التسويق الرقمي

Bir Dijital Bas İşlemci Ne Yapar?

Eğer ciddi bir otomobil stereo sistemine sahip herhangi bir sisteme bakacaksanız, çoğu kişinin bir dijital ses işlemcisi olduğunu fark edeceksiniz. Bunlardan birini ilk gördüğümde, bunun sadece aşırı pahalı bir bas gitar artırımı olduğunu ve mevcut amplifikatörün temelde aynı şeyi yapacağını düşündüm. Bir bas işlemcisinin bir bas gitar artırmaktan daha fazla olduğunu biliyordum.

Bir bas işlemci herhangi bir çapraz geçiş veya sinyal işlemcisi önüne kuruldu. Bu nedenle, çizgi ünitenizden hemen sonra bağlanacaktı. Daima crossover'ınızın önüne yerleştirin. İlk başta bir bas işlemcisinin bas başları için olacağını düşünebilirsiniz. Bir bas işlemcinin, tüm müziğin düşük ses seviyesini klasikten rap'e yükseltebileceği de böyle değildir. Peki tam olarak ne yapar?

İyi bir bas işlemci, düşük frekanstaki bilgileri tekrar tekrar yaratan ve sinyalin içine enjekte eden bir devre içeriyor ve basınıza daha fazla etki katıyor. Bir bas işlemci, bu alçak uç gücü özel aracınıza özelleştirebilmenizi sağlayacaktır. Para-bas işlevlerini kontrol etmenize izin vererek bunu yapar. Bunun nedeni, süpürmeyi ve bas genişliğini ayarlamanızı sağlar.

Süpürme, bas yenileme devresinin en üst düzeye çıkarılmasını istediğiniz belirli bir frekansı seçmenize izin verir. Daha düşük bir tarama düzeyine sahip olan bas, daha düşük frekansların çevresinde ortalanacak. Taramayı daha yüksek hale getirirken, daha yüksek bir frekans etrafında ortalanacak demektir. Genişlik, bir frekans aralığının genişliğini kontrol etmenizi sağlarken, etkisi olacaktır. Eğer genişliği düşükse, bas daha küçük bir frekans aralığının etrafında ortalanacak ve bunu daha yüksek bir frekansa çevirmek frekans aralığını artıracaktır.

Böylece tüm bu bas işleme devam ederken pahalı subwoofer'larınızdan endişe duyabilirsiniz. Bunun, popüler bir bas işlemcisi olan Audio Control tarafından ilk kez bir "merkez üssü" kurduğumda endişelendiğim bir şey olduğunu biliyorum. Esas olarak stereo ekipmanınıza zarar verebilecek sesaltı frekanslarından endişe duyuyordum.

İyi bir bas işlemciye bakarsanız, sesaltı filtre olarak adlandırılanla gelecektir. Subsonik frekanslar insan kulağıyla duyulmayan frekanslardır. 20Hz'in altındaki ses frekansları sesaltı olarak kabul edilir. İyi bir bas işlemcisi, bu sesaltı bilgi üzerinde araba stereo sisteminizin gücünü boşa harcamamaya özen gösterecek bir sesaltı filtreye sahip olacak ve tüm sistemlerinizin gücünü iyi kullanmaya özen gösterecektir.

Bir sesaltı filtre Bas yanıtınızı ince ayar yapabilmek için büyük özellik. Çoğu sistemde bu filtreyi 33Hz'de ayarlamak iyi olur. Daha yüksek bir frekans deneyebilirsiniz, ancak hoparlör sisteminiz daha fazla korumak istiyorsanız. Sıklıkla daha yüksek bir frekans daha yüksek sesle sese neden olacaktı.

Beethoven'in su ısıtıcısı davulları, Miles Davis'in trompetinin veya rap müziğinin vurmalı olup olmamasına bakılmaksızın, dijital bir bas işlemci, uzun süre kaybedilen bu bas notalarını geri yükleyecek.