يونكس / لينكس

Başarısız RAID 5 Dizilerinde Veri Kurtarma Nasıl Gerçekleştirilir

RAID 5 dizileri çoğu uygulama için kullanılır, çünkü bunlar çoğu zaman maliyet etkindir ve diğer bazı RAID düzeyleri tarafından sağlanmayan bir hata toleransı düzeyi sağlar. Her RAID seviyesinde olduğu gibi, RAID 5 de birçok farklı problemle karşılaşabilir. Bu makale, RAID 5'in başarısız olmasına neden olan sorunların bazıları ve veri kurtarma işleminin bu sorunları çözmek için nasıl çalışabileceği hakkında kısa bir tartışma sunar.

RAID 5 Arızasına Sebep Olabilecek Sorunlar

Kötü Sektörler

RAID 5, dizideki disklerin herhangi birindeki kötü bölümler nedeniyle başarısız olabilir. Bu, diziyi çevrimdışı olmaya zorlayabilir.

Bozuk Veriler

Bir RAID 5, virüsler, kullanıcı hatası, dosyaların üzerine yazma ve disk plakalarının yüzeyindeki çizikler gibi birçok nedenden dolayı bozuk verilerden muzdarip olabilir.

Degraded RAID 5

Üye disklerden birinin kaybı olduğunda bir RAID 5 bozulmuş olur. Bu, performansta büyük bir düşüşe neden olur ve ayrıca RAID 5'in hata toleransını ortadan kaldırır. Bozulan bir RAID 5'in kullanılması tehlikelidir, çünkü ikinci bir diskin kaybı tüm dizinin kaybolmasına neden olur.

Silinmiş Dosyalar

Bir kullanıcı çoğu zaman bir RAID 5 dizisindeki önemli verileri yanlışlıkla siler. Diğer zamanlarda, kasıtlı olarak hoşnutsuz çalışanlar tarafından yapılır. Çoğu durumda, silinen dosyalar kurtarılabilir.

Kayıp Bölümler

Çoğu durumda, bölüm tablosu bozulabilir veya tüm bölümün kaybolmasına veya kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir. Bu veri kurtarma gerekli kılar. Yazılımla kurtarmayı denemek, kalıcı veri kaybı riskini artıracaktır.

RAID 5 Denetleyici Hatası

Bir Donanım RAID 5 dizisi, tüm mantığı içeren ve dizinin işlemlerini yöneten bir denetleyici kullanır. Birçok nedenden dolayı dizi denetleyici arızasıyla karşılaşabilir. Bu, dizinin önyüklememesine neden olabilir. Ayrıca, mantıksal hacmin kaybolmasına neden olabilir.

RAID 5 Disk Hatası / RAID 5 Sürücü Hatası

Bir RAID 5, üç veya daha fazla disk sürücüsü kümesidir. Bu sürücülerden herhangi biri arızalanabilir. Bir RAID 5, bir kerede yalnızca bir diskin arızasına dayanabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Çoğu durumda, RAID diziler tarafından disklere yazılan eşlik verilerini kullanarak bir veri kurtarma laboratuarında kurtarılabilir. Birden fazla disk başarısız olsa bile, kurtarma laboratuarında veri kurtarma işlemi hala mümkündür.

RAID 5 Ürün Yazılımı Hatası

RAID denetleyicisinde veya üye disk sürücülerinde ürün yazılımı sorunları oluşabilir.

RAID 5 Yeniden Yapılandırma Hatası

Çeşitli nedenlerden dolayı, RAID 5 dizisi yeniden oluşturma hatasıyla karşılaşabilir. Bu, üye diskleri çevrimdışı tutabilir ve diziyi kullanılamaz hale getirebilir.

Sunucu Kazası

Çoğu zaman, ana bilgisayar sunucusu sorunlarla karşılaşıyor ve çökebilir. Bu elbette diziye erişilemez hale getirir. Bir veri kurtarma laboratuarı, verileri üye disklerden kurtarabilir.

RAID 5 Veri Kurtarma İşleminin Başarılı Olmasını Sağlama

RAID 5 hatası yaşadıysanız, sorunları kendi elinize almamanız önemlidir. Bu, parite verilerinin üzerine yazılmasına neden olabilir. Üye disklere yazılan parite verileri, çoğu durumda başarılı bir iyileşme sağlamak için hayati öneme sahiptir. Yapmanız gereken ilk şey, ek komut dosyalarının uygulanmamasını sağlamak için derhal RAID sunucusunu kapatmaktır. Soruna neden olan şeyi gösteren herhangi bir olay not edilmelidir. Üye disk sürücüleri sunucudan kaldırılırsa, çıkarıldıkları sırayla etiketlenmelidir. Zaman önemli ise disk sırası çok önemlidir. Çok sayıda üye diskiniz varsa bu da önemlidir.

Başarılı bir veri kurtarma sağlamak için, başarısız RAID 5'in sağlam kalması önemlidir. RAID 5 kurtarma ziyaret edilerek daha fazla bilgi bulunabilir.