التسويق الرقمي

Dijital Pazarlamaya Genel Bir Bakış ve İstatistikler – 2012

التسويق الرقمي kesinlikle إعلان değildir. Ürününüzü pazarlamayı düşünüyorsanız da, markanızı tanıtmak ve pazarlamak için seçeceğiniz bir yöntem seçmeniz gerekir. Bu seçeneklerden bir tanesi dijital pazarlamadır. Her şey markalarını çevrimiçi olarak tanıtmak, insanları markanızdan haberdar etmek ve güçlü müşteri tabanınızı oluşturmak için internette çeşitli kanalları kullanmakla ilgilidir. Bir dijital pazarlama programının taşıyabileceği çeşitli bileşenler, web sitesi, arama motoru pazarlaması, tıklama başına ücret, e-posta pazarlaması, afiş reklamları, sosyal medya pazarlaması, web seminerleri, e-bültenler vb. Olabilir

Dijital pazarlama, şirketlerin doğru kitleye ulaşmalarında yardımcı olabilecek, birleştirilmiş, odaklanmış ve ölçülebilir iletişim metodolojisi. Dijital pazarlama için entegre bir yaklaşım kullanmak, daha iyi bir yanıtlama oranı sağlar ve yineleyici ilişkiler kurar.

Dijital strateji ve kampanyalar, markaları izleyicilerinin bilincinde ilerletebilir ve markalara karşı kalıcı bir benimseme ve sadakaya neden olabilir. Ayrıca, dijital ortam, modelin bir monolog olmaktan izleyici için bir diyaloğa dönüşmesini sağlar.

Bir sayısal pazarlama şirketi dijital dağıtım kanallarını kullanarak ürünleri zamanında ve uygun maliyetle müşterilere ulaştırmayı teşvik eder. Bu kanallar, internet, mobil, dijital açık havada ve diğer etkileşimli dijital ortam biçimleri gibi çeşitlidir.

Bu tür pazarlama, müşterilere erişmek için itme ve çekme yöntemlerini kullanmaktadır. Bu nedenle her ikisi için de doğru bir karışımın yapılması gerekiyor. Çekme stratejisinin ders dışı olması, kullanıcıların bilgi talep ettiği bu strateji gibi daha çekici ve etkilidir ve kendisine zorla zorlanmamaktadır. Çekme medyasına bazı örnekler web siteleri, bloglar, sosyal medya siteleri, ses ve video araçlarıdır. Dijital pazarlama stratejisi büyük ölçüde müşterilerin markayla ilgili bilgi aramaları için markanın yüksek görünürlüğünü içerir.

Öte yandan bu pazarlamayı itmek, bir hedef pazarın e-posta pazarlaması yoluyla aktif katılımını, pazarlama teminatlarının, mobil pazarın SMS vs. Bu strateji öncelikle markanın tanıtımına odaklanır ve pazarlama mesajını göndermek için kullanıcının izni olmaz. Bu stratejiler pazarlamacılar tarafından sürekli olarak müşterilerin katılımını sağlamak için daha çok kullanılmaktadır.

Yani, dijital pazarlama, kuruluşunuz için atmanız gereken en büyük adımdır. İnternette ve e-ticaret trendlerinde ilgi çekici istatistiklerin fotoğrafını çekin. Bu, bu günlerde büyük İnternetin nasıl büyüdüğü ve bu platformdan yararlanmanın her iş için ne kadar önemli olduğunu anlatan bir kısa bilgi verecektir. İstatistik dönemi- 2011-12

Hint İnternet ve E-ticaret Gerçekleri

* Çin ve ABD Hindistan'ın arkasında şu sıralar 3. sırada yer almaktadır. İnternet kullanıcılarının şartları

* Hindistan'ın 2015'e kadar 250-350 milyon internet kullanıcısına ulaşması bekleniyor

* Hindistan'da aktif internet kullanıcıları, 2011'de geçen yıla kıyasla% 28 büyüdü

* Kullanıcılar 2012'de 50 milyona ulaştı

Hindistan'daki gençlerin% 75'i internete düzenli olarak erişiyor.

* Çevrimiçi alıcıların% 82'si ağacın ağzını düşünürken

Hintli web kullanıcılarının% 80'i yakın bir gelecekte çevrimiçi alışveriş yapmayı planladığını söylüyor.