يونكس / لينكس

Etki Alanı Kaydı ve Web Sitesi Barındırma'yı Anlama

Bireysel veya ticari amaçlarımız için bir web sitesine ev sahipliği yapmayı düşündüğümüzde, iki şey hakkında düşünmek zorundayız; birincisi alan adı veya web sitesi adresi, ikincisi; web barındırma hizmeti. Bugünün dünyası, web siteniz için kendi alan adınızın olması zorunlu bir gereklilik haline gelmiştir. İnsanları internet üzerinden bağlamak için, bilgisayarınıza bir ad veya numara girilmeli ve bu bilgisayarın onu bulabilmesi için benzersiz bir ad veya numara olmalıdır.

Etki alanı adı tek bir ad veya daha fazlası olabilir. parçalara ve teknik olarak onlara farklı karakter dizgilerini bağlayan ve amitbhawani.com gibi bir noktayla sınırlandırılmış etiketler olarak adlandırabiliriz. Bunun için.com, .gov, .co, .edu, .in vb. ile biten farklı isimler olabilir. bunlardan bazıları, reklamlar için ticari, devletle ilgili siteler için .gov, bir eğitim kurumu veya üniversite için .edu, vb. gibi farklı etkinlikleri veya işlevleri belirtir. Artık, istediğiniz etki alanı adını kaydedebileceğiniz yüzlerce farklı tld kullanılabilir. daha sonra web sitenize ev sahipliği yapın.

GoDaddy.com, Dotster.com, Register.com, Hostbrains.com, Moniker.com, 1 ve 1 internet gibi bir alan adı kayıt şirketi tarafından yapılan alan adının adı, ICANN (Atanan İsimler ve Numaralar İçin İnternet Şirketi) üssü ABD'de, marjinal ücret ile. 1998 yılında dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla oluşturulan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. ICANN, dünya genelinde benzersiz tanımlayıcı isimlerin ve numaraların koordinasyon faaliyetini yürütür, böylece internet kullanılabilir ve etkin bir şekilde çalışır. Bazı web hosting şirketleri, pazarlama planları çerçevesinde yıllık bazda bir web hosting paketi satın aldığınızda ücretsiz olarak alan adı kaydı teklif ederler.

Alan adını kaydettikten sonra, içerik ve web barındırma şirketi için bir web geliştirici arayabilirsiniz. web sitenizi barındırmak için. Barındırma, web sitenize, Internet'e bağlı olduğu bir veri merkezi sunucusu aracılığıyla Windows Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera, Safari vb. Web sitesi barındırma birçok şirket tarafından yapılır ve Paylaşılan, Dedicated, sıralama, ücretsiz barındırma hizmetleri, vb. Gibi farklı barındırma modelleri mevcuttur. Yeni başlayanlar için paylaşılan bir web barındırma veya boş alan seçilebilir. Daha gelişmiş işletmeler veya şirketler için özel veya ortak bir barındırma hizmeti düşünülebilir, çünkü kurumlar için gereksinimler daha yüksek olacaktır ve özelleştirilmiş web sunucusu bu gereksinimleri tamamlayacaktır.