SEO

Araştırmacılar, reklamlarla ücretsiz listeler arasındaki farkı söyleyebilir mi? Google mühendisi 'evet' diyor

Google, arama reklamlarında yıllar içinde sayısız tasarım ve düzen değişikliği yaptı ve arama topluluğundan, arama yapanların arama arama reklamlarını organik arama sonuçlarıyla aynı olduğunu düşünmeye karıştırmak için yapılan değişikliklerin yapılmasına yol açtığını söyledi. Ancak kıdemli bir Google mühendisi olan Paul Haahr, Twitter Pazarında yaptığı açıklamada, arama yapanların arama reklamları ile organik ücretsiz listeleri birbirinden ayırabildiğini söyledi.

Bu nereden geliyor? Haahre'den Medium'da “18–34 yaşları arasındaki kişilerin yüzde 50'sinden fazlası Google’daki bir إعلان ile organik bir sonuç arasında ayrım yapamayacağını belirten bir makale hakkında soruldu. Bu yüzdeyi en üst düzeye çıkarmak için Google, her zaman en iyi organik sonuçlarla harmanlanan reklam görsellerini bulmak için test ediyor. ”Doğru olmadığını,“ gördüğüm her şeyden, en azından Arama bölümünden ”olduğunu belirtti.

Çalışmalar başka türlü gösteriyor mu? 2018’de yapılan araştırmaya göre, arama yapanların yüzde 60’ı Google’daki arama reklamlarını tanıyamıyor. Çalışma, “bağımsız anketimizdeki 803 kişiden,% 57,5’inin Google reklamlarını tanımadığını tespit etti. Yüzde 34,8'i onları tanıyor ancak onları tıklamıyor ve yüzde 7,7'si ücretli reklamları tanıyor ancak onları tıklıyor. ”

Neden önemli. Eğer arama yapanlar reklamlar ve ücretsiz listeler arasındaki farkı anlayamıyorlarsa, arama yapanlar, pazarlamacılar ve Google’ın kendisi için bir endişe olabilir. Google, arama sonuçlarının mümkün olduğunca tarafsız ve alakalı olmasını istiyor. Reklamlarını ücretsiz listelere ulaştırırlarsa, Google'ın arama sonuçlarında etik dışı ve önyargılı görünmesine neden olabilir. Bunlardan bazıları, arama yapanları reklamlar ve ücretsiz listeler arasındaki farklar konusunda eğitmekle ilgili olabilir, bazıları ise Google’ın arama reklamlarının reklamverenler tarafından ödenen şekilde daha iyi etiketlenmesi konusunda daha iyi olduğunu iddia edebilir.


Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibi. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.