الطباعة - تصميم

Baskılı Devre Kartları İmalatı

Baskılı Devre Kartlarının (PCB) neler olduğunu ve nasıl üretildiğini merak ediyorsanız, o zaman yalnız değilsiniz. Birçok kişi "Devre Kartları" konusunda belirsiz bir anlayışa sahiptir, ancak bir Baskılı Devre Kartının ne olduğunu açıklayabilmek için uzman değillerdir. PCB'ler genellikle bağlı olan elektronik bileşenleri panoya desteklemek ve elektronik olarak bağlamak için kullanılır. PCB'ler için elektronik bileşenlerin bazı örnekleri kapasitörler ve dirençlerdir. Bu ve diğer çeşitli elektronik bileşenler iletken olmayan substrat üzerine lamine edilmiş bakır tabakalarından kazınmış iletken yollar, izler veya sinyal geçişleri ile bağlanır. Kartta bu iletken ve iletken olmayan iletkenler olduğunda, panolar bazen Baskılı Kablolama Kurulu (PWB) olarak anılır. Kartın kablo ve elektronik bileşenleri bağlandıktan sonra, Baskılı Devre Kartı şimdi bir Devre Devresi Komplesi (PCA) veya Baskılı Devre Kartı Düzeneği (PCBA) olarak adlandırılır.

Baskılı Devre Kartları çoğu zaman ucuzdur, ancak yine de son derece güvenilirdir. Başlangıç ​​maliyeti yüksektir çünkü yerleşim düzeni çok fazla zaman ve kaynak gerektirmektedir, ancak PCB'ler hala yüksek maliyetli üretim için daha uygun maliyetli ve daha hızlıdır. Endüstrinin PCB Tasarımının, kalite kontrolünün ve montaj standartlarının bir çoğu, Association Connecting Electronics Industries (IPC) kuruluşu tarafından belirlenir.

PCB'ler üretilirken, baskılı devrelerin çoğu, bazen her iki tarafta da bir boş tabakayı oluşturan bir alt tabakanın üzerine bir bakır tabakanın yapıştırılmasıyla üretilir. Daha sonra, istenmeyen maske aşındırma ile geçici maske uygulandıktan sonra çıkarılır. Bu sadece PCB'de kalması istenen bakır geçişleri bırakır. Üretim hacminin Numune / Prototip miktarları veya üretim hacmine bağlı olup olmamasına bağlı olarak, çıplak alt tabaka üzerine izleri veya ince bir bakır katman tabakasını ekleyen karmaşık bir süreç olan çoklu elektro kaplama işlemi söz konusudur.

PCB'lerin üretimi sırasında eksiltme (veya tahtadaki istenmeyen bakırın çıkarılması) için yöntemlerin çeşitli yolları vardır. Üretim hacmi miktarlarının ana ticari yöntemi, serigraf طبعة ve fotoğraf yöntemleridir (Genellikle çizgi genişlikleri iyi olduğunda kullanılır). Üretim hacmi küçük miktarlarda olduğunda, kullanılan ana yöntemler lazer baskılı, şeffaf film üzerine baskı, lazer dirençli ablasyon ve CNC-değirmen kullanılarak üretilir. En yaygın yöntemler, serigraf baskı, fotogravür ve frezeleme. Bununla birlikte, çok katmanlı devre kartları için yaygın olarak kullanılan, "Bağımlılık" ya da "Yarı-Bağımlılık" olarak adlandırılan deliklerin kaplanmasını kolaylaştırdığı için ortak bir süreç vardır.


مصدر بواسطة John M Daniels