SEO

Bir SMXpert'e sorun: Google cezalarıyla baş etmenin (ve kaçınmanın) önündeki ipuçları

 SMXpert grafiği

SearchBrothers'ın SEO Uzmanı ve eski kıdemli Google Arama Kalitesi ekibi üyesi Fili Wiese, SMX East'te Google Arama Konsolu ve cezaları hakkında bir sunum yaptı. Etkinlikteki katılımcılardan gelen her soruyu cevaplamak için zamanı yoktu, bu yüzden bizi takip etmek için zaman ayırdı. İşte oturum sırasında Google cezaları ve Fili’nin verdiği yanıtlarla ilgili gönderilen beş soru.

1. Bir bağlantıyı reddetmek isteyip istemediğine karar vermeden önce hangi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır? Bir sitenin yüksek bir etki alanı yetkisine sahip olduğu ancak spam göründüğü zamanlar vardır.

Wiese: Geri bağlantıların, sitelerdeki bir geri bağlantı profilinin daha geniş bağlamında görülmesi gerekiyor. Örneğin, “satın al” veya “anlaşmalar” dahil olmak üzere çok ticari bir çapa taşıyan bağlantıyı geçen bireysel bir PageRank önemsiz olabilir. Büyük miktarda benzer bağlantıların parçası olarak aynı bağlantı türü açıkça toksiktir. Bağlam anahtardır, ancak dikkate alınması gereken tek faktör değildir. Birinin web sitesine bağlantılar gösteren sitelerdeki içeriğin kalitesi ve miktarı alakalı. Düşük kaliteli sitelerden veya bağlantı satıcıları olarak bilinen sitelerden bağlantılar almak, Google için de kötü bir sinyaldir. Bu nedenle, tüm bu faktörlerin mümkün olan geniş bir backlink örneği olarak göz önünde bulundurulması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak o zaman, derinlemesine bir backlink denetimi yaparken, bağlantı risklerini herhangi bir doğruluk derecesinde tanımlamak mümkündür. Etki alanı otoritesinin bilinen sayısız marka sitesi, PageRank geçiş linkleri satar. Google tarafından farkedilmemiş bir gerçek.

2 Bağlantıları reddederken etki alanı yetkisi hakkında düşünmeye asla kandırılmamalısınız. İki siteden birinin cezası varsa aynı GSC hesabına bağlı iki siteye çapraz geçiş yapabilir mi?

Wiese: Hayır, Google yalnızca bir hesaba toplu ceza uygulamıyor Çünkü bir site ihlalde bulundu.

3. Google geçmiş cezalarını mevcut algoritmalarında bir parametre olarak kullanıyor mu?

Wiese: Hayır, bildiğim kadarıyla Google, herhangi bir algoritma geliştirmesi için ceza uygulamıyor. Manuel cezalar, algoritmalar spam’in Google Arama Sonuçlarını kirletmesini engelleyemediğinde kullanılmaları gereken bir önlemdir. Algoritmalar – mevcut algoritmaların iyileştirmelerinin yanı sıra yeni – bağımsız olarak geliştirilir ve test edilir.

4. Manuel olarak cezalandırılan bir web sitesi için yeni bir etki alanı ile yeniden başlamak daha mı iyidir? Özellikle çok fazla trafik taşımayan küçük bir işletme web sitesi mi?

Wiese: Tabii ki hayır, sebepsiz yere marka ve alandan vazgeçmek anlamına gelir. Her ceza kaldırılabilir. Google, site sahibine sorunların ne olduğunu belirtmek için çok uzun sürüyor. Eski Googler Üyesi Kaspar Szymanski bu konuda kapsamlı bir rehber yayınladı.

Bir web sitesinin sahip olduğu trafik hacmi – ceza altında olsun olmasın- optimize edildikten sonra üretebileceği trafik hakkında çok az şey söylüyor. Gökyüzü burada sınırıdır.

5. Sitenizde bir liste varsa ve listeyi oluşturan kişiler profillerini oluşturmak için ödeme yapma seçeneğine sahipse (bu, sitelerine bir bağlantı içerebilir), Google bir bağlantı şeması düşünecek mi?

Wiese : Evet, o ışıkta görebilirler. Sonuç olarak, bağlantıların PageRank'i geçip geçmediğine, hangi bağlantı metinlerinin kullanıldığına ve bir dizi başka faktöre bağlı olduğunu gösterir. Emin değilseniz, üçüncü şahıslara, backlink profilinizin backlink risk analizini yapmalarını öneririm.


Arama Motoru Arazi’nin arama pazarlamacıları için düzenlenen etkinlik olan SMX West, 30-31 Ocak’ta San Jose’ye geri döndü. 50'den fazla birinci sınıf konuşmacının paketlendiği gündem, daha fazla farkındalık, trafik ve dönüşüm elde etmek için hemen uygulayabileceğiniz aksiyonlu arama pazarlaması taktiklerini öğretiyor.


نبذة عن الكاتب

Wendy Almeida, Çalışıyor Üçüncü Kapı Medyası Topluluk Editörü Arama Motoru Arazi, Pazarlama Arazisi ve Bugün MarTech'e katkıda bulunanlar ile