قاعدة البيانات

Cloud Computing ve İşletmenize Etkileri

'Bulut Bilişim' terimi, son zamanlardaki teknolojik genişlemede en çok okunan terimlerden biri. Kasten veya yanlışlıkla, çevrimiçi e-ticaret alanında etkin olmanız koşuluyla, günlük hayatta bulut depolama ve bulut bilişim ile karşılaşırsınız.

Daha açık olmak gerekirse, insanların çoğu, aşağıdaki gibi çeşitli çevrimiçi video arama olanaklarından yararlanır. Skype veya ticari işlemler için ve ayrıca Gmail veya Yahoo! Burada, bir bulut depolama ortamında yatan verilere veya kaynaklara erişirsiniz.

Bulut bilişim nedir?

Basitçe, Bulut bilişim, bilişim kaynakları veya Internet üzerinden veri depolama kapasitesi gibi barındırılan hizmetleri sunmayı gerektirir. Son kullanıcının sadece hizmetlerin ve kaynakların paylaşıldığı buluta bağlanmak için bir bilgisayara ve yüksek hızlı bir internet erişimine ihtiyacı var.

Paradigma kaymasına yol açacak bir yol açtı. BT alanı, günümüzde web tabanlı yazılım hizmetleri, isteğe bağlı oyun, hizmet olarak platform vb. Birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bulut bilgi işlem ortamı, uygulamalar veya hizmetler platformdan bağımsız olduğu ve depolama yeri olacağı için çok esnektir. ayrıca, bir göreve belirli donanım atama gereğini ortadan kaldırarak bulut içinde olmalısınız.

Bu hizmetler, temel olarak bir Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Bir Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Bir Hizmet Olarak Yazılım olarak üç şekilde sunulur. (SaaS). Sonunda, IaaS'ta kullanıcılar bir süre sunucular ve diğer altyapı gibi kaynaklar için ödeme yaparlar. PaaS'da platform veya sistem yazılımına buluttan erişilirken, SaaS'da uygulama yazılımı ve veritabanları bulut servis sağlayıcısı tarafından sağlanır.

Bir bulut çevrimiçi işinize nasıl yardımcı olur?

bulut bilişim ve bu hizmete duyulan ilgi, küçük ve büyük şirketler tarafından büyük ölçüde kullanıldığı için hızlı büyüme yolunda. Geleneksel web barındırma hizmetlerinin aksine, bulut hizmeti isteğe bağlı olarak satılır ve abonelik tabanlı gibi işlem görebilir. Bu, çok miktarda depolama alanı ve donanım kaynağı satın almaya gücü yetmeyen KOBİ'ler (Küçük Orta Ölçekli İşletmeler) için çok kullanışlıdır.

Bulut sağlayıcı, kullanıcıların isteğine göre hizmetleri ve kaynakları sağlar. Bulut bilgi işlemdeki SaaS, donanımınıza yazılım yükleme gereksinimini ortadan kaldırdığından, kullanımı da çok kolay ve hızlıdır. Bulut ölçeklenebilirlik sağladığı için ihtiyaç duyduğunuz şekilde buluttan kaynakların veya verilerin kullanımını artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanıyan çok para kazandırabilirsiniz. Ayrıca, bakım görevleri, donanım ve yazılım oldukça az olduğu için daha az personel gerektirir.

Bu yüzden, bu hizmetler büyük bir işletme veya küçük bir çevrimiçi işletme için, her açıdan umut verici görünmektedir.