SEO

Bir e-Ticaret Dünyasında Arama Motoru Optimizasyonu

Bir arama motoru optimizasyonu programının pazarlama karmasına uygulanmasının önemini ve gerekliliğini tam olarak anlayabilmeden önce, öncelikle İnternet kullanımıyla ilgili olağanüstü istatistiklere bakmak önemlidir. Örneğin:

  • İnternette her saniyede 7 yeni insan var.
  • Her dördüncü kişi çevrimiçi bir şey satın alıyor.
  • Bu ay bir milyar dolar e-ticaret işlemi üretilecek.
  • Bu yıl e-ticaret sektöründe bir trilyon dolardan fazla para üretilecek.
  • Tüketiciler tarafından harcanan 8 dolardan 1'i çevrimiçi işlemlere harcanıyor.
  • (Kaynak: ACCUTIPS.com, Aralık 2003)

Ayrıca, glreach.com'a göre, dünya çapında çevrimiçi olarak Mart 2003'te 649 milyon internet kullanıcısı vardı; bir yıl! Bu sadece o yıl içinde yaklaşık 88 milyon yeni kullanıcı olarak ortaya çıkıyor.

İnternetin inanılmaz bir hızla büyümeye devam ettiği hiçbir soru olamaz. Pek çok tüketicinin çevrimiçi olduğu gerçeği önemli olsa da, bu tüketicilerin internette neler yaptığını anlamak daha da önemlidir. İnsanların interneti kullanmasının en önemli iki nedeni iletişim kurmak (e-posta) ve araştırma yapmak (arama motorlarını kullanmak).

Yine, insanların zamanlarını çevrimiçi olarak nasıl geçirdikleri ile ilgili birkaç istatistik var (daha fazla istatistik ve kaynak listesi için, ziyaret [http://www.10xmarketing.com/information.asp]):

  • Tüm İnternet kullanıcılarının% 88'i arama motorlarını kullanıyor
  • 37 Çevrimiçi alışveriş yapanların% 'si, çevrimiçi satıcılar aramak için Google’ı kullandı. Arama, Web'i tatil alışverişlerinde arayan tüketicilerin yüzde 25'i tarafından kullanıldı
  • Otomobil satın alma kararları için, arama motoru reklamcılığı kendilerine TV reklamlarından (yüzde 17) daha güçlü bir etkileyici (yüzde 26) sağladı
  • Neredeyse tüm zengin yetişkin alışverişçiler ( HHI $ 100K +), satın alımlarını yapmak veya araştırmak için Web'i kullanır. Otomobil, bilgisayar ve seyahat alımları için İnternet kullanımı olağanüstü derecede yüksektir (ankete katılanların yüzde 90'ından fazlası)

Tüketiciler internete gittiklerinde, istedikleri ürünleri bulabildikleri için arama motorlarını kullanıyorlar. , açıklamalar, tüketici puanları ve mümkün olan en iyi fiyat. Tüketiciler, ürünlerini, aldıkları para için ne kadar ürün alabilecekleri kadar çok satın aldıklarından daha az endişe duyuyorlar.

Böylece, her gün milyonlarca insan internette satın almak istedikleri ürünleri aramak için arama motorlarını kullanıyor. Bu aramaların ilk sayfasında görünen işletmeler, bu müşterilerin% 50 ila% 70'ini alıyor. Potansiyel müşterilerin şu anda şirketinizin ürün ve hizmetlerini aramak için arama motorlarını kullandıklarından şüphe yoktur. Tek gerçek soru, rakiplerinizin yerine sizi bulmaları için ne yapıyorsunuz?

Web sitenizin herhangi bir aramanın ilk sayfasında görünmesi için iki yol vardır. Birincisi, tıklama başına ödeme kampanyasına girmektir. İkincisi, ücretsiz veya doğal arama sonuçları nedeniyle ilk sayfada görünecektir. Büyük arama motorlarında yüksek, doğal sıralamalar almak, ürünlerinizi İnternet'te pazarlamak ve satmak için en etkili ve uygun maliyetli yollardan biridir.

Arama motorları hangi web sitelerinin yüksek ve hangilerinin sıralanmadığını belirlemek için karmaşık, matematiksel algoritmalar kullanır. Web siteniz kriterler ile eşleşirse, yüksek sıralanırsınız. Eğer değilse, o zaman yapamazsınız. Bu kadar basit.

Ardından, arama motoru optimizasyonu web sitenizi ve tüm e-ticaret işlemlerinizi tasarlıyor, böylece tüketiciler şirketinizin merkezinde bulunan anahtar kelimeleri aradığında, web siteniz arama sonuçlarının en üstünde görünecek.

Örneğin, şirketiniz koşu ayakkabıları satıyorsa (ayda 127.575 arama alan bir anahtar kelime), arama motorunda en iyi web sitelerinden biri olmak çok faydalı olacaktır. Her ay bu en üst sıradaki yeni ziyaretçilerin yalnızca küçük bir yüzdesini aldıysanız, yine de önemli bir gelir kaynağıyla sonuçlanabilir.

Bu şekilde düşünmeye yardımcı olabilir: Her büyük işletme kategorisinde her ay en az 10 milyon internet araması gerçekleştirilir. Bu aramaların yalnızca% 1'i web sitenizi bulsaydı, sitenize her ay 100.000'in üzerinde yeni ziyaretçiniz olur. Bu ziyaretçilerin sadece% 1'i ürün veya hizmetlerinizi satın aldıysa, ayda 1000'den fazla yeni satış yapıyor olacaksınız. (Dünya çapında ortalama% 2,5'tir, bu da bu muhafazakâr tahminleri yapar.)

Bu makalenin kapsamı, arama motoru optimizasyonunun arkasındaki yöntemlere bakmak değildir. Bunun yerine, Internet'in bugün ve gelecekte iş geliştirmede oynadığı öneme bakmaktır. Geçmişin geleneksel pazarlama planları hala yerlerini alıyor, ancak إعلان bütçeleri İnternet pazarlamasına tahsis edilmelidir.

SFInteractive CEO'su Bruce Carlisle'ın dediği gibi, eğer arama motorlarına para koymazsanız, işin kapıdan dışarı çıkmasına izin veriyorsunuz.