SEO

Bing son olarak mobil aramada haber hikayeleri için AMP görüntüleyicisini yayınladı

Bing, Pazartesi günü Bing AMP (Accelerated Mobile Pages) görüntüleyicisinin yayınlandığını duyurdu. Yayınla birlikte, Bing mobil araştırmacıları arama sonuçlarından AMP özellikli sayfalara erişebilecekler.

AMP görüntüleyici ve AMP atlı karınca küresel olarak yayılıyor. AMP sayfaları şu anda ABD'deki haber atlıkarısında mevcut ve önümüzdeki aylarda diğer ülkelere yayılacak. Ayrıca Bing arama sonuçlarında ve haberlerin ötesinde daha fazla web sitesinde daha fazla bağlantı için kullanılabilir hale gelecektir.

Yukarıdaki ekran görüntüleri, AMP atlıkarınca – şimşek simgesiyle gösterilen – AMP öykülerinin yer aldığı "üst başlıklar" bölümünü göstermektedir. Bu öykülerden herhangi birine tıklamak, AMP görüntüleyicisindeki makaleleri yükleyecektir.

Bu haftaya kadar açık kaynak kodlu AMP Projesinin ardındaki itici güç olan Google, arama haberleri karuseli hakkında AMP destekli öyküler göstermeye başladı. Yıllar önce.

Bing, 2016'da AMP Projesine katıldı. Haziran ayında şirket, bu yaz AMP izleyicisinin bu sene kullanılabileceğini söyledi.

Bu, Bing kullanıcılarını nasıl etkiliyor? Haber sonuçları mobil cihazlarda daha hızlı yüklenebilir. Yayıncılar için bu, AMP içeriğinin etkinleştirilmesi ve hikayelerin Bing aramalarından hızlı bir şekilde yüklenmesi için ek bir teşvik olabilir. Bing, AMP'nin sıralamayı nasıl etkileyebileceğinden bahsetmiyor. Google, AMP'nin aramadaki bir sayfanın sıralamasını doğrudan etkilemediğini, ancak yalnızca AMP içeriğinin gösterilmesi için arama sonuçlarının belirli bölümlerini ayırdığını söyledi.

Bing'den web yöneticileri için öneriler. Bing şunları yazdı: “AMP protokolü, internette yayınlanan önbelleğe alınmış kopyalanmış AMP içeriğini önbelleğe alma ve sunma olanağı sunarak, Bing'de daha hızlı kullanıcı deneyimleri sunar. AMP'nin Bing içerisindeki içeriğini yayınlayabilmesi için, Bingbot'un (tarayıcımızın) AMP içeriği getirmesine ve bing-amp.com alan adı için çapraz kaynaklı kaynak paylaşımına (CORS) izin vermesine izin vermeniz gerekir. AMP'nin etkin olduğu sitelerin ve reklamverenlerin çoğu, CORS'in ampproject.org alan adı için paylaşımına izin verdiler, ancak şimdi de izin verilen listeye bing-amp.com adresini de eklemeliler. ”


نبذة عن الكاتب

Barry Schwartz, Arama Motoru Arazi Haber Editörü ve NY tabanlı bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'e sahiptir. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.