يونكس / لينكس

Dedicated Sunucuyu Yönetme – Buna Hazır mısınız?

Özel sunucu, web sitenizi veya uygulamanızı internet üzerinden barındırmak için başka herhangi biriyle paylaşılması gerekmeyen bir dizi bilgisayar donanımı bırakmayı ifade eder. Piyasada, sunucunuzun temel yapılandırması için size web tabanlı bir GUI arayüzü sağlayan birçok kontrol paneli bulunmaktadır. Bununla birlikte, bunu yönetmek için hala çok iyi teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir uzman değilse, sunucularınızı yönetmek ve yamalamak için en azından bir ara olmalısınız.

İşletim sistemi (OS) ve uygulama sunucuları gibi kendi özel yazılım grubunu seçme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Her şeyden önce, kendi güvenlik setinizi kurmak ve sorumlu olmak için size bir yetki verir. Bir şeyler yanlış giderse, sunucuyu istediğiniz kadar biçimlendirebilirsiniz.

Kendinizi yöneteceğiniz özel bir sunucu seçmenin çok önemli teknik yönleri var. Örneğin, doğru İşletim Sistemini seçin; Bu tamamen sistemin ne kadar karmaşık ve gelişmiş olmasını istediğinize bağlıdır. Ek olarak, işletim sisteminin neler gerektirdiğini ve web sitenizi nasıl destekleyeceğinizi veya sunucunuzda barındıracağınız uygulamayı bilmeniz gerekir. Sistem güvenlik açığı çözünürlükleri, güvenlik düzeltmeleri ve yamaların yanı sıra çekirdek yükseltmeleri gibi diğer seçenekler de dikkate alınmalıdır. Sunucunun güvenliğini ve güvenliğini sağlamak için, uygulama güncellemeleri, güvenlik yamaları ve hizmet paketleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

İkincil seçenekler, ancak aynı derecede önemli olan, sunucunuzun veya ana makineniz olarak seçtiğiniz veri merkezinin bant genişliği ve bağlantısıdır. Normalde bant genişliği ve bağlantı, 10 Mbits veya 100 Mbits için 2 seçenek ve her ikisi de yarım çift yönlü ve tam çift yönlü olarak gelir. Bugün ayrıca 1 Gbit portu elde edersiniz, ancak ortalama internet trafiğine sahip bir site için çok pahalı ve kesinlikle gerekli değildir. Bağlanabilirlik için ek 2 alt seçenek vardır, biri sabit bant genişliği, bu seçenek ile sunucuya sabit bir miktarda veri aktarımı ilişkilendirilir ve bu da ayda bant genişliği olarak hesaplanır. Örneğin, sunucunuza ayrılan 50 Gb bant genişliğiniz varsa, sunucunuzda toplam 50 Gb veri alışverişi yapabilirsiniz. Limitin aşılması ek ücrete ya da hizmetlerin askıya alınmasına neden olacaktır. İkincisi, ölçülmemiş bant genişliği; Burada sınırına kullanabileceğiniz sabit bir kapaklı veri borusu alırsınız. Örneğin sunucunuza atanmış 10 M bitlik tam çift yönlü bir veri borunuz varsa, kullanılan toplam bant genişliği konusunda endişe etmeden tam kapasitesini kullanabilirsiniz. Bu seçenek, akış veya yüksek trafikli web siteleri tarafından kullanılır. Bu seçenekle, son kullanıcı veri borusunun sınırına ulaşıldığında yavaşlık yaşamaya başlar.

Birçok kişinin özel sunucu yönetimini uzmanlara yaptırmayı tercih etmesinin temel nedeni, yönetimin toplam maliyetinin, kendi zamanınızın yatırımına veya şirket içi bir kişiye kıyasla çok düşük olmasıydı. Yönetilen özel sunucu ile elde edeceğiniz bir diğer avantaj SLA'dır (Hizmet Seviyesi Anlaşması). Bu, zamanın güvence altına alınması anlamına gelir ve her zaman bir felaket ya da kesinti durumunda parmaklarınızı sağlayıcıya yönlendirebilirsiniz. Sadece zaman ve veri güvenliğinizin bir sigortası olarak çalışır.

Mükemmel bir yönetilen servis sağlayıcısı, sunucularının proaktif olarak izlenmesi ve otomatik olarak yamalanmasını sağlayacaktır. Datalame, Londra'da bu tür yönetilen sunucu sağlayan şirketlerden biridir.