قاعدة البيانات

Başlamak için WordPress Bloglama İpuçları Başlarken

Bir blog başlatmak istiyorsanız, WordPress muhtemelen kullanabileceğiniz en kolay ve en kullanıcı dostu bir uygulamadır. Blogger.com gibi ücretsiz bir çevrimiçi blog hizmeti kullanmak gibi daha da basit seçenekler vardır, ancak kendi siteniz üzerinde gerçekten çok fazla kontrolünüz yoktur.

WordPress ile, her iki dünyanın en iyilerini elde edersiniz. Blogunuzu büyütmenize ve öğrendikçe çanlar ve düdükler eklemenize olanak tanıyan platformu ve sınırsız özellikleri anlamanız kolay.

WordPress.org vs WordPress.com

İlk olarak, şunu belirtmeliyim: iki WordPress. Aynı şirket tarafından çalıştırılırlar, ancak WordPress.com blogunuzu sizin için barındıran bir hizmettir. Blogger, Tumblr ve diğer üçüncü taraf siteleri. Bunlar genellikle Web 2.0 siteleri olarak adlandırılır. Blogunuzu bu şekilde oluşturmanın yanlış bir yanı yoktur, ancak bazı yönlerden sizi sınırlandırmaktadır.

WordPress.com veya herhangi bir Web 2.0 sitesini kullandığınızda, bloga sahip olmuyorsunuz. Sadece üzerinde boşluk kiralıyorsunuz. Bu, sunucunun blogunuzu istediğiniz zaman silebileceği anlamına gelir. Bu, herhangi bir TOS (hizmet şartları) ihlal edildiğinde gerçekleşir. Bunu yapmak bile şaşırtıcı bir şekilde kolaydır, hatta.

Örneğin, WordPress.com blogunuzu herhangi bir şekilde ticari hale getirmenize izin vermez. Yani, bir işe başlamak veya hatta her ay birkaç dolar kazanmak istiyorsanız, bu gitmek için bir yol değil.

WordPress.com ve diğer böyle sitelerin ideal olmaması için başka bir neden daha zor bir zaman geçirmenizdir. SEO’ya sahipseniz ve blog’a sahipseniz, trafik elde edersiniz. Bunun nedeni, makaleniz tarafından oluşturulan "bağlantı suyunun" büyük kısmı, sitenizden ziyade, ana bilgisayara gidecektir.

Bu yüzden, burada odaklanacağım WordPress.org. Bir alan adı satın aldığınızda, ev sahibi olduğunuzda ve kendi blogunuzu başlattığınızda.

Bir Alan Adı ve Web Host Seçimi

Alanınız sizin URL'nizdir – web sitenizin veya blogunuzun adresi. Henüz seçmediyseniz, önce bunu yapmanız gerekir. Web barındırma da yoksa, buna da ihtiyacınız olacak. İsterseniz bunları birleştirebilirsiniz. Birçok web hosting şirketi, hosting için kayıt olduğunuzda size ücretsiz bir alan sunar.

Bir web barındırma şirketini seçerken, WordPress ile çok fazla deneyime sahip olan birini seçmek iyidir. Bundan emin olmak istiyorsanız, WordPress'te uzmanlaşmış bir şirket olan WP Engine ile devam edebilirsiniz. Ancak, çoğu web sunucusundan biraz daha pahalıdırlar.

Para biriktirmek istiyorsanız, WordPress sitenizi destekleyebilecek iyi bir web barındırıcısı bulabilirsiniz. Örneğin, Bluehost bunun için şiddetle tavsiye edilir. Onlar bile WordPress tarafından tavsiye edilir.

Burada yapacağım bir öneri, seçtiğiniz web barındırma ne olursa olsun, size sınırsız alan / web sitesi veren bir plan seçmeye çalışın. Bazen bir ev sahibi birkaç farklı plan sunacak. Fiyat farkı genellikle ayda sadece birkaç dolar.

Buradaki nokta, WordPress blogları oluşturmak bağımlılık olabilir! Muhtemelen biriyle durmak istemeyeceksin. Yani istediğiniz kadar çok oluşturmanıza izin veren bir barındırma planına sahip olabilirsiniz.

Bir alan seçerken, kısa ve basit tutmaya çalışın. Blogunuzun arama motorlarında iyi sıralanmasını istiyorsanız, başlıkta iyi anahtar kelimeler seçin. Bunlar, insanların bilgi ararken gerçekte arayacakları kelimelerdir.

Alan adınız Bobsblog.com veya Marysblog.com gibi bir şeyse, kişiselleştirilmiş bir adınız olacak, ancak SEO ile ilgili size yardımcı olabilecek bir adınız olmayacaktır. motor optimizasyonu). Bir şey satmayı düşünüyorsanız, bu özellikle önemlidir. Sadece bir blog arkadaşlarınızla, aile üyelerinizle, iş arkadaşlarınızla vb. Paylaşmak isterseniz, o zaman bu önemli değildir.

WordPress'in Kurulması

WordPress'in Kurulumu, çoğu web hosting şirketleri. Genellikle Fantastico veya Softaculous gibi bir betik yükleyicisini kullanırsınız (web sunucunuz muhtemelen kontrol panelinizde bu noktalardan birine sahiptir). Daha sonra birkaç tıklamayla WordPress'i kurabilirsiniz.

Burada WordPress yükleme adımlarını açıklayan çok fazla yer harcamak istemiyorum, çünkü bunu web barındırma şirketinizde bulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili çok sayıda makale ve video da var.

Blogunuz Hakkında Neler Yapmalısınız?

Bu bir sorun olmalı gibi görünmüyor, ancak birçok kişi "blogcu bloğunu" deneyimledikten sonra Bir yazı veya iki yazı. Konunuzu zaten seçtiğinizi varsayarım. Sonuçta, bir konuyu bile düşünemiyorsanız, henüz bir blog başlatmak için gerçekten iyi bir zaman değil!

Ancak, sizi ilgilendiren bir konuya sahip olsanız bile, gerçek mesajları düşünmek zor olabilir. yazmak. Bunun için ilham almak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. İşte bazı fikirler.

  • Google Uyarılarını Belirle – Google'dan, seçtiğiniz bazı anahtar kelimeler temelinde gelen kutunuza haber gönderecek olan e-postalar alabilirsiniz.
  • الأمازون -Kitapların popüler olduğunu kontrol edin. Ayrıca dergiler bölümüne de göz atın!
  • Diğer Bloglar – Google Blog’ları inceleyin ve niştaki diğer kişilerin neler yazdığını görün. Onları kopyalamak istemezsiniz, ama kendi spininizi koyabileceğiniz fikirlere sahip olabilirsiniz.
  • Çevrimdışı Kitaplar ve Dergiler – Barnes & Noble'daki kütüphane, kitapçı ve dergi bölümüne gidin. satıldı). Gazete okumak. Bütün bunlar fikir için harika kaynaklardır.
  • Tutarlılık Başarının Anahtarıdır

Eğer bir blogunuz varsa, blog yazıları yazmalısınız! Bu gerçekten başarılı bir bloga sahip olmak, inanın ya da inanmamak için en önemli "sır" dır. Bugün, "kaliteli içerik" hakkında çok şey duyuyorsunuz. Tabii ki, önemli.

Blogunuzu otomatik olarak oluşturulmuş veya eğrilmiş içerikle dolduruyorsanız (bunun ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin) bu konuda daha iyisin!) çok uzağa gitmeyeceksin. Arama motorları bunu düşük kaliteli içerik olarak tanımak için çabuktur. Bununla birlikte, düzenli olarak yayınlar oluşturmanız gerekir.

Bir ziyaretçinin bir anlığına unutulması, bir ziyaretçinin bir blogun aylar içinde güncellenmediğini gördüğünde, o zaman o kullanıcının çok aktif veya ilgili. Online olarak yeni sitelere bakarken muhtemelen aynısını yapıyorsunuz.

Arama motorları da sıkça güncellenen blogları sever. Ayrıca endekslemek için size daha fazla içerik verir. Bu konu üzerinde olduğumuz sürece SEO hakkında birkaç söz söyleyelim.

WordPress Eklentileri'nin Geniş Evreni

WordPress ile daha yakından tanıştığınızda, aramaya başlamak isteyebilirsiniz. daha gelişmiş özelliklere. Bu genellikle eklentileri eklemek anlamına gelir. Bunlar, çeşitli işlevler gerçekleştirmek için WordPress sitenize yüklediğiniz araçlardır.

Eklentiler sitenizde veya yüzlerce başka şey üzerinde iletişim formları yerleştirmek için güvenlik, SEO, forumlar veya üyelik siteleri oluşturmak için kullanılabilir. Eklentiler, aksi takdirde gelişmiş kodlama bilgisi gerektirecek birçok görevi yerine getirme yeteneğini sağlar.

WordPress için çok fazla eklenti vardır, bunların hepsine ayak uydurmak imkansızdır. İlk başta, herhangi bir eklentiye ihtiyacınız olduğunu düşünmeyebilirsiniz – ve bu doğrudur. Yine de, ayaklarınızı ıslatabilmeniz ve bazı temel bilgileri de yükleyebilmeniz çok kolay.

Eklenti ayarlarına WordPress kontrol panelinden erişebilirsiniz.

  • Akismet -Bu anti-spam eklentisi WordPress'i yüklediğinizde zaten dahil edilmiştir, ancak etkinleştirmek için bir API anahtarı almanız gerekir. Bunun nasıl yapılacağına dair talimatlar var.
  • Google XML Site Haritaları -Bu, Google ve diğer arama motorlarının yayınlarınızı ve sayfalarınızı dizine eklemesini kolaylaştırıyor.
  • W3 Toplam Önbellek -Bu harika. Sitenizin daha hızlı yüklenmesine ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için eklenti. Mesajları, sayfaları, veritabanlarını, komut dosyalarını ve yer kaplayan diğer öğeleri önbelleğe alarak bunu yapar.
  • Kurşun Geçirmez Güvenlik -Yardımları sitenizi saldırılardan korur. Bu, hackerlar genellikle WordPress sitelerini hedefledikleri için önemlidir.
  • Yoast tarafından WordPress SEO – Arama motorları için sitenizi optimize etmek çok daha kolay hale getirir.

Yukarıda çok kısaltılmıştır. Eklentilerle neler yapabileceğinizi listeleyin. Blogunuz için özel özellikler için herhangi bir özel gereksiniminiz veya fikriniz varsa, bunu başarmanıza yardımcı olabilecek bir eklenti var.

WordPress: Blogunuzun Evrimleşmesi İçin Mükemmel Bir Yer

Ne? WordPress'i blogcular için bu kadar harika kılar, blogging kariyerinizin herhangi bir aşamasında size yardımcı olabilir. Yeni başlayanlar için, barebone blogu oluşturmayı kolaylaştırır. Gelişmiş kullanıcılar tüm konfigürasyonlar ve eklentilerle oynayabilirler.

Yine de WordPress hala bir araçtır. İnsanların blogunuzu ziyaret etmeleri için bir nedenleri olması için harika içerikler bulmanız size kalmış!