التسويق الرقمي

Başlangıç ​​Pazarlama – İlk 90 Gününüzde Yapılacak 10 Şey

Kendinizi bir başlangıç ​​şirketi ile ilişkilendirdiniz. Durumda veya seçim yoluyla olmuş olabilir. İlk çalışanlardan birinin kurucusun. Ya konseptinizi 3-4 yıl içinde tersine çevrilebilecek potansiyel bir tek kişi olarak ya da Brin, Bezos ve Küba gibi şeylerle sosyalleşmenizi sağlayacak büyük bir slam olarak düşünün.

Harika. Hepimiz iyi bir başlangıç ​​hikâyesini seviyoruz.

Elinizde doğal olarak viral bir kavram yoksa (ve bu arada, 5-7 yıl içinde sadece yaklaşık 5 viral ürün olduğunu aklınızda bulundurun. ), pazarlamaya önemli bir vurgu yapmalısınız. İç / dış ekibinize pazarlama uzmanlığı getirme zorunluluğu hakkında daha önce yayınlanmış bir yazı yazdım, ancak bu yazı bu noktaya gelmek için tasarlanmamıştı.

İlk 90 gününüzde bazı şeyleri yapmanız gerekecek. Hayatta kalmak ve pazarlama bakış açısından biraz çekiş gösteriyor. Neden 90 gün? Basit. İş planları para toplamak ve üst düzey çalışanların ilgisini çekmek için harikadır, ancak 5-10 yıllık büyük bir vizyonun uygulanması genellikle parçalarda gerçekleşir. Bu infazın en iyi 90 günlük parçalara bölünmüş olduğuna inanıyorum.

Listeye girmeden önce bir uyarı. Aşağıdaki tüm öğeler taktiktir. Daha geniş bir stratejiden geçmeyen taktikleri genellikle bir noktada başarısız olur. Taktik bir pazarlama stratejisi oluşturun – hedefler belirleyin, mesajlarınızı oluşturun, hedef kitleleri kesinleştirin – taktik yapmaya başlamadan önce.

İşte her açılışta 10 pazarlama öğesinin, operasyonun ilk 90 günü içinde yürütülmesi gerektiğini düşünün:

] 1. Temiz, kolay gezinmek için bir web sitesi oluşturun.

Biliyorum. Oldukça "kutunun dışında" ifadesi. Söyleyebileceğim tek şey, insanların bu ilk adımı hala özledikleri ve utanç verici bir şekilde özledikleri. Unutmayın – hangi web dehaını dinlediğinize bağlı olarak, bir ziyaretçiyi sitenizde daha fazla ilerlemeye ikna etmek için 3-10 saniye arası bir süreye sahip olursunuz.

Ve eğer bir web'e ihtiyacınız olduğunu düşünmeyen bir başlangıç ​​iseniz site, size şans diliyorum. Daha fazla okumaya gerek yok.

2. Bir blog oluşturun, kaliteli içerik yayınlayın ve nasıl pazarlanacağını öğrenin.

İçeriği ilginç bulduğunuz ve sitenin yarı kötü görünmediği için bu yazıyı okuyorsunuz. İçeriği bir arama motoru, başka bir web sitesi veya belki de Twitter veya LinkedIn gibi bir sosyal medya mülkü aracılığıyla bulduğunuz için buradasınız.

Eğer web siteniz broşürünüzse (ve umarız bir tane gibi görünmüyorsa) Blogunuz fikirlerinizi ifade etme ve pazarlama içeriğinizin bir kısmını dağıtan platformunuz.

3. Temel SEO çalışmasını yapmak için zaman harcayın ya da birilerinin sizin için yapmasını sağlayın.

Genelde konuşan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), kısa vadede işinizi nadiren etkileyecektir. Birisi size SEO'nun öldüğünü ve bunun için endişelenmemesi gerektiğini söylerse, onları Bud Light إعلانındaki adam gibi pencereden dışarı atmalısınız. En basit SEO çalışması bile, uygun şekilde yapılırsa, sonuçta önemli miktarda temettü ödeyecektir.

4. Bazı halkla ilişkiler yapın ya da asgari bir sayı olarak lansmanınızı çevreleyen bir basın açıklamasında bulunun.

Her başlangıç, bir halkla ilişkiler ajansını elinde bulundurmak için ayda binlerce dolar harcayamaz, ancak bu, görmezden gelmek için bir bahane değildir. Halkla ilişkiler. Yüksek kaliteli bir basın bülteni yazabilir, dağıtabilir ve 1.500 $ – 2.000 $ 'a kadar çıkabilir, hatta daha azını kendiniz yaparsanız daha azını kullanabilirsiniz.

İşinizi duyurmamanız için iyi bir neden var mı? Medya ve ürününüzün tüketicileri hakkında zayıf bir ilk izlenimden korktunuz mu? Eğer öyleyse, bir ürün problemiyle ya da pazarlama karmasındaki diğer unsurlarla ilgili bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

5. Sosyal medyaya katılın.

Acele etmeme, 10.000 sosyal medyaya katılmayı ve yayınlamaya başlamadığımı fark ettim. Her zaman olduğu gibi, sosyal medya ile benim tavsiyem katılmak, dinlemek, öğrenmek, sonra yayınlamaktır. Çoğu girişimler birleştirir ve yayınlar. Dinlemeyi bile kabul etmiyorlar ve öğreniyorlar. Startup'lar tipik olarak biraz çekişme göstermek için acele ediyor ve maalesef bazı yatırımcılar Twitter takipçileri, Facebook arkadaşları ve LinkedIn bağlantılarını temel alarak çekişmeyi yargılıyor. Bu sadece aptalca, bu yatırımcıların nokta-com boom zamanlarının gelir-olmayan şirketlerine yerleştirdiği değerlemeler kadar aptalca.

6. İlk müşterilerinizin hayranlarını etkilemesini sağlayın ve onlardan çıkarabileceğiniz her şeyi sıkın.

Yeni girişimleri başlatanlar, operasyonun ilk aşamalarında geribildirimler ve finansman için doğrudan ağınıza güveneceğinizi biliyorlar. Bu müşterilere istisnai bir hizmet sağlayın, mümkün olduğunca fazla geri bildirim isteyin ve bu müşterileri basın bültenlerinde, vaka çalışmalarında, referanslarda, videolarda vb. Kullanın. Elbette, öncelikle bu müşterilerinden izin almanızı öneriyorum.

7. Mümkünse aylık olarak bir e-posta bülteni gönderin.

Yukarıdaki ve aşağıdaki öğelerden bazılarını yürütürseniz, müşterileri, potansiyel müşterileri, yatırımcıları güncelleyen temel bir e-posta bülteni için bol miktarda içeriğiniz olur. , medya, arkadaşlar ve şirketin ilerleyişi hakkında aile.

Halkla ilişkiler gibi, işinize ilgi duyan 500-2.000 kişiye kaliteli bir e-posta bülteni göndermemenin iyi bir nedeni var mı?

8. Web analizi yükle. İzleyin. Üzerine takılmayın.

Web analitiği paketleri çok eğlenceli. Bu, kulağa hoş gelebilir ama web sitenizde izlenebilir olan tüm harika şeyleri görüntüledikten ve görüntüledikten sonra, bunu bilmiyorsunuz.

Devam edin ve web analizlerini web sitenize yükleyin. Bunlardan herhangi birini yapıyorsanız, tıklama başına ödeme reklamcılığına bağlayın. Sonuçlara günde bir veya haftada bir bakın, kendinizi rahat hissettiren şey. Makul kararlar verebilmek için yeterli veriye sahip oluncaya kadar sitenizin neden Idaho'dan daha çok ziyaretçi çekeceğine dair endişelenmeyin.

9. Dağıtım ortaklarını düşünmeye başlayın.

Bu, yapılması gerekenden daha kolay. Dünyanın tarihindeki en eşsiz hedef pazarı takip etmediğiniz sürece, muhtemelen bu dağa tırmandı ve hedef pazarınızda binlerce müşteriyi talep eden başka şirketler de var. Ortaklık türleri nadiren gerçekleştiğinden, bu türlerle görüşmelere erken başlamalısınız.

Bu, 90 günlük süreçte başlamalı ancak 90 gün boyunca sonuç göstermeyecek. Bununla birlikte, bir partnerin mevcut 2.000 müşterisine ulaşmanın pazarlama maliyetinden tasarruf ettiğini ve geleneksel pazarlama araçlarıyla bu 2.000 müşteriyi elde etmeye çalıştıklarını hayal edin.

10. Organize olun ve aslında 90 günlük pazarlama planınızı yaratın.

Özellikle bir başlangıçta, pazarlamadan sorumlu olan kişi, kuruluşunuzdaki daha organize insanlardan biri olmalıdır. Muhtemelen harcayacağınız çok fazla pazarlama paranız yok ve bu nedenle yürütmekte olduğunuz taktikler ile son derece verimli olmanız gerekiyor. Düzensiz insanlar tipik olarak çok verimli değildir.