يونكس / لينكس

Bilgisayar Bilgisi (Okuryazarlık)

Giriş

Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) 'de ilerleme (Bilgi İletişim Teknolojisi, dünyayı küresel bir köy olarak görmüştür. Bölgesel ekonomiler, toplumlar ve kültürler, küresel bir iletişim, ulaşım ve ticaret ağı ile bütünleşmiştir), Bilgisayarlar bu entegrasyonda önemli bir rol oynamaktadır.

Bu küresel ağ aracılığıyla dünyanın bölgelerinin veya milletlerinin bu entegrasyonu, dünyayı, bu büyük köyde çeşitli ulusların klanlar gibi olduğu büyük bir köy haline getirmiştir. Çeşitli milletlerin başkanları bu büyük köyde klan başkanları gibidir.

Bu nedenle, bu büyük köyde bir klanı etkileyen herhangi bir şey diğerini etkiler. Bugün dünyamızda gerçekte olan budur. Nijerya'nın Nijer Deltası'nda yaşanan bir kriz, uluslararası petrol fiyatını, seyahatlerini, vs. etkiliyor.

Bu, dünya ülkelerinin ekonomik, eğitim, toplum ve siyaset yoluyla bir araya gelmesi ve vatandaşların kendilerini sadece ulusal kimlikleriyle değil ama aynı zamanda bir bütün olarak dünyanın bir parçası olarak Küreselleşme nedir.

Küreselleşme, farklı ulusların halkları, şirketleri ve hükümetleri arasında bir etkileşim ve bütünleşme süreci, ekonomik, sosyo-kültürün bir kombinasyonu tarafından yürütülen bir süreçtir. Dünyada veya Dünyada Kesişen Bilgisayarlar Ağı aracılığıyla İnternetin önemli bir rol üstlendiği ICT (Bilgi İletişim Teknolojisi), politika, uluslararası ticaret ve yatırım ile destekleniyor

Küreselleşme, çevre üzerinde, kültür üzerinde etkileri var. Siyasi sistemlerde, ekonomik kalkınma ve refah üzerinde ve dünyadaki toplumlarda insan sağlığının iyi oluşu üzerine.

Bugün dünyamızda, az yer var. erson telefon ya da internet üzerinden ulaşamaz. Modern iletişim biçimleri nedeniyle, bir ulusun vatandaşları, dünya çapında daha bilinçlidirler ve başka yollardan çeşitli biçimlerde etkilenebilirler.

Zaman ve mekân daha az, hatta dil engelleri bile insanlar olarak aşılır. Dünyanın her yerinde ticaret, sosyal internet forumları, çeşitli medya kaynakları ve çeşitli başka yollarla iletişim kurarlar.

Küreselleşme sonucunda dünya, bir Küresel Köy olarak adlandırılan bir Büyük Kasaba veya Köy olarak görülüyor. Ve Küresel Köyün üyeleri Küresel Topluluk olarak adlandırılır. Bütün milletlerden insanları birbirine yaklaştırmış bir büyük medya internet. İnternet, dünyanın her yerinden insanların (Global Community) birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan Bilgisayar ağlarıdır. İnternet BİT'in bir parçasıdır.

BİT, küreselleşmenin başlıca itici gücü olmuştur. Bilişim teknolojisindeki ilerlemeler, özellikle, önemli ölçüde ekonomik hayata dönüşmüştür. Bilgi Teknolojileri, dünyanın her yerindeki ekonomik eğilimlerin daha hızlı ve daha bilgili analizleri, varlıkların kolay aktarımı ve uzak ortaklarla işbirliği dahil olmak üzere ekonomik fırsatları tanımlamak ve sürdürmek için her türlü bireysel ekonomik aktör-tüketici, yatırımcı, işletme-değerli yeni araç vermiştir.

Şimdi bu yazıyı okurken, akıllar dünyanın her yerinde, arzularını gerçekleştirmek için İnternet üzerinden iletişim kuruyorlar. Alış ve Satış, Okul Kabul ve Tescil, Havayolu Seyahat Rezervasyonu, Her Türlü Araştırma, Bankacılık, E-postalar, İstihdam, Bilgi, vb. Arayışların Araştırılması İnternet üzerinden devam etmektedir.

Küresel Toplumun Bir Parçası Olmak

Yukarıdaki anlayıştan, bu dünyadaki hiç kimse, küresel toplumun bir üyesi değilse, başarılı olamaz. Küresel topluluğun üyesi olmak için şunları yapmalısınız:

1. Bilgisayar Okuryazarlığı Olun

2. İnterneti nasıl kullanacağınızı öğrenin

3. Kişisel Bilgisayar (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar) Sahibi

Bilgisayar Okuryazarlığı

Bilgisayar okuryazarlığı, bilgisayarları ve teknolojiyi verimli kullanma becerisi ve bilgi olarak tanımlanır. Bilgisayar okuryazarlığının bir başka değerli bileşeni, Bilgisayarların nasıl çalıştığını ve çalıştıklarını bilmektir. Bu sonraki bileşen, ileri düzey kullanıcılar veya Bilgisayar mühendisleri olmak isteyebilen operatörler içindir. Bilgisayarı kullanmanın bilinmesi ve kullanılmasına sahip olmak, küresel topluluğa taşınmaktır.

Bilgisayar Okuryazarlığı Neden Gereklidir?

Bilgisayarımıza şu anki çağımızda doğrudan veya dolaylı olarak ihtiyaç duyacağınız pek çok şey vardır. Ya onu doğrudan kullanıyorsunuz ya da birisi sizin adınıza kullanıyor. Bilgisayar okuryazarı olmanızın nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

1. İş ararken, bilgisayar kullanmanız gerekecek temel bir araç olabileceğinden, işverenleriniz Bilgisayar okuryazarı olmasını gerektirir.

2. Çoğu iş yerinde, Bilgisayar standarttır. Örneğin, bankalarda Bilgisayarlar bankacılık işlemleri için kullanılır ve müşterinin hesap bilgilerini arar. Bazı oto tamirhanelerinde bilgisayarlar, otomobillerdeki elektronik ve diğer arızaları değerlendirmek için kullanılmaktadır.

3. Okullarda Bilgisayarlar, öğrenci kaydı ve kabulü, muhasebesi, sınavları ve kayıtları için kullanılır. Okul kütüphaneleri kitap veritabanıdır. Kütüphane kartlarını artık kullanmayın.

4. Bazı Hastanelerde ve Kliniklerde hasta bilgileri Bilgisayarlarda saklanır. Doktorlar, bir hastayı tedavi etmek için bu bilgileri nasıl alacağını bilmelidir.

5. Elektronik posta göndermek veya almak için, Bilgisayarı ve İnternet'i nasıl kullanacağınızı öğrenmeli veya sizin için birisini ödersiniz.

Bu liste sonsuzdur. Şimdi kişisel bilgisayarı kullanmayı öğrenmeye başlamak en iyi çıkarlarınızda. Bir iş bulmanızda yardımcı olacak ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Bilgisayar okuryazarlığı, karşılaşabileceğiniz her bir yazılımın nasıl kullanıldığını bilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Programları veya ağ bilgisayarlarını nasıl yazacağınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece bazı temel bilgileri bilmeniz gerekiyor:

1. Bilgisayar Nasıl Başlatılır

2. Bilgisayarınızda, Windows, Mac veya Linux'taki işletim sistemi (İşletim Sistemi) nasıl kullanılır.

3. Microsoft Word, Excel ve PowerPoint gibi Uygulama Yazılımları nasıl açılır. Dosya Oluştur, Kaydet ve Aç

4. Bir Uygulama Yazılımından Nasıl Çıkılır veya Kapatılır ve başka bir tane açılır.

5. Kullanımdan sonra Bilgisayarın düzgün şekilde nasıl kapatılacağı.

6. İnternette İnternette gezinmek, e-posta göndermek ve almak için nasıl kullanılır.

7. Müzik Dinleme ve Bilgisayarınızda Video Oynatma.

8. Bilgisayarınız nasıl kullanılır (Kişisel Bilgisayar).

Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde, bilgisayarı ne kadar kolay kullanacağınızı ve ne kadar kullanışlı olduğunu takdir ettiğinizde, aklınızda bunun için bir çeşit noktaya sahip olacaksınız. bu. O zaman, bilgisayarın nasıl kullanılacağını öğrenmek imkansız ya da zor olsaydı, geçmişte bir şey olurdu.

Çok iyi bir arkadaşımın Microsoft Word ve Mouse'u nasıl kullanacağımı hatırlıyorum. O kadar kolay gelmedi. Fakat öğrenmesi için aklını kurduğu için, araçları kullanmaya başlaması zaman almamıştı. Bir gün onu görmek için ofisine gittim, sadece sevdiği daktilonun masanın altında olduğunu bulmak için. Sonra ona, farenin nasıl olduğunu soruyorum. Ve gülümsedi. Yüksek lisans programı bilgisayar ağındaydı. Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenmenin neşesi budur.

Bilgisayar Okuryazarlığı Nasıl Olursunuz?

Bilgisayar Okuryazarlığı haline gelmek için bir Bilgisayar Eğitimi Okuluna gitmelisiniz. Her yer var. Bu okullarda Temel Bilgisayar kursları sunulmaktadır. Bunlar genellikle makul fiyatlı ve onları öğrenmek için egzersiz yapabilirsiniz. Herhangi bir okula gitmek istemiyorsanız, internette ücretsiz çevrimiçi kurslar vardır. Bir siber kafeden öğrenebilirsin, ama bazı vücut sana öğretmek zorunda. Bazı Cyber ​​Café bilgisayar kursları sunmaktadır. İki ücretsiz bilgisayar kursu çevrimiçi site:

http://www.gcflearnfree.org

Bu noktada, bir bilgisayar sahibi olmak zorunda değilsiniz, ancak burada çalışmak istersiniz. ev. Kursunuzu bitirdikten sonra, ne tür bir Kişisel Bilgisayar istediğinizi (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar) öğreneceksiniz.

İnterneti Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Küresel topluluğun bir üyesi olmak için İnterneti nasıl kullanacağımı biliyorum. İnternette hayatın herhangi bir kısmından sanal olarak bulabileceğiniz bilgileri hayal edemiyorsanız, insanların yaşamı ve dünyayı yaşamak için ne yapmakta olduklarını takdir edeceksiniz. İnterneti nasıl kullanacağınızı öğrenmek ve öğrenmek zorundasınız. bu 21. Yüzyılda alakalı olmak. Bilgisayar okuryazarı olmak için yaş sınırı yoktur. İlgi, izleme kelimesidir. Bir bilgisayar eğitim okulundan, internetin nasıl kullanıldığını öğrenmek güzel. Temelleri yakaladığınızda, aşağıdaki ücretsiz siteleri ziyaret edebilirsiniz, aşağıdaki gibi: http://www.learnthenet.com

Kişisel Bilgisayarınız (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar)

Bilgisayarı ve interneti kullanmayı öğrendikten sonra, henüz satın almadıysanız, bilgisayarınıza sahip olmanın zamanı geldi. Bir PC sahibi olma kararınız onunla ne yapmak istediğinize bağlıdır. Bu, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara sahip olma kararınızı bildirecektir. Küresel veya dijital dünyanın bir parçası olun.