الطباعة - تصميم

Ekranınızdaki Resmin Neden Basılı Sonuçtan Fark Ediyor?

Biraz kafa karıştırıcı olduğu için şunu açıklayalım: 1 x 1 inç, 144 ppi görüntüye sahip olduğunuzu ve monitörünüzün sadece 72 dpi (inç başına nokta) olduğunu hayal edelim. 2 x 2 gösteriliyor. Neden? Bunun nedeni, monitörünüzün yalnızca inç kare başına 72 piksel göstermesidir, bu nedenle görüntünün bir kenarını oluşturan 144 pikseli göstermek için 2 inç gerekir.

Şimdi bir görüntünün monitöre veya ekran çözünürlüğüne bağlı olarak kendini nasıl ayarlayacağını anlarsak, görüntü çözünürlüğü ile ekran frekansı arasındaki ilişkinin, yazdırılan görüntüdeki detayın kalitesini belirlediğini anlamak kolay olacaktır.

Yazdırırken dikkat edilmesi gereken iki nokta:

· Lazer Yazıcılar: Çoğu masaüstü lazer yazıcıda 600 dpi çözünürlük var, görüntü ayarlayıcıları için çözünürlük 1200 dpi veya daha yüksek. Herhangi bir lazer yazıcıda yazdırmaya hazır olduğunuzda görüntünüzün uygun çözünürlüğünü belirlemek için "ekran frekansınızı" kontrol edin ve bu, yazıcınızın belgelerinde bulunur veya servis sağlayıcınıza danışın.
· Mürekkep püskürtmeli Yazıcılar: Birçok mürekkep püskürtmeli yazıcıda yaklaşık 300 – 600 dpi çözünürlük olmasına ve 150 ppi'ye kadar oldukça iyi طبعة görüntülerine sahip olmasına rağmen, yazdırma yöntemi farklıdır.

Dikkate alınacak son öğe: Görüntünüzün dijital boyutu piksel boyutuna orantılıdır. Görüntü çözünürlüğü görüntü kalitesi ve dosya boyutu arasında bozulabilir. Resminizin daha ağır olduğu dosya daha ağır olacak ve saklanması ve düzenlenmesi daha zor olacaktır. GIF, JPEG ve PNG gibi görüntünün formatı, aynı pikselin boyutları için önemli ölçüde değişir.


مصدر بواسطة Karlaros Arostegui