قاعدة البيانات

Başlangıçtan Sona Kadar Ticari Marka Kaydetme

Bir web sitesi / işletmeyi başlatmak, özellikle bir işe başlamanın pek çok yasal unsuruyla hiçbir deneyimi olmayan ya da hiç tecrübesi olmayan kişiler için taşıması oldukça zor olabilecek bazı bagajlarla birlikte gelir. Kısıtlı bir bütçe nedeniyle, kendime göz korkutucu bazı görevler koymak zorunda kaldım. En zor görevlerden biri, bir ticari markanın tescili yoluyla işimizi korumaktı. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi (USPTO) korkutucu bir varlık olabilir. Onlar, reddedilirse size büyük miktarda paradan daha fazla bir maliyetle sonuçlanabilecek ticari marka tescilinizi onaylama veya reddetme gücüne sahiptir. Araştırma, detaylara dikkat etme ve hedefinize ulaşma dürtüsü ile kendi markanızı tescil etmek hayal değil;

Elbette, ticari marka tescili için bir avukat kullanmak, maliyeti karşılamak için binlerce dolara sahipseniz, her zaman en güvenli seçimdir. Ancak, bahse girmeye istekliyim ki, cep defterlerine yüklenen yükü karşılayamayan birçok başlangıç ​​var. Bir avukat tutamayacağınız sonucuna varırsanız, bu makale sizin için yazılmıştır ve bir ticari marka tescili sürecinin tamamı hakkında size genel bir bakış sunacaktır.

hala USPTO dosyalama ücretleri için 350.00 – 1.500.00 $ ödemeye hazırlıklı olmanız gerekiyor. Maliyetin çok değişmesinin bir nedeni var; kaç tane sınıfa kaydolmanız gerektiğine bağlıdır. Bu yazı yazıldığı sırada sınıf başına ücret 325,00 dolardı (Güncel ücret tarifesini bulmak için lütfen bu makalenin sonundaki ikinci bağlantıyı izleyin). Ticari marka / işinize uygun mal veya hizmetleri tanımlamak için bir sınıf veya daha spesifik bir sınıflandırma kullanılır. Bazı işletmeler, tek bir sınıf tarafından yeterince karşılanamayan mal veya hizmetler sunmaktadır, bu maliyetlerin gerçekten artmasıdır. Ayrıca, bir markanın, markanın kayıtlı olduğu iş türüne bağlı olarak bir hizmet markası olarak da kabul edilebileceği belirtilmelidir.

Ne yazık ki, bir ticari markanın tescilinin maliyeti tek sorun değildir. USPTO'daki iyi insanlar ayrıntılarla titizler (iyi sebeplerden dolayı) ve hata için çok az yer sunuyorlar. Başvurunuzda herhangi bir kritik hata yaparsanız, kendinizi iade edilmeyen kayıt / dosyalama ücretlerinden bulabilirsiniz. İlk adımınız USPTO'nun web sitesinde sunduğu tüm bilgileri gözden geçirmektir. Gözden geçirdiklerinizi rahat hissettikten sonra, benzer isimler / logolar ve benzer isimler için TESS veritabanlarını arayın. Benzerlikler taşıyan ticari markalar varsa, devam etmeden önce bir avukatla konuşmanızı veya devam etmeden önce ek araştırmalar yapmanızı öneririm, çünkü bu, ticari marka tescilim sırasında karşılaşmadığım ek değişkenleri sunar.

USPTO.com'daki bilgileri inceledikten sonra ve benzer şekilde tescilli ticari marka olmadığından emin olun, daha fazla araştırma yapmanın zamanı geldi. Size verebileceğim en iyi tavsiye, ticari markalarını başarıyla kaydettiren benzer işletmeleri ve / veya web sitelerini bulmak ve tescil için kullandıkları bilgileri gözden geçirmek için TESS aramasını kullanmaktır. Hiçbir şekilde, size onların bilgilerini kopyalamanızı tavsiye etmiyorum (bu yasadışı ve muhtemelen anlamsız olacaktı), doğru yöne baktığınızdan emin olmak için bir araç olarak kullanın. Sadece benzer bir işletme markasını incelemekten vazgeçmedim, birkaçına bak. Araştırmanızı yaparken iki şeye odaklanacağım. Öncelikle, belirli terminolojiyi göz önünde bulunduran açıklamaların yazma stiline ve açıklamanın ifade edilme biçimine dikkat edin; markaları onaylanmışsa, doğru şekilde yapmış olmalılar. İkinci olarak, uygulamanız için uygun bir sınıfı veya sınıfı daraltmak için benzer işletmeleri kullanabilirsiniz.

Ticari marka tescili için iki temel biçim vardır; standart karakter ve stilize. Standart karakter formatı, herhangi bir özel yazı tipine veya tasarıma hiçbir talep olmaksızın tek kelimelerin kaydedilmesi içindir. -JealousBrother.com sloganı, "Katılıyorum hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı" yazarken standart karakter biçimi kullanıldı. Stilize format, JealousBrother.com adı / logosu için, logo tasarımının benzersizliği ve ticari markanın bir parçası olarak iddia edilen özel yazı tipleri ve resimlerin olması nedeniyle kullanıldı. İkincisi, USPTO tarafından belirlenen gereklilikleri yerine getirmek için gereken titiz detay nedeniyle kayıt olmak çok daha zor. Ticari markanız stilize bir tescil gerektiriyorsa, işaretin tanımını yazarken ekstra millere gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Benim görüşüme göre, sorularınız için yer bırakarak açıklamanız çok gevşek olmak yerine, tüm üslerinizi çok ayrıntılı bir şekilde ele almak daha iyidir.

Eğer benim gibiyseniz, o zaman muhtemelen çatal attıktan sonra oldukça hızlı bir dönüş beklersiniz. markanızı kaydettirmek için yüzlerce dolar harcadı; tekrar düşün. USPTO'nun çok meşgul olduğuna ve işledikleri verilerin türünün hem birçok kişi hem de şirket için çok ayrıntılı ve son derece önemli olduğuna eminim. Ancak, zaman çizelgesinin, inceleme yapan bir avukatın başvuruma bakmasına bile üç ila altı ay kaldığını öğrendiğimde oldukça şok oldum. Bir avukatın başvurumuza bakması kabaca iki buçuk ay sürdü. Ayrıca, dosyalamadan son sicile kadar olan tüm sürecin on üç ila on altı ay süreceği tahmin edilmektedir. Avukatsız olduğunuzda bu oldukça acı verici ve endişe verici bir bekleyiş olabilir; her şeyin doğru bir şekilde iletilip iletilmediğini merak eder.

Başvurunuz avukat tarafından incelendikten sonra, USPTO gazetesinin resmi yayınlanması için size bir onay ya da reddedilir. Onaylanması halinde nihayetinde markanızın yayınlanacağı bir tarih verilecek, hangi noktada 30 günlük bir bekleme süresi olacak. Bu süre zarfında, ticari markanızın kaydına karşı çıkmak için nedeni olan herkesin USPTO ile iletişim kurma hakkı vardır. Sanırım iyi bir benzetme şimdi konuşacak ya da sonsuza dek huzuru koruyacaktır.

Beş buçuk ay boyunca sabırla bekledikten sonra, günün sonunda geldi, logomuz resmi gazetede yayımlandı. Bu noktaya kadar öğrendiğim bir şey varsa, USPTO ile bir gecede hiçbir şey olmasını beklememeliydim. Otuz gün boyunca sabrım gelip gitti ve ben de bir şey duymadan iki ay önce başka bir şey yaptım. Sanırım USPTO'dan, ticari markamın başarısını kabul etmem için beni tebrik eden bir parti vermesini bekliyordum, ama yapmadılar. Aslında bir e-posta bile alamadım, markamızın USPTO web sitesindeki durumunu kontrol ederek sonlandırıldığını öğrendim. Her iki durumda da hayatımın 252 gününü boşa harcamayın bilmek iyi bir duygudur. Sonunda, bu zor görevin tamamlandığını hatırlatmak için çerçeveye alınacak ve ofisime yerleştirilecek USPTO'dan güzel bir kayıt sertifikası aldım. Umarım bu makale, bir ticari marka tescili için kritik fakat zaman alan bir yolculuğa çıkarken neler beklemeniz gerektiğine ışık tutmanıza yardımcı olur.

Ticari Marka Tescil Sürecinin Gerçek Yaşam Zaman Çizelgesi:

    ]
  • 1. Gün – Teslim edilen ticari marka başvurusu
  • 85. Gün – Yasal araçlar denetleyicisine atandı (LIE)
  • 117. Gün – Avukat
  • 123. Gün – Yayınlanması İçin Onaylandı (İlk Sınav)
  • 165. Gün – Muhalefet İçin Yayınlandı (Resmi Gazete)
  • Gün 252 – Marka tescili tamamlandı

USPTO Bağlantıları:

USPTO Ana Sayfa

] Ücret Tarifesi