التسويق الرقمي

B2B İçerik Pazarlama Stratejisini Tetiklemek İçin En İyi 7 Yol

Günümüzün son derece rekabetçi ve genişleyen küresel pazarında, güçlü bir B2B pazarlama stratejisine sahip olmanın gerekliliği kesinlikle yüksektir. Dijital içeriğin ve özelliklerin B2B karar alıcıları üzerindeki artan etkisiyle, markanızın hem geleneksel hem de yeni ortaya çıkan fırsatları ele alan bir B2B pazarlama stratejisini çerçevelemesi gerekiyor. Bir B2B pazarlama stratejisi geliştirmek çok önemlidir, ancak bir pasta yürüyüşü değildir.

Şirketler ve pazarlama departmanları içerik pazarlama girişimleri konusunda ciddi olsalar da, pazarlama bütçelerinin büyük bir bölümünü bunun üzerinde harcıyorlar, ancak yine de kampanyaları başarısız oluyor. Kısıtlanmış bir içerik pazarlama ekibine rağmen, şirketler hedeflerine ulaşamaz. İşte soru neden geliyor?

Uygun bir stratejinin eksikliği, pazarlamacıları başarıdan uzaklaştırmaya çalışan faktörden bağımsızdır. Bu yüzden, içerik oluşturmaya başlamadan önce, başarılı bir pazarlama stratejisinin aşağıdaki yedi temel öğesini anlamalısınız.

Objektifte Netlik

İçerik pazarlamasını tercih etmeden önce, üzerinden elde etmek istediğiniz hedef hakkında net olmalısınız. İçerik pazarlamasına yatırım yaparken, işinize nasıl fayda sağlayacağı bilgisine sahip olmalısınız. Ancak şaşırtıcı bir şekilde şirketlerin çoğunun içerik pazarlamasını seçme konusunda net bir amacı yok mu? Mevcut trendlerden sonra, ya iş ile alakalı ya da sektörle ilgili olmayanlar düşünülemez. Bu tür dikkatsizlik pazarlama alanında büyük bir hayır. Stratejinizin başından itibaren hedeflere ulaşmak, başarı için kritik öneme sahiptir. Eğer taban açık değilse o zaman, tüm çabalarınız boşuna gitmek zorunda.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

İçerik pazarlama kampanyalarının çoğu, hedef kitlelerin endişe duyduğu sorunları karşılamadaki yetersizliği nedeniyle başarısız oluyor. Hedeflenen kitleyi, kendileri için hangi içerikleri aradıklarını, neye ihtiyaç duyduklarını anlamalarını, vb. Gibi içerikleri oluşturmadan önce çok iyi bilmeliyiz. Farklı bir kitleyi hedefleyen genel bir içerik oluşturmak size başarı getirmeyecektir. Her seferinde bir müşteriye ayrı ayrı ilgi göstermelisiniz, böylece onların gereksinimlerinin farkındasınız ve bu sayede istediklerini akılda tutarak içerik oluşturarak onları mutlu edebilirsiniz.

Alıcılarınızın ihtiyaçlarına uygun olarak uygun içerikler oluşturmak için, motivasyonlarını, ağrı noktalarını ve satın alma sürecindeki rolünü öğrenmelisiniz. Ayrıca, alıcı yolculuğunda nerede sıkışıp kaldığını ve bir çözümle onlara yardımcı olacak ve işlerinde ileriye götürmek için hangi yardım ve bilgilerin sağlanabileceğini bilmeniz gerekir.

Alıcı Persona Oluşturmak

Hedef kitlenizi daha iyi tanımanın yolu, potansiyel alıcılarınızın hayali profilleri olan alıcı kişilikleri yaratmaktır. Bu tür profiller yaş, cinsiyet, dil, ilgi alanları, gelir desteği, genel tercihler ve sosyal değerler gibi faktörlere dayanmaktadır. Beklentilerinizin konularını belirlemek ve bu sorunları ayrıntılı olarak ele alabilecek türden içerikle yardımcı olmak için alıcı kişiler çok etkili ve faydalıdır.

Alıcı kişilikleri oluşturmak için, daha önce sizden satın almış veya müşterilerinizle iyi uyuşacağını düşündüğünüz kişilerin gerçek hayat örneklerini alabilirsiniz.

Açık Dönüşüm Hedefleri

Tüm pazarlama çabalarınız hedef alıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye yöneliktir. Bu nedenle, içerik stratejisini, alıcınızın yolculuğunun ardından içeriğinizin yürütülmesini izlemek ve ölçmek için size biraz yardım sunabilecek bir dizi küçük dönüşüm hedefi etrafında çerçevelemeniz zorunludur.

Hedeflediğiniz alıcının yolculuğunun her aşaması için uygun dönüşüm hedeflerini belirlemek, üzerinde çalışmanız gereken şeydir.

İletişimci Olun

Hedef kitlenizin neye ihtiyaç duyduğunu öğrendikten sonra yapabileceğiniz bir sonraki şey, onlarla iletişim kurmaya başlamak ve içerik tekliflerinizi tüketmeye zorlamak. Bir iletişim stratejisi geliştirmeye devam ettiğinizde, bir iletişim yöntemi seçerken, etkin bir iletişim yöntemini seçerken, daha az pahalı olan iletişim biçimlerini seçerken alıcıyı ve bunların bağlamını göz önünde bulundurmak gibi birkaç önemli şeyi aklınızda bulundurmalısınız. erişiminize uygun çeşitli araçlar, programlar ve temas noktaları.

E-postalar, telefon görüşmeleri, kısa mesajlar veya tweet'ler, potansiyel alıcılarla kolayca iletişim kurmanız için etkili araçlardır. Öte yandan, eğer yeterince şanslıysanız, arama motoru soruları, çevrimiçi forumlar veya reklamlar yoluyla işinizle karşılaştıktan sonra size ulaşarak, iletişimin ilk adımını bizzat kendisi başlatır. Müşterileriniz, arkadaşlarınız, koleksiyonlarınız ya da sizin adınıza إعلان verebilecek sektör analistleri gibi üçüncü şahıslara da umutla ulaşabilirsiniz.

Geliştirmeye Devam Et

İçerik stratejinizi oluştururken, stratejilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sektördeki müşterileri ne kadar dikkate aldığını doğru bir şekilde anlamanız gerekir. B2B pazarlamanızı etkili hale getirmek için, stratejinizi etraftaki gereksinimlere göre sürekli geliştirmeye devam etmeniz gerekir. Ölçüm ve analizler, pazarlama programınızda ve performansınızda görünürlük sağlar ve kritik boşlukları ön plana çıkararak, B2B pazarlama stratejinizi sektörel ölçütlerle ve pazarın talepleriyle daha iyi hizalamanıza yardımcı olur.

Daha Fazla İçerik Oluşturun ve Daha İyi Şekilde Hizalayın

Bir içerik stratejisi geliştirirken endişe etmenizin en önemli endişelerinden biri, alıcının iştahını tatmin edecek yeterli miktarda içeriğin nasıl üretileceğidir. Daha fazla içerik geliştirmenin zorluğuna ek olarak, giderek büyüyen içeriği de buna göre hizalama zorluğuyla karşı karşıya kalmanız gerekir. Ve talebi karşılamak için en iyi yol, halihazırda kullanımda olan içeriği yeniden paketlemek, yeniden paketlemek ve geri dönüştürmek için bir plan oluşturmaktır.

Mükemmel bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için, alıcılarınızın içeriğe dayalı anlayışını ve bunların dönüşüm hedeflerinizle, içeriğinizi sunmak için kullanacağınız iletişim noktalarını ve gittiğiniz gerçek içeriği ile yolculuklarını hizalamanız gerekir. yaratmak. Tüm bu farklı yönlerden bir parça, e-Kitaplar, belgeler ve beyaz sayfalar gibi muazzam içerik öğelerini makalelerin ve bloglarınki gibi daha kısa bir forma dönüştürerek saklanabilir.

İçerik pazarlama stratejinizin farklı yönlerini hizalayarak ve birlikte çalışmasını sağlayarak, potansiyel müşterilerinize istedikleri bilgileri doğru zamanda sunabilirsiniz.

Açın!

Şimdi, başarılı bir içerik pazarlama stratejisi için anahtarlarınızı öğrendiğinizde, ne bekliyorsunuz? Bu ipuçlarını takip ederek başlayın ve kampanyalarınızı işinize yönlendirerek potansiyel müşterilere dönüştürün.