SEO

DuckDuckGo çalışması, Google arama kişiselleştirmesinin 'filtre balonunu' devam ettirdiğini söylüyor

Google rakibi DuckDuckGo'dan yeni bir çalışma (Wired aracılığıyla), Google arama kişiselleştirmesinin “kabarcıkları filtrelemeye” katkıda bulunduğunu iddia ediyor. Google bunu tartışıyor ve arama kişiselleştirmesinin çoğunlukla bir efsane olduğunu söylüyor.

Sosyal medyada ya da aramada filtre baloncukları kavramı, konuyla ilgili olarak, elverişli algoritmaların kullanıcıların mevcut inançlarını ve önyargılarını nasıl güçlendirdiğini açıklamak için Eli Pariser tarafından birkaç yıl önce ele alındığı için tartışmalı bir konu olmuştur.

Önemli varyasyon sonuçlarda. DuckDuckGo çalışmasında 87 ABD'li yetişkin, 24 Haziran 2018'de aynı anda “silah kontrolü”, “göç” ve “aşılamalar” için arama yaptı. Hem gizli modda hem de gizli tarama modunda arama yaptılar. Sorguların çoğu masaüstünde yapıldı; mobil cihazlarda daha küçük bir yüzdeydi. Katılımcı sayısı ve sorgu hacmi açısından küçük bir testti.

DuckDuckGo'nun tartışmasına göre en üst düzey bulgular aşağıdadır:

  • Çoğu insan, oturumu kapatırken ve özel göz atma işleminde bile, kendilerine özgü sonuçları gördü
  • Google, bazı katılımcılar için başkalarına dahil etmediği bağlantılar içeriyor.
  • Haberler ve Videolar bilgi kutuları içinde önemli farklılıklar gördüler.
  • Özel göz atma modu ve Google'dan çıkış yapılması neredeyse sıfır filtre balonu teklif etti.

DuckDuckGo yayını, elde edilen bulgular hakkında daha ayrıntılı tartışmalar ve ayrıca indirilecek ham veriyi sunuyor.

Arama sonuçlarındaki değişimi karşılaştırıyorum

Testim küçük farklılıklar buldu. Özel modda ve gizli modda "silah kontrolü", "göçmenlik" ve "aşılamalar" aradım. SERP'de bazı farklılıklar olsa da, sonuçların büyük ölçüde farklı olduğunu bulamadım.

“Göç” (yukarıda) durumunda, gizli sonuçlarda bir إعلان olduğunu görebilirsiniz, ancak özel sonuçlar. Normal sonuçlar aynı zamanda daha büyük bir Bilgi Paneli ve "insanlar da soruyor" arama önerilerini içeriyor. Bu, gizli sonuçlarda ilk sayfada görünmedi, ancak aynı dönemde yapılan aramalarda da görüldü.

Google Search Liaison Danny Sullivan araştırmaya bir dizi tweet ile cevap vermiş ve arama sonuçlarında çok sınırlı bir kişiselleştirme olduğunu ancak şirketin konum, dil farklılıkları, platform ve zaman (bazen) nedeniyle farklı sonuçlar verdiğini açıklamıştır. “Yıllar geçtikçe, bir efsane Google Arama'nın o kadar çok kişiye özel olduğunu geliştirdi, aynı sorgu için farklı insanlar birbirinden önemli ölçüde farklı sonuçlar elde edebilir. Bu durum böyle değil. Sonuçlar, ancak kişisel olmayan nedenlerden dolayı farklılık gösterebilir. ”

Bu yıl Eylül ayında Google, CNBC'ye arama sonuçlarını esas olarak kişiselleştirmediğini söyledi.

Neden dikkat etmelisiniz. Kişiselleştirilmemiş arama sonuçları, SEO uygulayıcılarının işini kolaylaştırır çünkü taktiklerinin performansını daha iyi belirleyebilirler. Birçok SEO’nun tartışmaya açık olmasına rağmen, Google “yerelleştirmeyi” kişiselleştirme olarak düşünmemektedir. Mobil cihazlarda, yakınlık yaygın bir yerel sıralama faktörü olarak görülür.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler Başkan Yardımcısıdır. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.