التسويق الرقمي

Dijital Fotoğrafçılığa Hoş Geldiniz

Karanlık bir odada saatler geçiren, kimyasalları karıştıran, daha geniş bir mercek altına kağıt yükleyen, güvenli ışıkların loş ışığının kısılmasına ve asetik asitin kokusunu düzenli bir şekilde teneffüs eden bir fotoğrafçı için, dijital fotoğrafçılığın gelişi gerçek bir devrim.

Görüntülere, ışığa duyarlı selüloit film şeritleri üzerine yansıtmak yerine, dijital kameralar, görüntülerin okunması ve görsel görüntülere dönüştürülmesi için resimleri elektronik kod demetleri olarak kaydeder. Bu temel farktan başka, dijital ve film kameraların karşılaştırmaları hala iki gruba ayrılıyor. Amatörlerin işaret etmesi ve çekmesi için ucuz, kullanımı kolay kameralar vardır ve enstantane hızı, diyafram ve alan derinliği üzerinde tam kontrol isteyen profesyoneller için daha pahalı ve daha ayrıntılı kameralar vardır.

Geçmişte, bir fotoğrafın keskinliği bir negatif boyutuna bağlıydı; film stoku minyatür casus kameralardan büyük, letter boyutlu طبعة kamera sayfalarına kadar uzanıyordu. Dijital eşdeğeri piksel sayısıdır, altı mega piksel şimdi standart haline gelir ve sekiz tanesi de en üst noktaya yakındır. Depolama kartının boyutuna ve dijital fotoğraf makinesinin menüsünde seçilen çözünürlük ayarına bağlı olarak, yüzlerce veya bir düzine kadar az görüntü depolanabilir.

Film ve dijital kameralar arasında büyük bir fark vizör. Bir film kamerasının küçük vizöründen akan hava koşullarına bakılmaksızın oldukça kolay olsa da, birçok dijital fotoğraf makinesinin arkasında minyatür televizyon ekranlarına benzeyen vizörler ve doğrudan güneş ışığının ne zaman parladığını görmek neredeyse imkansız.

Fiziksel farklılıklara ek olarak, bir film fotoğrafçılığından modern, dijital bir zihniyete geçerken ihtiyaç duyulan düşünce kalıplarında da bir değişim vardır. Birisinin aldığı daha fazla film fotoğrafını aşamalı olarak pahalıydı. Her bir film rulosu, üzerinde 24 veya 36 görüntü bulunan işlenecek birkaç dolara mal olur. Bunun üzerine, bu rulolardan basılan her görüntü birkaç sente mal olur. Bir tatilde bir düzine film çekerken, tüm resimlerin basılması için bir veya iki yüz dolara mal olabilir. Frugal fotoğrafçıları, en pitoresk çekiciliğin bile birkaç anlık görüntüsünden daha fazlasına sahip olacaklardı.

Yeniden kullanılabilen dijital fotoğraf makinesi hafıza kartları sayesinde, binlerce görüntüyü tam olarak kaydedebiliyor ve bu görüntüleri çoğu tatil gününün sonunda taşınabilir bir dizüstü bilgisayara indirebiliyor, bugün bir dijital fotoğraf makinesiyle fotoğraf çeken herkes en az birinin konuyla ilgili mükemmel ifadeyi yakalamış olabileceğini bilerek, enstantanesini kalbine tıklayabilirsiniz. Tabii ki, böyle bir tavırla, eklenen maliyet bilgisayarlı fotoğraf düzenleme yaparken harcanan zaman olur.

Eski karanlık oda becerilerini yeni bilgisayar düzenlemeleriyle değiştirmenin gereği, en inatçı okul fotoğrafçıları bile, dijital devrim sayesinde fotoğraf çekmek ve işlemek için daha iyi bir yolu memnuniyetle karşılamaktan memnuniyet duyuyor.