SEO

DuckDuckGo hızlı büyüyor ama SEO'ların dikkatini çekmeye yetmiyor

Geçen ay, DuckDuckGo, 2018’de 9 milyar aramayı aştığını açıkladı. Bu, 2016’da 4 milyar ile karşılaştırılıyor. Buna karşılık, Google, dünya genelinde yılda bir trilyondan fazla arama görüyor.

Hızlı büyüyor. DuckDuckGo’nun popülerliği, gizliliğin son birkaç yıl içinde daha önemli bir konu haline gelmesiyle büyüdü. Şirkete göre, bu yıl 2018 trafik kaydını “paramparça edecek”. Buna rağmen, ABD arama hacminin yüzde 1'inden daha azını kontrol ediyor.

ABD arama motoru pazar payı (1/19)

Kaynak: StatCounter

SEO'lar dikkat etmiyor. Birkaç SEO'ya ulaştık ve kimsenin DuckDuckGo için optimizasyona odaklanmadığını tespit ettik. Ancak bir yerel SEO, Yelp'in yerel sorgular için çok iyi olduğunu belirtti. Bu yüzden Yelp için optimize etmek yerel odaklı işletmelere DuckDuckGo'da görünürlük ve keşifte yardımcı olacak.

Neden umursamalısınız. SimilarWeb tarafından yapılan 2016 kullanım ve trafik analizine göre, DuckDuckGo, hemen çıkma oranları ve kullanıcı katılımı açısından Bing'den daha iyi performans gösterdi. Aynı analiz, izleyicisinin ortalamadan daha fazla teknoloji meraklısı ve daha fazla mahremiyetli olduğunu gösteriyor. İki yıl sonra izleyiciler genişledi.

Küçük pazar payı göz önüne alındığında, pek çok SEO’nun DuckDuckGo’ya çok yakın zamanda zaman ayıracağı düşünülmüyor. Fakat büyümeye devam ederse, bu değişecek. Mevcut eğilimler devam ederse, DuckDuckGo’nun payının nihayetinde Bing’in veya Yahoo’nun üzerinde olabileceğini söylemek şaşırtıcı değil.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Search Engine Land’de Katkıda Bulunmaktadır. Dijital medya ile gerçek dünya tüketici davranışları arasındaki noktaları birleştirmek üzerine, Screenwerk adlı kişisel bir blog yazar. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google'da bul.