التسويق الرقمي

Dijital Fotoğraf Makineleri – Bellek Kartları Açıklandı

Bellek kartları, fotoğraf ve video klipleri saklamak için dijital kameralar tarafından kullanılır. Bu anlamda, geleneksel bir film kamerasıyla aynı rol oynarlar. Birçok farklı tipte hafıza kartı bulunmaktadır. Kameranızla uyumlu olduğundan emin olmak için bir hafıza kartı satın alırken dikkatli olmanız gerekir.

Bellek kartının kapasitesi megabayt (MB) ve Gigabayt (GB) olarak ölçülür. Bellek kartında saklayabileceğiniz fotoğraf sayısı, dijital kameranızın sahip olduğu megapiksel sayısına bağlıdır. Daha fazla megapiksel, saklayabileceğiniz görüntü sayısını azaltacaktır.

Size çok kaba bir fikir verebilmek için, 1GB'lık bir kart, beş megapiksellik bir fotoğraf makinesiyle çekilen 400 fotoğrafı, 335'i ise altı megapiksellik model ve 280 Yedi megapiksel kamera ile.

Bir hafıza kartı her zaman yeni bir dijital fotoğraf makinesiyle birlikte verilmez. Bunun nedeni, daha fazla sayıda fotoğraf makinesinin, bunlara yerleştirilmiş küçük miktarlarda bellekle yapılıyor olmasıdır. Tipik olarak, fotoğraf makinesiyle birlikte gelen kartta veya dahili bellekte beş ila yirmi fotoğraf saklayabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir ciddi resim çekmeden önce, daha yüksek kapasiteli bir kart satın almanız gerekecek,

Çoğu dijital fotoğraf makinesi sadece bir kart tipi ile uyumludur. Diğerleri iki, üç veya dört farklı kart tipi kullanabilir.

Tüketici düzeyinde kullanılan dijital fotoğraf makinelerinin en yaygın kullanılan türü artık SD karttır. Bu kart türü, tam adı olan Secure Digital ile de ifade edilebilir. SD kartın popülaritesinin artmasının iki nedeni var. Birincisi, nispeten küçük boyutludur (yaklaşık 30 mm x 22 mm). İkincisi, çok sayıda fotoğraf saklayabilir. SD kart yaygın olarak Canon, Casio, Kodak, Nikon, Panasonic ve Pentax dijital fotoğraf makinelerinde bulunur.

Olympus ve Fuji, xD kartını üretmek için birlikte çalıştılar. Bu kartlar SD kartlardan daha küçüktür (25mm x 20mm). Mevcut tüm Olympus ve Fuji tüketici seviyesi dijital fotoğraf makineleri, fotoğrafları saklamak için xD kartını kullanır. Üç tip xD kartı vardır. Bunlar H kart, M kart ve mektup olmadan gelen standart bir kart. Standart kart orijinal xD kartıydı. İki yeni tip daha tanıtıldı çünkü daha fazla sayıda fotoğraf tutabilirlerdi. H kartı daha yüksek bir hız kartıdır. Bu, fotoğrafların kartta daha hızlı saklanabileceği anlamına gelir. Bu, kameranın bir sonraki çekime hazır olduğu hızı arttırabilir. M kart ve standart kartın her ikisi de normal hız kartlarıdır.

Sony'nin kendi bellek kartı tipi vardır. Bu Memory Stick olarak bilinir. İki tip Memory Stick vardır. Biri orijinal Memory Stick'dir. Bu yaklaşık 50 mm x 20 mm boyutlarındadır. Son zamanlarda daha küçük olan Memory Stick DUO kartları markasını yarattı. Bunlar 30mm x 20mm boyutlarındadır ve orijinal Memory Stick'ten daha incedir. Memory Stick DUO kartları artık dijital fotoğraf makinelerinde Sony tarafından tercih edilen kart olarak kullanılıyor.

Önceden CompactFlash kartları en yaygın bellek kartı tipiydi. Onların büyük boyutları (42mm x 36mm) bunlara karşı sayıldı ve şimdi sadece en gelişmiş dijital fotoğraf makinelerinde bir avuç içinde bulunuyorlar.

Hafıza kartı alırken akılda tutulması gereken noktalar arasında yüksek hız alabilmeniz de var. Kartlar ve kameranızın uyumlu olduğu maksimum kapasite kartı olabilir. Yüksek hızlı kartlar iyi bir fikir gibi gelse de, fotoğraf makineniz gelişmiş bir model olmadıkça hızlı bir kartın yüksek hız yeteneklerini kullanamayacağınız oldukça olasıdır. Bunun nedeni, teknolojinin kamera içindeki sınırlamalarıdır. Dışarı çıkmadan ve 4GB'lık bir kart satın almadan önce kameranızın yüksek kapasiteli bir kartla çalışabileceğini kontrol edin.

Markalarla ilgili olarak Sandisk, Lexar ve Kingston'dan mutlu bir şekilde kartları kullanıyorum.