التسويق الرقمي

Dijital Pazarlama ve Online Pazarlama

Dijital pazarlama, ürünlerin veya markaların bir veya daha fazla elektronik ortam vasıtasıyla promosyonu, bir kuruluşun pazarlama kampanyalarını analiz etmesini ve neyin çalıştığını ve neyin işe yaramayacağını anlama imkânı veren kanalları ve yöntemleri kullandığı için geleneksel pazarlamadan farklıdır. gerçek zamanda.

Bilgisayarlı reklamverenler, ne görüldüğü, işlemlerin dönüşümleri, hangi içeriğin işe yaradığını ve çalışmadığını vb. Ne sıklıkta ve ne derece olduğu gibi şeyleri ekranlar. Internet muhtemelen gelişmiş reklamcılıkla bağlantılı istasyon olmasına rağmen diğerleri uzaktan içerik bilgisi, çok yönlü mesajlaşma, taşınabilir uygulamalar, podcast'ler, elektronik bülten panoları, bilgisayarlı TV ve radyo kanalları ve benzeri yayınları içerir.

Aslında, bireyler, 12 yıl öncesine kıyasla çevrimiçi olarak iki kat fazla enerji harcarlar. Ve bunun çok olduğunu söylemiş olduğumuzu akılda tutarak, bireylerin alışveriş yapma ve satın alma işlemi gerçekten değişti; bu da, bağlantısız promosyonun eskisi kadar zorlayıcı olmadığı anlamına geliyor.

Teşvik, halkınızı doğru yerde ve uygun zamanda toplamanızla ilişkilendirilerek bağımlı olarak bağlıydı. Bugün, bu şu an enerjiyi yatırım yaptığı yer olarak onlarla buluşmanız gerektiğini ima ediyor: web'de.

Dijital Pazarlama, "çevrimiçi olan herhangi bir pazarlama biçimi" olarak da tanımlanabilir.

İnternetin ve diğer gelişmiş medyanın ve yeniliğin, günümüzün günümüz reklamcılığına yardımcı olması için kullanılması, iki felsefe ve uzman tarafından yapılan şaşırtıcı bir marka ve dil kapsamına yükselmeyi teklif etti. Dijital pazarlama, İnternet pazarlaması, e-pazarlama ve web pazarlaması adı verildi ve bu seçenek terimleri zamanla farklılaştı.

"Bilgisayarlı promosyon" teriminin kullanımı ile ilgili sözlü çatışmanın ışığında, bir tanım yoluyla gelişmiş araçların tam olarak ne şekilde bağlanacağını düşünüyorduk. Tanımlar bir fark yaratıyor mu? Özellikle bir derneğin içinde ya da bir işletme ile müşterileri arasında, Dijital Dönüşüm'e yardımcı olan hedeflere ve alıştırmalara yardımcı olması için açıklık gerektirdiğinden, yaptıklarını düşünüyoruz.

Dijital pazarlamanın anlamı, örgüt siteleri, taşınabilir uygulamalar ve web tabanlı sosyal ağ organizasyonu sayfaları gibi çeşitli çevrimiçi organizasyon fazlalığı ve varlıklarını denetleyen gelişmiş programlamanın netleştirilmesi amacıyla geliştirilebilir. Bu, internet arama motorunun teşvik edici herhangi bir görünümü de dahil olmak üzere çevrimiçi değişim metodlarıyla bağlantılıdır; web tabanlı sosyal ağ gösterimi, web tabanlı tanıtım, e-posta إعلانı ve farklı sitelerle eylem derneği kursları. Bu sistemler, yeni müşterilere ulaşmanın ve mevcut istemcilere yönetimler vermenin desteğini alarak E-CRM aracılığıyla müşteri ilişkileri kurma ve robotlaşmayı sergilemek için kullanılır. Her halükarda, verimli hale getirilmesi gereken bilgisayarla sergilenmek için, çok kanallı programlama yazışmalarının ana bir unsuru olan bu stratejilerin özel medya ile kombinasyonuna (örneğin, basılı, TV ve postane bazlı postalar) ihtiyaç duyulmaktadır.

Eşgüdümlü çok kanallı vitrini desteklemedeki dijital aşamaların bir kısmı, gelişmiş reklamcılığın bir bölümünün kritik bir bölümüdür, ancak çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Çeşitli bakış açılarına bakıldığında, bu, mağazaları "dijital" ürünlerin arasında ayırmanın çok zorunludur. ve 'geleneksel' # 39; bölünmeleri teşvik etmek. Çevrimiçi kanallar, aynı zamanda, satın alma sürecinin tamamının anlaşma öncesi aşamasından satış sonrası anlaşma ve müşteri bağlantılarının daha da geliştirilmesine nasıl yardımcı olacağını öğrenebilir.

Dijital pazarlama niçin önemli?

Dijital medya, müşterilerin verilere her yerde ve nerede ihtiyaç duyduklarına yaklaşmaları açısından yaygın. Artık, bireylerin öğelerinizden veya idarelerinizden kaynaklanan mesajların sizden kaynaklandığı ve bunları bilmelerini istediklerinizi kabul ettiği günler geride kaldı. Dijital medya, saptırma, haberler, alışveriş ve sosyal iletişimin düzenli olarak gelişen bir kaynaktır ve müşteriler şu anda kuruluşunuzun imajınıza gelince söylediklerine değil, medya, arkadaşlar, akrabalar, akranlar ve benzerlerine de sunulmaktadır. , ayrıca belirtti. Yarınki, muhtemelen onlardan onlara güvenirler. Bireylerin, güvenebilecek markalara, onları tanıyan kuruluşlara, özelleştirilmiş ve uygun yazışmalara ve ihtiyaç ve eğilimlere göre özel olarak hazırlanan sunumlara ihtiyacı var.

Dijital pazarlamanın 5D'leri

Dijital pazarlamanın, herhangi bir işletmedeki reklamın çağdaş kaderine olan önemini kavramak için, hangi gözlemci gruplarını kavramalı ve aşmamız gerektiğini düşünmek kullanışlıdır. Bugün dijital pazarlama, site veya e-postadan çok sayıda sayıda kalabalık bağlantısı ile ilgili … Bu "Dijitallerin 5D'larını gözlemleme" ve " Dijital Pazarlama: Strateji, Planlama ve Uygulama kitabımın son güncellenmesinde önsöz olarak nitelendirdik. Müşterilerimizin, işletmelerimizin ne zaman ve nasıl kullanacaklarını organize ettiklerini anlamak için 5D'ler şunlardır:

1. Dijital cihazlar – Kitleniz, akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, TV'ler ve oyun cihazları kullanarak işletmelerle etkileşim kurar

2. Dijital platformlar – Bu cihazlardaki çoğu etkileşim, Facebook (ve Instagram), Google (ve YouTube), Twitter ve LinkedIn

3'ün bir tarayıcı veya büyük platformlardan veya hizmetlerden gelen uygulamaları içindir. Dijital medya – reklamcılık, e-posta ve mesajlaşma, arama motorları ve sosyal paylaşım ağları da dahil olmak üzere kitleye ulaşma ve çekişme için farklı ücretli, sahibi olunan ve kazanılan iletişim kanalları

4. Dijital veriler – anlama şirketleri, çoğu kırsal alanda yasalar tarafından korunması gereken kitleler profilleri ve işletmelerle olan etkileşimleri hakkında bilgi toplamaktadır

5. Dijital teknoloji – işletmelerin web sitelerindeki ve mobil uygulamalardan mağazadaki kiosk ve e-posta kampanyalarına etkileşimli deneyimler oluşturmak için kullandığı pazarlama teknolojisi veya martech yığını