SEO

Bu Google Reklamı komut dosyasıyla kampanya harcamalarınızda anormallikler bulun

Hiç bir kampanyanın beklenenden daha fazla bir dokunuş harcadığını ve fark edebilmek için çok uzun sürdüğünü gördünüz mü? Kimse kampanyalarını abartmaktan hoşlanmıyor, aşırı harcama yapmak değil, tıklama başına ödeme (PPC) süper kahramanları bile tamamen yanıltıcı değil. Bir değişiklik veya sorun ortaya çıkarsa, en iyisi bunun yerine daha önce uyarılmalıdır.

Burada, harcamalarda değişiklikler yaparak hesabınızda olağandışı davranışları kontrol etmenizi sağlayacak özelleştirilebilir bir komut dosyası bulunmaktadır. Seçili bir zaman dilimi boyunca tek tek kampanyaların ortalama harcamasını alır ve komut dosyasının çalıştırıldığı gündeki harcamayla karşılaştırır. Geçerli güne yapılan harcama belirli bir yüzdeyle olduğundan daha yüksekse, bir uyarı e-postası gönderir.

İhtiyaçlarınızı karşılamak için bu komut dosyasını değiştirmenin birçok yolu vardır. Örneğin, komut dosyasında yüzde kaçının eşik değerinin karşılanması gerektiğini bildirerek bir e-posta uyarısı gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, harcamalarda bir artış veya azalma olduğunda ne olacağını bileceksiniz. Ortalama tarihi harcama oluşturmak için komut dosyasının kapsadığı gün sayısını seçebilirsiniz (varsayılan süre, bir haftadır). Komut dosyası sizi uyarmak için veri toplamaya başladığında günün saatini seçebilir ve tarihsel olarak düşük harcama yapan kampanyalardaki küçük değişiklikler hakkında uyarılmamak için minimum bir değer ayarlayabilirsiniz.

Komut dosyası nasıl çalışır?

Başlayalım ve bunun nasıl çalıştığını görelim.

 • Tercihlerinize ve detaylarınıza göre komut dosyasının en üstündeki değişkenleri (aşağıda) doldurunuz . Uyarıların gönderilmesini istediğiniz e-posta adreslerini ve komut dosyasının incelediği kampanyaları ekleyeceksiniz.
 • Komut dosyası yetkilendirdikten ve bir test çalıştırmasıyla çalıştığını onayladıktan sonra, saatlik olarak çalışacak şekilde planlayın, böylece harcamaları kontrol edebilirsiniz. her saat.

İşte senaryo hakkında hatırlamak için bazı işaretçiler:

 • Komut, çalıştığı günün saatini kaydeder ve seçilen saatte o anki saatten ne kadar zaman harcadığını gösterir. [19659007] Komut dosyası, bu ortalamayı mevcut harcamayla karşılaştırır.
 • Geçerli harcama belirtilen eşiği aşarsa, size bir e-posta ile bildirir.

Komut dosyası taslağı

Bu komut dosyasını kullanmak için hesabınıza gidin. Google Reklamları arayüzü, Toplu İşlemler'e gidin, Komut Dosyaları'nı seçin, ardından yeni bir tane oluşturun ve aşağıdaki komut dosyasına yapıştırın. Şu seçenekleri düzenlemeyi unutmayın: [19659106] campaignNameContains و campaignNameDoesNotContain komut dosyasının kampanya aldığı verileri filtreler. Örneğin, campaignNameContains [“Brand”, “Generic”] ise, yalnızca "marka" veya "jenerik" içeren isimleri olan kampanyalar dahil edilir. CampaignNameDoesNotContain [“Display”, “Competitor”] ise, "görüntülü" veya "rakip" içeren isimleri olan kampanyalar yoksayılır.

 • Bu, büyük / küçük harfe duyarlı değildir.
 • Tüm kampanyaları dahil etmek için [ ] alanını boş bırakın.
 • KampanyaAdıContains veya campaignNameDoesNotContain öğesinde çift teklif vermeniz gerekiyorsa, önüne bir ters eğik çizgi koyun.
 • addressToNotify harcamaların yüzde fark eşiğini aşmış olup olmadığını bildiren bir dizi e-posta adresidir. Bunlar köşeli parantez içinde virgülle ayrılmış bir listede olmalıdır. Örneğin, [“[email protected]”].
 • percentDifferenceSpend günümüz harcamalarının gönderilecek bir uyarı için aşılması gereken yüzde değişim eşiğidir. Örneğin, 10, yüzde 10'dan büyük bir değişiklik olduğunda size söylenecek demektir (yüzde 10'luk artış veya yüzde 10'luk bir azalma).
  • Bu sayı pozitif ve sıfırın üzerinde olmalı.
  • Eğer bir kampanya sadece biraz harcıyorsa, harcanan birkaç doların doğal varyasyonları büyük bir yüzde değişimi olacaktır. Geçmişte düşük harcama yapan kampanyalarda küçük değişiklikler hakkında uyarılmamak için ortalamaSpendMinimumThreshold değerini ayarlayabilirsiniz. Bir kampanyanın ortalama tarihi harcaması bu eşiğin altındaysa, harcamalarındaki değişiklikler göz ardı edilir.
   • Bu, hesabınızın para biriminde mutlak bir tutardır. Örneğin, hesabınız dolar kullanıyorsa, 100 ABD doları demektir.
   • Pozitif ve sıfırdan büyük olmalıdır.
   • Not: Bu, daha önce duraklatılmış veya harcama yapmayan bir kampanya olduğunda uyarılmayacağınız anlamına gelir. Bugün ne kadar harcadığı göz önüne alındığında, tarihi harcamalar sıfır olacak ve bu nedenle eşiğin altında olacak.
  • Harcamaların sabahları düşük olması muhtemel olduğundan, bu aynı zamanda harcamalardaki küçük değişikliklerin büyük yüzde değişimler olabileceği anlamına da gelebilir. Uykuda olmanız ve e-postalarınıza dikkat etmemeniz daha olasıdır. 'un en erken saatini komut dosyasının yayınlanmasını istediğiniz günün ilk saatine ayarlayabilir ve ayarladığınızdan daha önce çalışmaz. Günün ilerleyen saatlerine kadar beklemek, anlamlı veri biriktirmek için hesap zamanını verir.
   • Bu, hesabınızın saat dilimindeki saattir.

  Ayrıca gelişmiş bir ayar da var:

  • timePeriod ortalama geçmiş harcama verilerini elde etmek için kullanılan gün sayısıdır. Varsayılan 7'dir. Bu, komut dosyasının bir hafta boyunca geri döndüğü anlamına gelir, ancak bunu belirli bir gün sayısına değiştirebilirsiniz.
   • Bu değer 1'den büyük olmalıdır.

  Notlar:

  Komut dosyası yalnızca şu anda etkinleştirilmiş kampanyalara bakıyor. Bu nedenle, bir kampanya duraklatıldığı için harcanan zamanı aniden durdurduğunda uyarılmayacaksınız.

  komut dosyası zaman aşımına uğraşırken sorun yaşıyorsanız, her bir kampanyada farklı kampanyalara bakmak için, kampanyaNameContains ve campaignNameDoesNotContain ayarlarını kullanarak çalıştırabilirsiniz.

  Script


  Bu makalede açıklanan görüşler şunlardır: Konuk yazar ve mutlaka Arama Motoru Arazi. Yazarlar burada listelenmiştir.


  نبذة عن الكاتب

  Daniel Gilbert, dünyanın en iyi ücretli medya ajansı Brainlabs CEO'sudur (kendinden beyan edilmiş). 2010'da Google'dan ayrıldığından beri bir dizi büyük veri ve teknoloji girişimine başladı ve yatırım yaptı.