التسويق الرقمي

Bluetooth Teknolojisi Nedir?

Bluetooth teknolojisi, bilgisayarları, cep telefonları, dijital kameraları, el aygıtlarını ve yeni dijital aygıtları bağlamak için kullanılan rahatsız edici kablo ve aygıtların sayısını ortadan kaldıran bir kablosuz teknolojidir. Bluetooth, kullanıcıların çok çeşitli telekomünikasyon ve bilgi işlem cihazlarına kablolar olmadan kolayca bağlanmalarını sağlar.

İki adede kadar veya daha fazla dijital cihaz arasında hızlı ve anlık bilinçli bağlantılar sağlar. Bluetooth, mobil verileri farklı uygulamalarda kullanma olanağı sağlar. Bluetooth, iki cihaz arasında ofis veya evdeki bir lokasyonda kablosuz iletişimi çok kolay hale getirir. Bluetooth teknolojisi, radyo tabanlı bağlantılar ve cihazlar arasındaki ve görünmeyen ve anlık tüm bağlantıları kullanır.

Bluetooth teknolojisiyle dizüstü bilgisayarınız bir sonraki odadaki bir yazıcıya yazdırma isteği gönderebilir. Bluetooth aslında nispeten küçük bir alanda cihazlar arasındaki kablosuz iletişim için bir standarttır ve bu nedenle radyo frekansı kullanarak kişisel alan ağında (pan) iyi çalışır.

Bluetooth standardını takip eden iki cihaz birbiriyle iletişim kurabilir. . Dijital kamera, cep telefonu ve el bilgisayarı gibi bir çok Bluetooth cihazı bir ağ oluşturabilir. Dizüstü bilgisayarınızdan cep telefonunuzla herhangi bir fiziksel bağlantı olmadan cep telefonlarınıza e-posta gönderebilirsiniz.

Bluetooth teknolojisinin özellikleri

o Bluetooth teknolojisi 2.4 GHz'de iletişim için radyo dalgalarını kullanır

o Destekler Çoklu nokta iletişimi sadece noktaya değil

o Bluetooth 10-15 metrelik küçük bir alanda çalışıyor.

o Bluetooth 1-2 mbps hız sunuyor.

o Bluetooth yonga setleri daha pahalı olsa da daha pahalı IrDA'dan daha fazlası.

Bluetooth teknolojisi nasıl çalışır

Bluetooth, radyo dalgalarını kullanan yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, elde tutulan cihazlar ve portatif ekipmanları neredeyse hiç kimse tarafından neredeyse hiç çalışma gerektirmeden bağlamak için tasarlanmıştır. Kızılötesi Bluetooth'un aksine bağlantı birimleri arasında görüş alanı gerektirmez. Bluetooth teknolojisi, mevcut kablosuz LAN teknolojisinin değiştirilmiş bir şeklidir ve nispeten küçük boyutu ve düşük maliyeti nedeniyle daha kabul edilebilirdir.

Mevcut devreler, 0,9 cm kare bir devre kartı üzerinde bulunur ve çok daha küçük bir tek çip sürümü gelişme ve yakında kullanımda olacak. Bluetooth cihazının maliyetinin hızla düşmesi bekleniyor. Bluetooth çipi birçok cihazda bulunmalıdır. Bluetooth teknolojisinde, dijital cihazlara küçük ve ucuz alıcı-vericiler yerleştirilmiştir. Radyo dalgaları Bluetooth cihazlarında 2.45 GHZ bandında çalışır. Bluetooth, 721 Kbps ve 3 ses kanalına kadar veri hızını destekler. Bluetooth çipi ya cihazların içine yerleştirilebilir ya da adaptör olarak kullanılabilir. Bilgisayarda USB portu ile kullanılabilir. Her Bluetooth cihazının IEEE 802 standartlarından 48 bitlik bir adresi vardır ve Bluetooth bağlantıları noktadan veya çoklu noktadan olabilir. Bluetooth menzili 10 metredir ancak gücü artırarak 100 metreye kadar uzatılabilir.

Bluetooth aygıtları, saniyede 1600 kata kadar değiştiği için harici parazitten korunur. Bluetooth radyo teknolojisi mevcut veri ağı arasında köprü sağlar. Bluetooth, bit seviyesinde güvenliği garanti eder ve kimlik doğrulama, son kullanıcı tarafından 128 bit anahtar kullanılarak kontrol edilir. Bluetooth teknolojisinin önemli bir yüzü, iki veya daha fazla cihazın birbiri ardına yaklaştığı zaman anında bir ağ oluşturmasıdır.

Bluetooth teknolojisi avantajları

Bluetooth teknolojisi, telsiz iletişimde uygun bir seçimdir. kısa menzilli ortam. Bluetooth, cep telefonları, dijital kameralar, dizüstü bilgisayarlar, mp3 çalarlar, arabalar, stereo kulaklıklar vb. Cihazları bağlamak için dünya çapında bir standarttır. Bluetooth özellikli cihazların herhangi bir sürücü yüklemesine gerek yoktur. Bluetooth kablosuz teknolojisinin temel faydaları, yerleşik güvenlik, düşük maliyetli, kolay kullanım, sağlamlık ve ad hoc ağ yetenekleridir.

Bluetooth kablosuz teknolojisi dünya çapında mevcuttur. Farklı şirketlerden birçok üretici, ürünlerini teknolojisinde uygulamakla meşgul. Bluetooth teknolojisi, lisanssız, endüstriyel ve bilimsel radyo bantlarından biri olan 2,4 GHZ'de çalışır. Bluetooth teknolojisi ücretsiz bir hizmettir ancak cep telefonunuzun GSM ve CDMA teknolojisini desteklemesi gerekir.

Bugün cep telefonları, yeteneklerini ve Bluetooth işlevlerini geliştirmişlerdir. Bluetooth teknolojisi, cep telefonları, otomobiller, tıbbi cihazlar, endüstriler ve işletmeler gibi farklı cihazlarda mevcuttur. Düşük güç tüketimi, düşük maliyet ve kablosuz özellikler gibi Bluetooth teknolojisinin temel özellikleri, daha popüler olmasını sağlar. Bluetooth teknolojisi herhangi bir sabit altyapı gerektirmez ve kurulumu ve kurulumu çok kolaydır.

Bluetooth cihazlarını bağlamak için kablo gerekmez. Aralığınıza geldiklerinde, diğer Bluetooth özellikli cihazlara her zaman bağlanabilirsiniz. Bluetooth kablosuz teknolojisi yaygın olarak desteklenmektedir ve bugün kablosuz standarttır. Bluetooth cihazların kendilerini ilk kez bağlandıkları zaman pin kodunu kullandıklarında, Bluetooth cihazların 128 bit şifreleme ve pin kod kimlik doğrulama gibi dahili güvenlik özellikleri vardır.