SEO

Bu kritik yinelenen SEO görevlerini atlamayın

Bir web sitesini en iyi şekilde optimize ettiğinizden bağımsız olarak, sürekli bakım gerektirecektir. Bunun nedeni, mecazi olarak, bir araç gibi, çok hareketli parçaların ve bu parçaların çoğunun başkalarını etkilemesidir.

Başka bir deyişle, SEO asla yapılmayacaktır. Sürekli hareket eden bir hedef.

HTTP'den HTTPS'ye geçiş yapmak gibi bazı görevler var. Diğer görevler haftalık veya aylık gibi içerik geliştirme ve üç ayda bir veya yıllık olarak gerçekleştirilebilecek diğer işlemler üzerinde gerçekleştirilir.

Yılın sonuna yaklaştığımızda, birçok pazarlamacı gelecek yıl için planlamaya başlayacak. Çalışmamızın yanlışlıkla diğer alanlardaki sorunlara yol açmadığından emin olmak için yıl boyunca neler yaptığımızı incelemek de aynı derecede önemlidir. Bu bizim çabalarımızdan en iyi şekilde yararlanmamıza ve bir sonraki yılbaşında bir başlangıç ​​ile başlamamıza yardımcı oluyor.

Bu yazıda, genellikle üç aylık veya yıllık bazda ele aldığımız görevlere gireceğim. Açıkçası, bir kriz çıkana kadar sıklıkla göz ardı edilirler. Proaktif olarak ele alındığında, rakiplerinize karşı güçlü bir avantaj sağlayacaktır.

Bozuk bağlantılar taraması

Sayfalar taşındı veya silinmiş. Görüntüler değiştirilir. Dış kaynaklar hareket eder, hatta kaybolurlar.

Zamanla, bu küçük değişiklikler, bir web sitesinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çoğu zaman etki pozitiftir. Ancak, çözümlenmemiş bağlantılarla sonuçlandığında, olumsuz etki hızla eklenebilir.

Çekirdek sayfalar taşındığında veya silinirken ana gezinmeyi güncelleyerek noktadaki bazı bozuk bağlantıları düzeltmek kolaydır. İçerik içerisindeki iç bağlantılar devreye girdiğinde daha karmaşık olabilir.

Özel araçların özellikle kullanışlı olduğu yer burası.

Her sayfanın manuel olarak gözden geçirilmesinden ziyade, ilk kez SEO’ya girdiğimde yapmamız gereken şey, Ağır yükü kaldırmak için otomatik yazılımı kullanabilirsiniz. Ek bir avantaj, kısaca dikkat çeken insanlardan farklı olarak, yazılımın her kırık bağlantıyı yakalayabilmesidir.

Kalite ve alaka düzeyi için içeriği gözden geçirin

Düzenli içerik üretmelisiniz.

Bunu yapıyorsanız, Genellikle, zaman içinde bu içeriğin bir kısmının alakasız olacağını veya artık kalite standartlarınızı karşılayamayacağını öğrenirsiniz. Bu içeriğin bir kısmının budanması veya geliştirilmesi gerekebilir.

Bu kötü bir şey değil. Bu sadece içerik geliştirmenin doğasıdır.

Yılın sonuna yaklaştığımızda, şimdi bunun zamanı geldi. Çoğu işletme sahibi, yıl boyunca performanslarını değerlendirmek ve gelecek sene için planlama yapmak için dirsek derinliğine sahip.

Son zamanlarda müşterimin web sitelerinden birini gözden geçirdim ve muazzam miktarda içerik buldum, bir noktada yararlı olsa da, hayır Daha uzun bir amaca hizmet etti.

Bu çeşitli nedenlerden dolayı oluyor.

Bu özel müşteri için, bazı durumlarda, artık ilgili olmayan endüstrilerle ilgili haberler vardı. Diğerlerinde, belirli iç olaylarla ilgili içerik vardı. Ve kimi neyse ki, nadir vakalarda, ilk durumda yaratılması gereken müşteri personelinin yarattığı içerik oldu.

Web sitenizde kaliteyi karşılamayan içeriği belirledikten sonra, veya alaka düzeyi standartları ile, bununla ne yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Bazı içerikler, sektörünüzdeki veya işletmenizdeki değişiklikler nedeniyle artık alakalı olmayabilir. Bu içerik silinebilir ve URL'ler daha sonra hala var olan en alakalı içeriğe yönlendirilmelidir. Silinmekte olan belirli bir sayfa ile alakalı hiçbir şey yoksa, bir yönlendirme oluşturmadan silebilirsiniz. Bununla birlikte, bu sayfanın son on iki ay içinde herhangi bir gelen bağlantısı varsa veya herhangi bir organik trafik alması durumunda, web sitenize yönlendirmek için web sitenizde bir şey bulmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bazı içerikler artık kalite yönergelerinize uymuyor olabilir. Belki de yazma becerileriniz önemli ölçüde gelişmiştir. Ya da belki de içerik çok ince.

Daha düşük kaliteli içeriğe yönelik çözüm basittir – geliştirin.

Bu, içeriği yeniden yazmak, ek bilgiler eklemek, hatta resimler, veriler ve diğer bağlantılar dahil olmak üzere bile olabilir. Dış kaynaklar. Sadece hatırla – her zaman daha iyi değildir. Ziyaretçilerinizin sorgusuna açık ve öz bir şekilde cevap vermeyi hedeflemelisiniz. Kabartıyı atla. Sadece 750 kelimeyle söylenmesi gereken herşeyi söyleyebiliyorsanız, o zaman 3,000 kelimeye şişirerek kazanılan hiçbir şey olmayacaktır.

Sayfa hızı testi

Zaten biliyoruz, çeşitli veriler sayesinde kaynakların, sayfa hızının kullanıcı deneyimi üzerinde dramatik bir etkisi vardır. Ayrıca, kanıtları gördüğümüzden ve Google'ın bize söylediği için bir sıralama faktörü olduğunu da biliyoruz.

Düşük kaliteli içeriğin zamanla büyüyebilmesi gibi, web sitenize küçük ince ayarlar da olumsuz etki yaratabilir. zaman içinde sayfa hızı.

Burada bir yazı tipi dosyası, orada bir JavaScript kitaplığı ve bunu bilmeden önce, web siteniz acele saatte sıkışmış olduğunuz çöp kamyonundan daha yavaş sürünüyor. Ve beni WordPress eklentileriyle başlatmaya bile başlamadım.

Size ilk elden gelen deneyimden, bunun düzenli olarak sürdürülen ve güncellenen çoğu web sitesinde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu nedenle, özellikle en yüksek trafik sayfalarınızda sayfa hızını düzenli olarak test etmek çok önemlidir.

Küçük bir web siteniz varsa (1.000 sayfanın altında), tüm sayfalarınızı test etmenizi öneririz. Görev göründüğü kadar anıtsal değildir. Kısa bir süre içinde infaz hakkında konuşacağız.

1000 sayfalık web siteleri için önerim, öncelikle trafiğinizin yüzde 30'unu kullanan sayfaları test etmektir. Ardından, bu veri kümesinde yer almayan ve işletmeniz için kritik olan tüm sayfaları test edin. Son olarak, organik trafik anlamında en altta yüzde 10 olan sayfaları belirleyin, orta derecede önemli olanları vurgulayın ve bunları test edin.

İyi haber şu ki, her bir sayfayı manuel olarak test etmeniz gerekmez. İlk verileri doğrudan Google Analytics'in içinden toplayabilirsiniz.

Bir sayfa genellikle üç saniyenin altındaysa, gitmekte fayda vardır. Genellikle üç saniyeden uzun sürüyorsa, sorunlara neden olan öğeleri tanımlamak için WebPageTest.org veya GTmetrics gibi bir aracı kullanmanın zamanı gelmiştir.

Bu tür sorunların giderilmesi aşina olmadığınız bir şeydir. Daha iyi bir web sitesi performansı için sayfa hızınızı nasıl yükselteceğinizi başlıklı bir makalede yayınlayabilirim.

WordPress eklentilerini gözden geçirin

WordPress eklentilerinin sayfa hızı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini daha önce belirtmiştim. Bunun nedeni, genellikle CSS ve JavaScript dosyalarını içerdikleri ve bazen WordPress çekirdeği, tema veya diğer eklentiler tarafından önceden sıkıştırılmış olan JavaScript kitaplıklarını içerecektir. Bazıları ayrıca, daha sık olarak yüklenmeyen FontAwesome veya Ionic Icons gibi yazı tiplerini de içerecek. Bu, sayfa hızı üzerinde muazzam ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Ancak sorunlar orada bitmiyor.

Eklentiler düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmek için düzenli olarak yazar tarafından güncellenmelidir. Bu durum aşağıdaki değişikliklerden kaynaklanır:

  • WordPress
  • PHP ve JavaScript
  • HTML standartları
  • Tarayıcılar

Ancak çeşitli nedenlerden dolayı, eklenti yazarları eklenti değişikliklerini takip etmek için sık sık eklentilerini güncelleyebilirler. Çevre, ya da bazı durumlarda, onları tamamen terk edebilir.

Bu, işlevselliği, görünümü, sayfa hızını ve hatta teknik SEO'yu etkileyebilir. Bazı durumlarda, tüm bir web sitesini erişilemez hale getirebilir.

WordPress eklentilerini düzenli olarak gözden geçirmeniz akıllıca olacaktır – sadece en güncel sürümün yüklü olması açısından değil, aynı zamanda eklentinin eklentiyi tutup tutmadığı açısından da Mevcut standartlarla bugüne kadar.

Bunu yaparken, her eklentinin gerçekten gerekli olup olmadığına dair ciddi bir düşünceyi öneriyorum. Bir eklentiyi ortadan kaldırabiliyorsanız, yalnızca sayfa hızını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bakım iş yükünüzü de azaltır ve potansiyel olarak güvenliği artırırsınız. Bu, tam anlamıyla bir kazanım

Büyük tarayıcılarda test düzeni ve işlevselliği

Web sitenizdeki artımlı değişikliklerin sayfa hızını nasıl etkileyebileceğini açıkladım, ancak bazı sayfaların nasıl çalıştığını ve işlevlerini nasıl etkileyebileceğini de açıklayabiliyorum.

Son zamanlarda bir müşterinin web sitesi ile bu gerçekleşti.

Belirli bir bölümün görünümünü değiştirmek için CSS dosyasına bir değişiklik yaptık ancak birkaç gün boyunca canlı hale gelinceye kadar fark etmedik. başka bir bölümde. Diğer bölümde rastladığımız ve konuyu fark ettiğimizden tesadüf eseriydi.

Haftalar veya aylar boyunca küçük değişikliklerin kasıtlı olarak istenmeyen unsurların düzenini ve işlevselliğini büyük ölçüde etkileyebildiğini düşünün.

Bir yaklaşımı öneriyorum. Sayfa hızını test etmek için açıkladığıma benzer. Öncelikle, test etmek için organik trafiğinizin yüzde 30'unu kullanan sayfaları belirleyin. Ardından, bu grubun bir parçası olmayan ve işletmeniz için kritik olan tüm sayfaları belirtin. Organik trafiğinizin en alt% 10'unu sağlayan sayfaları atlayabilirsiniz.

Maalesef, düzeni ve işlevselliği test etmek için, bu sayfaları manuel olarak kontrol etmeniz gerekir, ancak çoğu durumda, birkaç saniyeden fazla sürmemelidir. Sayfa başına saniye.


Bu makalede anlatılan görüşler, misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Jeremy Knauff, Tampa, Florida'da dijital pazarlama ajansı olan Spartan Media'nın kurucusudur. Aynı zamanda gururlu bir baba, koca ve ABD Deniz Piyadeleri ustasıdır. Dijital pazarlama endüstrisinde 18 yıl sonra, bir ya da iki şey öğrenmişti ve bugün hala müşterilerine hizmet ederken, daha fazla insana yardım etmek için sektörle olan bilgisini paylaşmaya çalışıyor.