SEO

E-ticaret sitenizde yinelenen içerik ve endeksleme sorunlarından kaçınmanın 5 yolu

Diğer tüm site türlerinden daha fazlası, e-ticaret siteleri, arama motorları ile tarama ve dizine ekleme sorunları oluşturan URL yapıları geliştirmek için kötüdür. Yinelenen içeriği önlemek ve bütçe sorunlarını taramak için bunu kontrol altında tutmak önemlidir.

E-ticaret sitenizin endeksini en iyi şekilde kullanmanın beş yolu vardır.

1. Google’ın dizininde nelerin olduğunu öğrenin

Başlamak için Google’ın kaç sayfanızın dizine eklendiğini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Bunu, Google’ın web’den ne kadar çok sayfanın farkında olduğunu görmek için Google’da bir “site: example.com” araması yürütebilirsiniz.

Google web yöneticisi eğilimi analist Gary Illyes [19459109] 'dan bahsetmiştir. sadece bir tahmindir, sitenizin endekslenmesiyle bir şeylerin ciddi bir şekilde kapalı olup olmadığını belirlemenin en kolay yoludur.

Dizindeki sayfaların sayısına göre, Bing'in Stefan Weitz de Bing'i kabul etti

… genellikle yanlış olan sayıları tahmin eder… Bence Google bunu o kadar uzun süredir bekler ki insanlar orayı orada görmeyi beklerler

İçerik yönetim sisteminiz (CMS) ile e-ticaret platformu, site haritası ve sunucu dosyaları arasındaki rakamlar neredeyse mükemmel bir şekilde ya da en azından ele alınan ve açıklanmış olan herhangi bir uyuşmazlık ile eşleşir. Bu rakamlar, sırayla, bir Google site operatörü aramasında ne gibi geri dönüşlerle sıralanmalıdır. Akıllı site SEO burada yardımcı olur; SEO ile geliştirilen bir site, çift içerik ve indeksleme sorunları yaratabilecek yapısal sorunları önleyerek önemli ölçüde yardımcı olur.

Bir endekste çok az sonuç alınabilirken, çok fazla sonuç da bir sorun olabilir. Arama sonuçlarında yinelenen içerik. Ilyes, “yinelenen içerik cezası” olmadığını teyit ederken, yinelenen içerik hâlâ tarama bütçenizi zedelemekte ve sayfalarınızın otoritelerini çoğaltmalar arasında da azaltabilmektedir.

Google çok az sonuç döndürüyorsa:

 • Hangi sayfaları tanımlayın? Site haritanız Google Analytics organik arama trafiğinizde görünmüyor. (Uzun bir tarih aralığı kullanın.)
 • Dizinde eksik olanları tanımlamak için bu sayfaların temsili bir örneğini Google'da arayın. (Bunu her sayfa için yapmanıza gerek yoktur.)
 • Dizine eklenmeyen sayfalarda kalıpları belirleyin ve bu sayfaların dizine eklenme olasılığını artırmak için siteniz genelinde sistematik olarak ele alın. Aranacak olan kalıplar arasında yinelenen içerik sorunları, gelen iç bağlantıların olmaması, XML site haritasına dahil edilmemesi, kasıtsız noindexing veya kanonikleştirme ve HTML ile ciddi doğrulama hataları bulunur.

Google çok fazla sonuç döndürüyorsa:

 • ScreamingFrog, DeepCrawl, SiteBulb veya benzeri bir araçla bir site taraması yapın ve yinelenen başlıkları olan sayfaları tanımlayın, çünkü bunlar genellikle iki kopya içeriğe sahiptir.
 • Yinelenen dosyalara neyin neden olduğunu belirleyip bunları kaldırın. Çeşitli nedenler ve çözümler var ve bunlar bu yazının geri kalanının çoğunu oluşturacaklar.

2. Site haritalarını, robots.txt'leri ve gezinme bağlantılarını optimize edin

Bu üç öğe, güçlü endeksleme için temeldir ve başka bir yerde derinlemesine ele alınmıştır, ancak burada bahsetmemiş olsaydım, remiss olurdum.

Ne kadar önemli olduğunu vurgulayamıyorum kapsamlı bir site haritasıdır. Aslında iç bağlantılarınızdan daha önemli olan noktaya ulaşmış gibi görünüyoruz. Gary Ilyes geçtiğimiz günlerde, “baş” anahtar kelimelerinin (uzun kuyruk anahtar kelimelerinin aksine) arama sonuçlarının bile, hiçbir iç bağlantı bile olmayan, gelen bağlantılar içermeyen sayfalar içerebileceğini doğruladı. Google'ın bu sayfalar hakkında bildiği tek yol, site haritasıdır.

Google ve Bing’in yönergelerinin hala sayfaların en az bir bağlantıdan alınabileceğini ve site haritalarının hiçbir şekilde bunun önemini diskalifiye etmediğini belirtmek önemlidir.

Robots.txt dosyanızın işlevsel olduğundan, sitenizin dizininin istediğiniz bölümlerinden engellenmediğinden ve site haritanızın konumlarını bildirdiğinden emin olmak aynı derecede önemlidir. İşlevsel robots.txt dosyaları çok önemliydi, çünkü eğer aşağıdaysa, Google'ın sitenizi tamamen Ilyes'e göre endekslemeyi durdurmasına neden olabilir.

Son olarak, sezgisel ve mantıksal bir seyir bağlantı yapısı iyi endeksleme için bir zorunluluktur. Endekslenmeyi umduğunuz her sayfanın sitenizdeki en az bir bağlantıdan erişilebilir olması gerçeği dışında, iyi UX uygulamaları önemlidir. Sınıflandırma, bunun merkezidir.

Örneğin, Etkileşim Tasarımı Vakfı'ndan George Miller tarafından yapılan araştırmalar, insan aklının bir seferde kısa süreli bellekte yalnızca yedi bilgi parçasını tutabildiğini öne sürmektedir.

Navigasyon yapınızı öneririm. Bu sınırlama etrafında tasarlanmalı ve aslında, belki de menünüzü, insanların kullanması daha da kolaylaştırmak için beşten fazla kategoriye bile sınırlama. Menü bölümü başına beş kategori ve her bir açılır menü için beş alt kategorinin gezinmesi daha kolay olabilir.

Google temsilcilerinin gezinme ve dizine ekleme konusunda yaptıkları bazı önemli noktalar şunlardır:

Bing aşağıdakileri önerir:

 • Anahtar kelime- oturum değişkenlerini ve docID'leri önleyen zengin URL'ler.
 • İç bağlantıyı teşvik eden son derece işlevsel bir site yapısı.
 • Düzenlenmiş bir içerik hiyerarşisi.

3. URL parametreleri üzerinde bir tutamaç al

URL parametreleri, "sonsuz boşlukların" ve yinelenen içeriğin çok yaygın bir nedeni olup, tarama bütçesini ciddi şekilde sınırlar ve sinyalleri seyreltir. Bunlar, URL yapınıza eklenen ve aşağıdaki gibi şeyler yapmak için kullanılan sunucu yönergelerini taşıyan değişkenlerdir:

 • Öğeleri sırala.
 • Kullanıcı oturumu bilgilerini depola.
 • Filtre öğeleri.
 • Sayfa görünümünü özelleştir.
 • -site arama sonuçları.
 • Reklam kampanyalarını veya Google Analytics'e yönelik sinyal bilgilerini izleyin.

Screaming Frog kullanıyorsanız, “Filtre” açılır menüsünden “Parametreler” öğesini seçerek URI sekmesindeki URL parametrelerini tanımlayabilirsiniz.

Oyundaki farklı URL parametrelerini inceleyin. Reklam kampanyası etiketleri, sıralama, filtreleme ve kişiselleştirme gibi içeriği önemli ölçüde etkilemeyen tüm URL parametreleri, noindex yönergesi veya kanonikleştirme (ve hiçbir zaman ikisi de) kullanılarak ele alınmalıdır. Bunun üzerine daha fazlası.

Bing ayrıca, Bing Web Yöneticisi Araçları'nın Sitemi Yapılandır bölümündeki belirli URL parametrelerini göz ardı etmek için kullanışlı bir araç sunmaktadır.

Parametreler, içeriği çoğaltılmamış sayfalar oluşturacak şekilde önemli ölçüde etkiliyorsa. Burada, Google’ın uygun uygulama hakkındaki önerilerinden bazıları:

 • “? key = value &” biçiminde standart URL kodlaması kullanın. Köşeli parantez veya virgül gibi standart olmayan kodlama kullanmayın.
 • Sayfa içeriğinde önemli bir etkisi olmayan değerleri listelemek için parametre yolları kullanmamalısınız, asla dosya yolları kullanmamalısınız.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan değerler önemli ölçüde etkilemez. içeriğin robots.txt ile gizlenebilen bir filtreleme dizinine yerleştirilmesi veya bir çeşit noindexing veya canonicalization kullanarak başka bir şekilde ele alınması gerekir.
 • Çok sayıda kullanıcı için gerekliyse, yabancı parametreler yerine çerezleri kullanın. Vergi web tarayıcıları içerik çoğaltma ortadan kaldırmak için oturumlar.
 • Hiçbir sonuç üretmeyen kullanıcı filtreleri için parametreler üretmeyin, bu yüzden boş sayfalar endeksli veya vergi web tarayıcıları almaz.
 • Sadece yeni ürettikleri sayfaların taranmasına izin verin. arama motorları için içerik
 • Ürün içermeyen kategoriler veya filtreler için bağlantıların tıklanmasına izin vermeyin.

4. İyi ve kötü filtreler

Bir filtre ne zaman arama motorları tarafından taranabilir ve ne zaman kodlanmamış veya kanonik hale getirilmelidir? Google’ın yukarıdaki tavsiyelerinden etkilenen temel kuralım, “iyi” filtrelerdir:

Bunların indekslendiğini veya endekslendiğini hissediyorum. “Kötü” filtreler, bence:

 • İçeriği fiyat ve popülerliğe göre sıralamak gibi başka şekillerde değiştirmeden yeniden düzenleyin.
 • Düzeni veya tasarımı değiştiren ancak içeriği etkilemeyen kullanıcı tercihlerini koruyun.

] Bu tür filtreler dizine eklenmemeli ve bunun yerine AJAX, noindex yönergeleri veya kanonikleştirme ile ele alınmalıdır.

Bing, web yöneticilerini yinelenen içeriğe sahip URL'ler oluşturmak için AJAX pushState işlevini kullanacak şekilde uyarır veya bu, amacı ortadan kaldırır. [19659003] 5. Noindex ve kanonikleştirmenin doğru kullanımı

Noindexing, arama motorlarına bir sayfayı endekslememesini söylerken, kanonikleştirme, arama motorlarına iki veya daha fazla URL'nin aslında aynı sayfa olduğunu, ancak bunlardan birinin "resmi" kanonik sayfası olduğunu belirtir.

Çoğaltmalar veya çoğaltmalar için, SEO yetkilisini koruduğu için çoğu durumda kurallılaştırma tercih edilir, ancak bu her zaman mümkün değildir. Bazı durumlarda, sayfanın herhangi bir sürümünün dizine eklenmesini istemezsiniz; bu durumda noindex kullanılmalıdır.

Noindex ve canonicalization'u aynı anda kullanmayın. John Mueller buna karşı uyardı çünkü arama motorlarına kanonik sayfayı ve çiftleri noindex'e söyleyebildi, ancak Google'ın büyük ihtimalle kanonik etiketi bir hata olarak ele alacağını söyledi.

canonicalized:

İşlenmemiş olarak önerdiğim şeyler:

 • Herhangi bir üyelik alanı veya personel giriş sayfası.
 • Herhangi bir alışveriş sepeti ve teşekkür sayfaları.
 • Dahili arama sonucu sayfaları. Illyes şöyle dedi: “Genelde kullanıcılar için bu kadar kullanışlı değiller ve onlardan kurtulmaya çalışan bazı algoritmalarımız var…”
 • Kanonikleştirilemeyen herhangi bir yinelenen sayfa var.
 • Yeterli olmayan dar ürün kategorileri ebeveyn kategorilerinden farklıdır.
 • Bing, kanonikleştirmeye alternatif olarak, Bing Web Yöneticisi Araçları'nda bulunan URL normalleştirme özelliğini kullanmanızı önerir. Bu, gerekli tarama miktarını sınırlar ve en yeni içeriğinizin kolayca dizine eklenmesini sağlar.

Bu makalede anlatılan görüşler, misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Manish Dudharejia, e-Ticaret SEO ve Web Siteleri Tasarım ve Geliştirme konusunda uzmanlaşmış, E2M Solutions Inc., Tam Hizmet Dijital Ajansı Kurucu ve Başkanıdır. Manish, birkaç farklı nişten eTicaret siteleri için Teknik SEO'yla uğraşan 10 yılı aşkın deneyime sahiptir.