SEO

Arama motorları, binlerce yıldır bile sosyal medya üzerinde hâkimdir.

 arama kutusu çubuğu

Uzun yıllar boyunca insanlar geleneksel arama trafiğinin çöküşünü ve onu destekleyen SEO endüstrisinin ölümünü ilan ediyorlar. Google, son yıllardaki temel arama işletmesinden tutarlı gelir artışı yayınlarken, uzmanlar, kullanıcıların yeni bir bilgi için bir arama motorunda arama yapma eğiliminin, geçmişin bir yerini her zaman yükselen bir yerle değiştireceğine inanmaktadır. sosyal medya varlığında.

Her kış, teknoloji blog dünyası, gelecek yıla nasıl bir sosyal ya da bir miktar yenilik olacağıyla ilgili düşünce parçalarıyla doludur. Bazıları, önümüzdeki yıl içinde arama büyümesinin ön plana çıkarılmasının palmiye pilotunun geri dönüşünü müjdelemeye benzediğini söyleyebilir; Farklılık göstermeye çok cesaret ediyorum.

Son on yılda kurum SEO stratejileri oluşturmada derinden çaba harcayan biri olarak, bunun gerçeğin ötesinde olmayacağını hissettim. Bir kurumun hiç kimsenin çevrimiçi arama yapamayacağına inandığını düşünürsek, organik arama sonuçlarına hükmetmek için rakipleri için sahayı açık bırakıyorlar.

Veriler ne diyor?

Bir bakış açısı, bunu doğrulamak için endüstri deneyimi olan bir kişi bile, sadece bir varsayımdır. SurveyMonkey'deki araştırma meslektaşlarımla, gerçek arama durumuyla ilgili zor veriler toplamak için ortaklık kurdum. SurveyMonkey'de anket almış olan yaklaşık 4.000 kişiden cevap topladık. (Burada metodolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.)

Aramanın bir bilgi toplama aracı olarak nerede durduğunu anlamak için, kullanıcıları belirli senaryolara yerleştiren sorular sorduk. Bu sorgulama çizgisinin ardındaki motivasyon, bir kullanıcının arama ve diğer mevcut seçenekler arasında seçim yapabileceği gerçek dünya senaryosunu vermekti. Örnek olarak, kullanıcıların yeni bir dişçi bulmak için en çok nereye döneceklerini seçmelerini istedik. Bu sorgulama çizgisinin ardındaki motivasyon, bir kullanıcının arama ve diğer mevcut seçenekler arasında seçim yapabileceği gerçek dünya senaryosunu vermekti.

Bu tür bir ihtiyaç için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pek çok insan bir arkadaş veya aileyi arayabilir veya arayabilir öneri için üye; Ancak, yüzde 36 daha yüksek bir arama motoruna dönecekti. Sadece yüzde 5'lik çok küçük bir azınlık sosyal medyaya güvenirdi. Bu veriler yaşına göre kesildiğinde, bin yıllık (18-34) genel nüfusun sosyal medyayı kullanması kadar olasıydı, ancak 35-64 kovadakilerden daha fazla arama yapma olasılığı daha yüksekti.

Bir kalabalığın tavsiyelerini toplamak için harika bir seçenek, ancak öneriler gerçekten önemli olduğunda kullanıcılar hala ne kadar bilgi topladıklarını ve nereden bilgi topladıklarını kontrol ettiler.

 arama trendleri tablosu

Toplamda, arama hala% 97 ile oldukça popüler. günde en az bir arama yapan insanlar. 18-34 yaşlarındaki kepçe, bin yıllıklar, diğer bilgi toplama kaynaklarına göç etme riski en fazla olan kohort, katılımcıların yüzde 62'si günde en az beş arama yapıyor.

Tüm yaş gruplarında, kullanıcıların yüzde 52'si neredeyse günlük aramalarının hepsi telefonlarında gerçekleştirildi ve bu sayı binler için yüzde 68 daha yüksek oldu.

 millenials arama davranış grafiği

Pew'e göre, sosyal medyanın kullanımı hala artıyor; Ancak, yetişkinlerin sadece yüzde 69'u her gün giriş yapar. Bu, aramadan tamamen devralmanın uzun bir yoludur.

Mobil ve haritalar

Veriler, araştırmanın hala sosyal medyaya kıyasla hesaplanması gereken bir güç olduğunu gösterdi. Anket ayrıca, mobil cihazlara özgü ilginç bir trend ortaya koydu. Yanıtlayıcılara, yeni bir adrese yön bulma konusunda nasıl yol alacakları sorulmuştur. Sadece yüzde 22'si bir arama motoruna girerken, yüzde 37'si doğrudan mobil cihazlarındaki haritalar uygulamasına geçecekti.

Neyse ki Google için dünyanın en popüler harita uygulamasını yapıyorlar; Ancak, kullanıcılar doğrudan bir uygulamaya gitmek için arama kutusunu atlamadan, naysayörlerin yıllardır dalga geçtikleri deniz değişiminin bir göstergesidir. Kullanıcıların Google tarafından yapılmayan başka bir harita uygulaması kullandığı bir geleceği düşünmek çok zor değil.

Sesli arama hala gelişiyor

Yeni teknoloji konusuna gelince, sesli arama görünmüyor yutturmaca kadar popüler olmak için. Kullanıcıların yalnızca yüzde 12'si günde en az bir kez sesli arama yapıyor ve yaş grupları veya cinsiyetler arasında bu kadar fazla değişkenlik yok. Kullanıcıların toplamda yüzde 36'sı sesli arama kullanmamış. Bu veriler, bir kullanıcı tabanı oluştururken, yalnızca sesli bir dünyaya geçişin sadece çok uzun bir süre olabileceğini gösteriyor.

Sesli arama başladığı zaman, sesin sosyal medyayı konuşma yeteneklerinin ve tarafsız tepkilerin avantajlarına sahip olduğu için bilgi. Tıpkı geleneksel aramada olduğu gibi, ses teknolojisinin gelişmesi teknolojinin benimsenmesiyle sürekli olarak gelişecektir.

'da arama yapın. Web'i bir dizi cümle ile arama fikri, Archie'nin 1990 yılında piyasaya sürülmesinden beridir. Arama arenası yapay zekadan sayısız yeniliğin lehtarı olmasına rağmen, çekirdek kavram değişmeden kalmıştır. Araştırmanın insanların günlük yaşamlarına entegre edildiği ve yukarıdaki ankete dayalı mevcut kullanım oranları göz önünde bulundurulduğunda, yakın zamanda herhangi bir zamanda reddedilme olasılığı düşüktür.


Bu yazıda dile getirilen görüşler konuk yazara aittir ve mutlaka Arama Motoru Arazi. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Eli Schwartz, dünyanın önde gelen İnsan Kaynakları Veri platformu SurveyMonkey için Organik Ürün Direktörüdür. en çok önem taşıyan insanlarla birlikte. SurveyMonkey’in SEO, ASO ve tüm ürün portföyü için SurveyMonkey, Wufoo, SurveyMonkey Uygulaması ve Tech Validate için viral ürün stratejilerini denetler. Şu anki görevinden önce, Eli Singapur merkezli SurveyMonkey için APAC Pazarlama Direktörü idi. Bu rolde, SurveyMonkey’in Asya ve Okyanusya bölgelerindeki kullanıcı penetrasyonunun önemli ölçüde genişlemesini denetledi. Eli aynı zamanda pazarlama ve büyüme konferanslarında sıkça konuşulan ve popüler iş ve pazarlama yayınları için düzenli bir yazardır.