التسويق الرقمي

Bir TV Reklamından Bir Şarkının Adı Nasıl Bulunur?

Son birkaç yıldır ticari radyoların yavaşça öldürülmesiyle birlikte, insanların yeni müzik dinlemelerinin bir yolu da TV reklamcılığıdır. Televizyonun önünde otursam ve birkaç إعلانı yakalarsam, bir noktada kendimi “Bu şarkı nedir?” Diye sorarım.

Peki, Ne Şarkı Bulduğunu Nasıl Biliyorsunuz?

Her şeyden önce, gördüğünüz ve duyduğunuz şeylerin ayrıntılarını not edin. Reklam hangi şirket için? Hangi ürün? Şarkıya bir şarkı var mı? En sevdiğiniz arama motorunu çıkarmadan önce bu ayrıntıları unutmayın.

İşte bir örnek. Kafamda bu şarkı var, ben de kullanacağım. Birkaç yıl önce, TV şovunda Gossip Girl'ın reklamının bir kısmını yakaladım. Reklamlara fazla bir şey yoktu, sadece bir grup rastgele hızlı çekim. Ama şarkıda yakaladığım bir çizgi vardı: “Meyve tabağındaki tek vişnenin yanındayım.”

Böylece Google'a gittim ve hızlı bir arama yaptım: Dedikoducu kız ticari "meyve standı üzerinde sadece ekşi kiraz". Hepsi bu kadar aldı. Eğer bu işe yaramazsa, ikinci adım sadece şu ifadeyi arardı: "meyve standınızdaki tek kiraz" şarkı sözü. Bu, reklamdaki şarkı olan The Kills şarkısı "Sour Cherry" şarkısına şarkı içeren bir site açtı.

Eğer hala bulamıyorsanız, biraz daha araştırma yapmalısınız. YouTube'da bir reklamı ne sıklıkla bulabileceğiniz şaşırtıcı. Bir şarkı arayacaksam YouTube'a gidebilir, şirket ve ürün adını arayabilirim. Çoğu zaman, şirketlerin kendi YouTube kanalları bile var. Mesela, bira şirketi Heineken'in tüm reklamları üzerinde harika bir kanal var. Yorumların hızlı bir şekilde taranmasından sonra, 10 kez 9'u, şarkıyı soran birini bulacaksınız. Ve hemen hemen her zaman bu yorumlarda cevap olan birileri var.

Bunun için başka bir harika kaynak Twitter, özellikle search.twitter.com . Şu ifadeyi ararsanız: Heineken ticari şarkısı . Size birisini garanti edebilirim, biryerde bir Heineken reklamında duydukları bir şarkıyı sormak ya da konuşmaktan bahsedeceğiz. Zamanın bana internetin ne kadar büyük olduğunu hatırlattığı gibi!

Son olarak, aradığınız şarkıyı bulursanız lütfen bu sanatçıyı desteklediğinizden emin olun. Eğer şarkıyı beğendiysen, al. iTunes, Amazon ve sayısız diğer mağaza, bir doların altında şarkının dijital versiyonunu satacak. Bu şekilde sanatçı havalı şarkılar yapmak için para alıyor.