SEO

Bir SMXpert'e Sor – Google Etiket Yöneticisi

Ask bir SMXpert dizisi, SMX Londra'daki oturumlar sırasında tutulan soruları ve cevap (Q & A) segmentini sürdürüyor.

Bugünün Soru ve Cevapları, Google Etiket Yöneticisi'nden Stephanie Wallace ve Tom Bennet ile WHAT oturumu yapabilir.

Tom Bennet

Soru: Google Etiket Yöneticisi'ni (GTM) kullanmanın en önemli beş yararı nelerdir?

Tom: İşte benim ilk beşim:

 1. Dev kaynağına bağımlılığın azalması . Pazarlama etiketlerinizi ve piksellerinizi GTM ile dağıtma, genellikle izleme ve raporlama ayarlarınızı tekrarlamak için sayfa içi kod değişikliklerinin çok daha az olması gerektiği anlamına gelir. Web sitenizin her sayfasındaki kapsayıcı snippet'i varsa, GTM arabirimini kullanarak, uygun kaynakları, kaynak kod üzerinde beklemeden, sayfa bazında programlı olarak yüklemek için kullanabilirsiniz.
 2. Değişim kaynağına erişim. GTM’nin sürüm kontrol sistemi, pazarlamacıların ve geliştiricilerin, etiketlerdeki tüm değişikliklerin belgelendirilmiş ve denetlenebilir geçmişine erişebileceği anlamına gelir. Beklenmeyen veya eksik verilerin nedenini izole etmek için, geçmiş kap versiyonlarını denetleme kabiliyeti paha biçilemez.
 3. Güçlü hata ayıklama ve test etme araçları. Önizleme modu ile birlikte, sürüm kontrolü, geliştiricilere, önerilen değişiklikleri üretim alanına gönderilmeden önce test etme ve hata ayıklama araçlarıyla da sağlar.
 4. Yeni kurumsal özellikler. GTM’nin daha yeni özellikleri, kurumsal işletmeler için güçlü bir araç haline getiriyor. Örneğin, çalışma alanlarını kullanmak, birden fazla takımın, birincil şube içine yeniden birleştirilmeden önce kendi kapsayıcı taslaklarını oluşturup test edebildiği anlamına gelir. Bu bir git deposundan farklı değildir ve işbirlikçi çalışma için harikadır.
 5. Veri katmanı yaklaşımını benimseme becerisi. Etiketleri ve pikselleri GTM ile dağıtma, izleme için veri katmanının yönlendirdiği bir yaklaşımı benimsemeyi daha kolay hale getirir. Doğru şekilde kullanıldığında, veri katmanı kuruluşunuzun özelliklerinin ve raporlama amaçları için etkileşimlerinin sağlam, sürdürülebilir ve platform-agnostik bir modelini sağlayabilir.

Soru: Web yöneticilerinin GTM ile yaptığı en yaygın hatalar nelerdir ve nasıl yapılır? Onları tamir ettin mi? (3 veya daha fazla liste)

Tom: İşte en yaygın üç hata olarak gördüğüm şey:

 1. Gevşek olarak tanımlanan tetikleyiciler . Bu kesinlikle gördüğüm en yaygın kötü uygulamalardan birisidir ve yanlış bir şekilde etiketleme etiketlerinin yaygın bir sebebidir. Unutmayın, analiz yazılımınız tarafından sunulan analizler doğrudan veri toplamada yaptığınız yatırımla bağlantılıdır – güvenilmez veriler tehlikeli bir şekilde yanıltıcı olabilir.
 2. Güvenlik ve doğrulama için süreçlerin eksikliği. Web sitenizi tamamen kırma kapasitesine sahip bir JavaScript enjektörü ile oynuyorsunuz! Testler hem pazarlama ekibi hem de geliştirme ekibi tarafından ortaklaşa yürütülmelidir.
 3. Dağınıklık. Bu, özellikle Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısının çok sayıda paydaşının bulunduğu daha büyük kuruluşlarda, benim bir bugbear. Aklı başında kalmak ve etkili bir şekilde çalışmak için etiketleri, tetikleyicileri ve değişkenleri düzenli tutmak için klasörleri ve yapısal adlandırma kurallarını kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Soru: GTM, Google Analytics'in yerini alıyor mu? İkisi nasıl birlikte çalışır?

Tom: Onlar iki farklı şeydi. GTM, etiketleri (Google Analitik izleme kodu gibi) web sitenize dağıtmanın kullanışlı bir yolunu sunar. Doğal olarak hiçbir şeyi “yapmaz”; JavaScript'i yürütmenin bir yolu. Düzgün kullanıldığında, Google Etiket Yöneticisi, Google Analytics'te topladığınız analizlerin kalitesini ve alaka düzeyini önemli ölçüde artırabilir.

Soru: Web sitelerinde çok fazla form kullanan şirketler için, GTM'yi nasıl izlemek için kullanabiliriz? formların etkinliği

Tom: Google Etiket Yöneticisi'nin yerleşik form gönderme tetikleyicisi, bir form öğesinin kullanımını izlemek için uygun bir yol sağlar ve yalnızca "etkinliklere yanıt olarak etiketleri tetikler." Ancak mükemmel değil, ve sürekli olarak ateş etmemesinin birçok nedeni var. Bu nedenle alternatif bir yaklaşım düşünebilirsiniz. Eğer yaparsanız, tetikleyicileri oluşturmaya başlamadan önce doğru soruları sorduğunuzdan emin olun! Formunuzun “etkinliğini” temel performans göstergesi (KPI) nedir?

Gereksinimlerinize bağlı olarak, formunuzun gösterimlerini ölçmek için öğe görünürlüğü tetikleyicisini kullanmayı düşünebilirsiniz. Formunuzun çeşitli öğeleriyle etkileşimi izlemek için veri katmanı etkinliklerini kullanabilir veya hatta kullanıcıyla etkileşime geçmeden önce etkileşimde bulunan son form alanını izleyerek terk edilmeyi de deneyebilirsiniz.

Soru: Önerilen yönergeler (veya adımlar) hangileridir? etiketleme planı oluştururken

Tom: Her zaman ölçüm planınızla başlayın! Bunu yeterince vurgulamıyorum. Hedeflerinizi ve KPI'larınızı dikkatlice belirlemediğiniz sürece, kaçınılmaz olarak şeyleri ölçmenin tuzağına düşersiniz. Bu iş gereksinimlerini ve web sitesi hedeflerini bir etiketleme stratejisine dönüştürmek, pazarlama ve geliştirme arasındaki işbirliğine dayalı bir yaklaşım olmalıdır.

Sunum platformu : Tom Bennet – Google Etiket Yöneticisi Ne Yapabilir?

Stephanie Wallace

] Soru: Google Etiket Yöneticisi'ni (GTM) kullanmanın en önemli beş avantajı nelerdir?

Stephanie: Google Etiket Yöneticisi, izleme uygulamasını basitleştiren çevik bir çerçevedir. Beş temel faydam şu şekildedir:

 1. Kolay güncelleme. Google Etiket Yöneticisi, pazarlamacıların, kodlarını gerçekte dokunmadan, kodlarını sitelerinde güncellemelerine olanak tanıyarak gelecekteki izlenebilir izleme özelliklerine izin verir.
 2. Pazarlamacıları kontrol altına alır . İzlemeyi uygulamak için geliştirme (dev) ekibine artık güvenmemeliyiz. Uyarı, GTM'nin ayrıca, dev ekibinizin tam bir çözümü olması anlamına gelmez. Sürüm kontrolü ve güvenlik gibi şeyler çok önemlidir ve geliştiriciler bu süreçleri bir sebepten dolayı alır. Hala birlikte çalışmamız gerekiyor.
 3. GTM, Google Analytics ile sorunsuz bir şekilde entegre oluyor. Sayfa görüntülemelerini, tıklamaları, form gönderimlerini vb. Izlemek için yerel tetikleyicilerin yanı sıra evrensel veya klasik Google Analytics’ten yararlanmaya yönelik yerleşik etiketler içerir.
 4. Pazarlamacılara, izlemeyi standart Google Analytics metriklerinin ötesine özelleştirme olanağı verir. Basit JavaScript özelleştirmeleri, kullanıma hazır analitik araçlardan daha fazla izleme gücü ekleyebilir. Kullanıcıların sitemizle nasıl etkileşimde bulundukları hakkında daha iyi bir fikir edinebilmek için daha fazla veriyi anlamlı yollarla takip edebiliyoruz.
 5. GTM içindeki özel özellikler onu bir oyun değiştiricidir. Önizleme modu, sürüm kontrolü ve geri alma ile gerçek zamanlı test gibi şeyler hata ayıklamayı oldukça kolaylaştırır. Çalışma alanları ve ortamlar, çoklu ekiplerin GTM'de birlikte çalışmasını kolaylaştırır. Ve bir sürü yerleşik etiket ve tetikleyici var, bu da herkesin kullanmasını kolaylaştırıyor, hatta programcılar ya da kodlama ustaları olmayanlar bile.

Soru: Web yöneticilerinin GTM ile yaptığı en yaygın hatalar nelerdir? Onları nasıl tamir ediyorsun? (Liste üç veya daha fazla.)

Stephanie: Etiket ve tetikleyiciler için adlandırma kurallarının olmaması. Çalışma alanınıza eklediğiniz çeşitli etiketlerin ve tetikleyicilerin her zaman açıklayıcı ve özlü bir şekilde adlandırarak takip edilmesi önemlidir. Özellikle tek bir konteynere güncelleme yapan birden fazla kullanıcı olduğunda, sayı çok hızlı bir şekilde büyüyebilir ve ayrıntılı bir dokümantasyon olmadan, yönetilmesi ve organize edilmesi zor olabilir.

İkincisi, önizleme ve hata ayıklama modunu yenilemeyi unutuyor. GTM'deki önizleme modu, canlı sitenizde kapsayıcınıza yapılan “kalite güvencesi” düzenlemelerine izin verir. Ancak, önizleme modundayken siteye gitmek, kapta değişiklikler yapmak ve önizlemeyi yenilemeyi unutmak çok kolay. Bu nedenle, her değişiklik yaptığınızda, turuncu önizleme bildirimi başlığında "yenileyin" seçeneğini tıkladığınızdan ve görüntülediğiniz sitenin tarayıcı sekmesini yenilediğinizden emin olun.

En yaygın üçüncü hata aşırı etiketlemedir. Oluşturduğumuz tüm etiketleri düzenli olarak kullanıyorsak kendimize sormak önemlidir. Daha da önemlisi, düzenli olarak topladığımız tüm verileri inceliyor ve ölçüyor muyuz? Google Etiket Yöneticisi'yle bile çok iyi bir şey olabilir.

Soru: GTM, Google Analytics’in yerini alıyor mu? İkisi birlikte nasıl çalışır?

Stephanie: Google Etiket Yöneticisi'nin Google Analytics’i değiştirmesi amaçlanmamıştır; Farklı bir işlevi olan tamamen ayrı bir araçtır. GTM, kullanıcıların Google Analytics'i (ve diğer etiketleri, izleme kodlarını, JavaScript snippet'lerini vb.) Dağıtmasına yardımcı olur. GTM konteynerini sitenize yükledikten sonra, diğer ürünleri eklemek ve Google Analytics izleme, AdWords dönüşüm izleme, yeniden pazarlama kodları ve daha fazlası gibi web sitenize izleme yapmak için bunu kullanın.

Daha spesifik olarak, GTM pazarlamacıların gelişmesine yardımcı olabilir. Google Analytics'te izlenen standart metriklerde. Sağ tıklamalar, kaydırma derinliği ve bekleme süresi gibi şeyleri izleyerek, kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime girdiğine daha bütünsel bir bakış elde ederiz.

Soru: Web sitelerinde çok çeşitli etkinlikleri izleyen şirketler için nasıl Sitede meydana gelen olayların sayısını izlemek için GTM'yi daha iyi kullanabilir mi?

Stephanie: Kullanıcılar genellikle yeni bir sekmede bağlantıları indirmek veya açmak için sağa veya ortaya tıklarlar. Ancak, çoğu pazarlamacı, Google Analytics’in varsayılan olarak sağ tıklamaları veya sol tıklama işlemlerini izlemediğinden habersizdir. Bu, web sitemizde meydana gelen olayların sayısını doğru bir şekilde gösteremediğimiz anlamına gelir. Doğru tıklamaları izlemek için Google Etiket Yöneticisi'ni kullanarak bunu düzeltebilirsiniz. Testler, çeşitli bağlantılar ve kaynaklar üzerindeki tüm tıklamaların üçte biri ile yarısı arasında bir yerde eksik olduğumuzu göstermiştir.

Bağlantılarda sol olmayan tüm tıklamaları tetiklemek için JavaScript'i kullanan bir Tıklama İşleyici etiketi oluşturarak başlayın. Bu etiket sayfa görünümünde veya DOM hazırda tetiklenir.

Ardından, dinleyici etiketi tarafından ayarlanan değişkenlerle eşleştirmek için veri katmanı değişkenlerini oluşturmamız gerekiyor. Bunlar gelecekteki hedef takibi için kritik öneme sahip olacak. Ayrıca, Google Analytics etiketimizin hiçbir sol-olmayan bağlantıya, sağ düğme bağlantısına ve orta-düğmeli bağlantılara tıklayarak kullanıcıları izlemek için yeni bir Özel Etkinlik tetikleyicisi de tanımlayacağız.

Son adım, yeni bir Evrensel Analytics oluşturmaktır. sağ tıklanan bağlantılara tetiklenecek etkinlik izleme etiketi. Olayı ve tanımlanmış sol-olmayan tetiği ayarlamak için sadece tanımlanmış değişkenleri kullanırız. Artık Google Analytics'te takip ediyorsunuz!

Soru: Bir etiket uygulama planı oluştururken önerilen yönergeler (veya ilgili adımlar) nelerdir?

Stephanie: etiket uygulama planınız, işletme ve pazarlama hedefleriyle uyumlu izleme gereksinimlerini tanımlamak için kuruluşunuzla birlikte çalışmak önemlidir. GTM'de herhangi bir işlem yapmadan önce her şeyi düzenlemeye yardımcı olmak için yayınlamayı planladığınız tüm etiketlere sahip bir sayfa oluşturmanız yararlı olacaktır. Etiket adlarını, açıklamaları, etiketlerin nerede yanması gerektiğini ve ayrıca ek yapılandırma ayrıntılarını tek bir yerde tanımlayabilirsiniz.

Bir planınız olduğunda, Google Etiket Yöneticisi'nde test ve uygulama yapmaya başlayabilirsiniz. Çalışma alanlarından, klasörlerden ve önizleme ve hata ayıklama modundan faydalandığınızdan emin olun.

Mevcut bir kapta her değişiklik yaptığınızda, bunu yeni bir çalışma alanında yapmanız gerekir. Oluşturduğunuz daha fazla etiket, etiket türüne göre organize edilmesine yardımcı olacak daha kullanışlı klasörler haline gelir. Son olarak, önizleme ve hata ayıklama modu, GTM'nin sunduğu en değerli işlevlerden biridir. Önizlemeyi kullanmak, sitenizde bulunan etiketler hakkında ayrıntılı bilgileri, ateşleme durumunu ve canlı sitenizdeki değişiklikleri uygulamadan önce hangi verilerin toplandığını ve işlendiğini görüntülemenizi sağlar.

Soru: En ilginçlerinden bazıları nelerdir? Daha fazla SEO çabası için Google Etiket Yöneticisi'nden yararlanmanın yolları

Stephanie: Özünde, GTM sadece bir JingavaScript enjektördür. Google Etiket Yöneticisi'ni basit dönüşüm izlemeden çok daha fazlası için kullanabiliriz. Web sitenize yapısal veri biçimlendirme eklemek, özel başlık etiketleri ve kurallı etiketler uygulamak ve sitenizdeki meta verileri tanımlamak için kullanılabilir.

JSON-LD formatında yapısal veri biçimlendirmesi uygulamak için, yalnızca yeni bir etiket oluşturarak Özel HTML türü.

Tanımladığınız tüm sayfalara JSON-LD kodunu dinamik olarak eklemek için GTM'ye yazdığınız Şema'yı yapıştırın. Ardından, bu kodun tetikleme sayfalarını tetikleyin; Bu, uygulanan Şema türüne bağlı olarak değişecektir. Son olarak, "kaydet" i tıklayın ve yayınlamayı da unutmayın!

Sitenizde tarama ve dizine eklemeye yönelik özel başlık etiketlerini uygulamak için çok benzer bir yaklaşımla başlıyorsunuz: Özel HTML'yi kullanarak yeni bir etiket oluşturun kodunuzu yazın ve kopyalayın / yapıştırın. Bu örnekte bir noindex etiketi uyguluyoruz.

Ardından, başlık etiketinin uygulanacağı sayfaları belirten yeni bir tetikleyici tanımlamanız gerekecek. Noindex etiketi uygularken tetikleyicinize dikkat edin; Sitenizin tamamını yanlışlıkla yanlışlıkla göndermek istemezsiniz!

Ayrıca, her sayfada, site genelinde otomatik olarak oluşturulmuş kanonik URL'ler oluşturmak için GTM'deki özel değişkenleri de kullanabiliriz. Sayfa URL'si, sayfa protokolü, sayfa ana makine adı kurallı ve sayfa yolu için değişkenler tanımlayarak başlayın. Bu, ana makine adında www veya www olmayan bir adres tanımlamamız, HTTP veya HTTPS'yi belirtmemiz ve herhangi bir sorgu parametresini kaldırmamız gerektiği anlamına gelir.

Ardından, özel HTML etiketini tekrar kullanarak, giriş yapmak için JavaScript'in küçük bir parçasını kopyalayın / yapıştırın. sayfanın baş kısmı. Tetikleyici, etiketlerin tüm sayfalar arasında tetikleneceğini belirtmelidir.

Son olarak, Google Etiket Yöneticisi sitenizin meta verilerini tanımlamak için kullanılabilir. Bu, başka bir şekilde yapılamaz.

Bu, başka bir şekilde yapılamazsa. ”Bu, son çığır açan bir çaba veya uygulama için en kötü durum senaryosu olarak kabul edilir. Bununla birlikte, içerik yönetim sistemine (CMS) erişemediğiniz veya web sitesinin yerleşik, sabit kodlanmış bir karışıklık olduğu ve GTM'nin tek umudunuz olduğu durumlar olabilir.

Tek bir sayfa için aşağıdaki JavaScript'i uygulayın: sayfanın bölümünde tetiklenecek şekilde belirtilen özel bir HTML etiketi. Tetikleyici, meta verilerin hangi sayfaya uygulanacağını tanımlar.

Birden çok sayfa için, her URL için tetiklemek istediğimiz sayfa yolunu ve karşılık gelen başlık etiketini veya meta tanımını belirten değişken arama tablolarını kullanabiliriz.

Sunum desteği: Stephanie Wallace – Google Etiket Yöneticisi Ne Yapabilir?


Daha ayrıntılı teknik SEO taktikleri öğrenmek ister misiniz? New York'taki SMX East konferansımızda ekim ayında bize katılın.


نبذة عن الكاتب

Debra Mastaler, Arama Motoru Arazisinde Özellikler Editörü. Bağlantı kurma konusunda uluslararası kabul görmüş bir otoritedir ve OMCP Sertifikalı Link Oluşturma Eğitmeni'dir. Washington DC'de bulunan Debra, aynı zamanda, Arama Motoru Arazi için bir köşe yazarıdır, çok sayıda teknik yayın için yazılmıştır ya da yayınlanmıştır ve arama pazarlama konferansı devrinde bir konuşmacı ve eğitmen olarak aktiftir. Debra, Landy Awards için bir yargıç olarak hizmet veriyor ve Alliance-Link.com'un Başkanı. İletişimde kalmak için Twitter'da ve LinkedIn ile iletişime geçin.