarlı görünen kolay işler yapmak için çok fazla zaman harcıyorsa, Ansible'a geçmek istediğiniz sonuçları alabilir. Ansible hakkında daha çekici olan şey, YAML kodlu komut dosyalarının BT ekibinizin deneyim düzeyi kadar basit veya karmaşık olabileceğidir. Temel, gündelik görevlerin yerine getirilmesi, saatlerinizi tekrar üretkenlik saatinize geri getirecek, ancak çok adımlı işlemleri işleyen daha zorlu senaryolar oluşturma bilgisine sahip olmak, organizasyonunuzun sahip olduğu en önemli şey zamandır.

. Zaman para demektir. Zamanın doğru kullanımı, üretkenliği ve işin tamamlanmasını belirler. Bugünün piyasasında birçok seçenek var. Ansible rakiplerine karşı oldukça çekici bir alternatif çünkü ajansız ve onlarca düğüme manuel değişiklik yapmanızı gerektirmiyor. Yazılımın, kodlama işleri için çok sayıda modül ve soruları yanıtlamaya istekli bir geliştirme ekibi ile iyi desteklendiğinden bahsetmek kolay ve kullanışlıdır.

Ansible Nasıl Çalışır

Ansible, çerçeveyi sağlar En yaygın ve tekrarlanan görevlerinizi "oyun kitapları" olarak adlandırdığınız şeye kopyalamak için. Bu oyun kitapları oluşturulduktan sonra, sadece Ansible için değil, diğer modüller için de mevcut modülleri (örn. Yum veya Apt modülleri) kullanabilirler. Bu modüller, düğümlerde görevler gerçekleştirmek için mevcut işletim sistemi araçlarına bağlanır. Bir modül mevcut değilse, oyun kitapları çalıştırmak için komut sözdizimini kullanabilir. Temel olarak, bir düğümün komut satırında çalışacak herhangi bir şey Ansible için bir oyun kitabına yazılabilir.

Rundeck Nasıl Çalışır

Ansible'ı geliştirme ekipleri araç kutunuza dahil etmeye karar vermelisiniz, Rundeck'i birlikte kullanmak için ciddi bir dikkat. Rundeck, ekibinizin yerinde kalması gereken raporlama, zamanlama ve organizasyon aracını sunar. Daha küçük bir işletme iseniz, pazarda başka alternatifler göreceksiniz, ancak maliyet kısıtlayıcılar ve Rundeck kadar bir "değer satın alma" kadar değiller.

Ansible senaryolar oluşturmanıza yardımcı olacak bir araç olarak hizmet ederken, Rundeck Her şeyi anlayabilmeniz için kaygan görünümlü, ön uç platform sunar. Her görevin tarihi görüşlerini görebilme yeteneği, bu görevlerin sonucu ve iş atamaları için seçenekler, tüm ekibinizi iletişim modunda tutmanın ve takım gameplanının her zaman ne olduğunu bilmenin etkili bir yoludur.

Mükemmel olanı – Linux güncellemeleriniz için iki kombinasyon, iş gününüze adanmış bir yaklaşım için Rundeck with Ansible kullanmaktır.