التسويق الرقمي

Dijital Çağ İçin Yeni Bir Rol – Sizin Pazarlama Genel Yükleniciniz Kimdir?

Bir pazarlamacı için en sinir bozucu deneyimlerden biri, yanlış bir şekilde pazarlanan harika bir ürün veya hizmet görmektir. Bu durumda, "yanlış" yanlış hedef kitlenin seçilmesi, hedef kitleye ulaşmak için yanlış yöntemlerin seçilmesi, bu hedef kitleyle rezonansa girmeyen reklamların oluşturulması veya diğer bir dizi aksilik anlamına gelebilir.

Bazen daha da sinir bozucu bir pazarlama stratejisinden değil, Pazarlama Genel Yüklenicisi rolünde bir kişinin veya firmanın olmamasından dolayı pazarlama açısından büyük bir ürün veya hizmet flopunu izliyor.

Pazarlama Genel Yüklenicisine bir yıldan fazla bir süre önce girdiğim bir durumu kullanarak ihtiyacım olduğunu göstermeme izin verin. ABD çapında 10 ofiste yaklaşık 75 çalışanı olan orta ölçekli bir ulusal satış organizasyonuyla karşılaştım. Kuruluşun başkanı, şirketin ilk ulusal pazarlama kampanyasının yardımıyla "ana üretim hortumunu açmanın" zamanı geldiğini belirledi. Şirket çalışanlarının satış rollerinin% 90'ı ile Başkan, pazarlama kampanyasının inşasında yardım için dışarıya bakmak zorunda kaldı. İşte bu duruma nasıl saldırdığı:

 • Şirket logosunun ve yazılı teminatın yeniden tasarlanması için bir marka firması işe aldı.
 • Şirket web sitesinin yeniden tasarlanması için bir web tasarım ve geliştirme firması işe aldı.
 • Yeni web sitesinin optimizasyonunu ele almak için bir SEO danışmanı işe aldı.
 • Her ofis için yerel arama pazarlama kampanyaları başlatmak için bir PPC firması işe aldı.
 • Şirketin büyüme hikayesini medyaya anlatmak için bir halkla ilişkiler firması işe aldı.
 • Aylık bir e-posta bülteni oluşturmak ve sunmak için bir e-posta pazarlama satıcısı işe alındı.
 • Yeni şirket blogu için yayın oluşturmak ve yazmak için bir metin yazarı tuttu.
 • Seçilen yerel pazarlarda basılı إعلان yerleştirmek için bir danışman işe alındı.

Yüzeyde bu iyi görünüyor değil mi? Sonuçta, şirketlerin farklı roller için farklı uzmanları işe almaları oldukça yaygın hale geliyor.

Başkan, 3 ay boyunca bu satıcılarla, ajanslarla ve danışmanlarla görüştükten sonra beni aradı ve bazı şikâyetler vardı:

 • Bu ajansları ve satıcıları birbirleriyle düzenli olarak iletişim kuramıyorum.
 • Tüm yaratıcı farklı görünüyor – site sömürge gibi görünmüyor, teminat blog gibi görünmüyor, blog طبعة reklamı gibi görünmüyor.
 • Tüm konferans görüşmeleri, incelemeleri ve onayları için vaktim yok.
 • Herkes, bütçenin daha büyük bir bölümünü istiyor.
 • Ücret yapılarını anlayamıyorum – PPC firması harcama yüzdesi üzerinden ücret almak istiyor, SEO adamı saatlik ücret almak istiyor ve e-posta pazarlama sağlayıcıları bir tane reklam için, raporlama için başka bir ücret talep ediyor.

Bir süre dinledim ve sonra çok basit bir soru sordum: Planı kim inşa etti ve bu planın yürütülmesini kim yönetiyor?

Hiç tereddüt etmedi. Planı yaptı ve 3 ay önce hep birlikte çalışmasına yardımcı olmak için işe aldığı pazarlama koordinatörüne güveniyordu. Bu dış ajansları düşündü ve danışmanlar da planı oluşturmaya ve yürütmeye yardımcı olacaktı.

Bu korktuğum cevap oldu. Şirketin başkanı ve bir üst düzey pazarlama koordinatörü, tam bir pazarlama yönetimi ve 6 – 10 dış satıcıların yönetimini içeren 250.000 dolarlık pazarlama kampanyasının başlatılmasından sorumluydu.

Bu, pazarlama yapmaktan çok daha karmaşık bir şirket haline getiren bir şirketin mükemmel bir örneğidir. Bu adamlar, her bir pazarlama dolarının maksimize edilmesinin en iyi yolunun uzmanları işe aldıklarından ve mümkün olduğunca çok sayıda pazarlama aracına hitap ettiğinden emin olmak olduğunu düşündüler. Bir spor benzetmesi kullanmak için, bu stratejiyle ilgili tek bir problem vardı: takım sahibi, batboy ve yetenekli ancak fazla ödenmiş oyuncular bir grup koç veya genel menajer olmadan top oyunlarını kazanmaya çalışıyorlardı.

Pazarlama Genel Yükleniciniz, VP Pazarlama'nız olabilir. Ya da Pazarlama Direktörünüz. Bazen bir dış kaynaklı CMO tipi. Belki de planı geliştirmenize, doğru satıcıları seçmenize ve proje / süreci yönetmenize yardımcı olan kısa vadeli bir danışman. Kim olursa olsun, bu kişi şirketinizin en organize insanlarından biri olmalıdır.

Bu organizasyonun yaptığı hata yapmayın. Liste oluşturmaya başlamadan önce Pazarlama Genel Yüklenicinizi yerine getirin.