التسويق الرقمي

Dijital Elektronik ve Avantajları Ve Dezavantajları

Dijital elektronik, analog bir sinyal yerine dijital bir sinyal kullanan sistemlerdir. Dijital Elektronik devreler dijital sinyallerle çalışan devrelerdir. Bunlar, analog sinyalden örneklenen ayrık sinyallerdir. Sayısal devreler, sinyal iletimi için ikili gösterimi kullanır. Bir dijital devre, kombinasyon mantığı oluşturulmasında kullanılan mantıksal kapılar olarak adlandırılan küçük elektronik devrelerden oluşturulmuştur. Her mantık geçidi, mantıksal sinyaller üzerinde çalışırken Boolean mantığının bir fonksiyonunu yerine getirmek üzere inşa edilmiştir.

Bilgisayar Mühendisleri Dijital Sistem Elektroniği hakkında bilmeleri gereken şeydir

Bilgisayar bilimleri ve mühendisliği, birkaç elektrik mühendisliği alanına sahiptir ve bilgisayar donanım ve yazılım. Bilgisayar mühendisleri, yalnızca yazılım mühendisliği veya elektronik mühendislik yerine elektronik mühendisliği, yazılım tasarımı ve donanım-yazılım entegrasyonu konularında eğitim almışlardır. Kişisel mikro denetleyicilerin, mikroişlemcilerin, kişisel bilgisayarların ve süper bilgisayarların tasarımından devre tasarım bilgisayar mühendislerine doğru birçok bilgisayar ve yazılım faktörüne katılmaktadırlar.

Dijital elektronik, büyüklüğünü büyük oranda düşüren VLSI teknolojisini kullanıyor ve devre alanlarının alanını genişleterek sistemlerin doğruluğunu ve performansını arttırmıştır. Çoğunlukla, dijital sistemler iletişim amacıyla veri şifreleme avantajına sahiptir. Veri iletimi güvenli ve güvenlidir. Bütün bu faktörler, dijital elektron akışının modern çağda geniş bir gelecek kapsamına sahip olduğunu açıkça göstermektedir.

Dijital Elektronik Avantajları

Dijital Elektronik devrelerinin tasarımı son derece kolaydır.

Doğruluk açısından daha hassas hızlara sahiptir .

İletilen sinyaller uzun mesafelerde kaybolmaz.

Dijital Sinyaller kolaylıkla saklanabilir.

Dijital Elektronik, analogdan daha 'hata' ve 'gürültüye karşı daha bağışıktır. Ancak, yüksek hızlı tasarımlarda küçük bir gürültü sinyalde hata oluşturabilir.

Dijital Devredeki herhangi bir noktadaki voltaj yüksek veya düşük olabilir; dolayısıyla karışıklık daha az olur.

Dijital Devreler, gerçek devre değiştirilmek yerine yazılımda değişiklikler yaparak dijital devrelerin işlevselliğini değiştirebilen esnekliğe sahiptir.

Dijital Elektronik Dezavantajları

Gerçek dünya analogdur ışık, sıcaklık, ses vb. gibi tüm nicelikleri Doğal olarak Dijital Sistemler, kesintisiz bir sinyali küçük niceleme hatalarına neden olan ayrı bir çevirmek zorundadır. Sayısallaştırma hatalarını azaltmak için sayısal devrede büyük miktarda veri depolanması gerekiyor.

Dijital Devreler yalnızca dijital sinyallerle çalışır, dolayısıyla işlem için enkoderler ve kod çözücüler gereklidir. Bu, ekipman maliyetini arttırır.