التسويق الرقمي

Etkili Müşteri İlişkileri Yönetimi İçin 6 Adım

Müşteri İlişkilerinizi Besleyin

Basitçe söylemek gerekirse, müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri beklentilerinden müşteriye geçerken tekrar alıcıya geçerken, müşterinin yaşam döngüsü boyunca müşteri ilişkilerinizi izlemenin ve beslemenin bir yoludur. Bir müşteri sizden bir kere satın aldığında, o müşteriyi elde tutma çabalarını, yeni bir tane elde etmekten çok daha karlı, çünkü artık aranızda güven var. Müşteriniz ürününüzden memnunsa, o zaman bu müşterinin gelecekte sizden tekrar satın alma olasılığı daha yüksektir, yeni bir müşteriden daha muhtemeldir. Bu nedenle müşteri ilişkileri yönetimi çok önemlidir.

Özellikle ürünler, satın aldıkları ürünle ilgisi yoksa, karşılaştığınız her ürün ve satış ortağıyla müşterilerinizi ölüme düşürmeyin. SADECE onlara verebilecekleri iyi bir şeyiniz olduğunda, gerçekten yararlı bilgileriniz olduğunda veya söz konusu müşterinin ilgisini çekecek gerçekten kaliteli, iyi bir teklifiniz olduğunda müşterilerinize e-posta gönderin. Örneğin, İnternet Pazarlama müşterinize hediyelik eşya dükkanınıza "Ücretsiz Hediye Sertifikası" e-posta göndermeyin.

Müşteri İlişkileri Yönetiminizi Otomatikleştirin

Peki, e-işinizde müşteri ilişkileri yönetimini nasıl otomatikleştiriyorsunuz? E-posta ve dinamik bir veritabanı kullanıyorsunuz. Bağlantıda kalmak için otomatik yanıtlayıcıları kullanıyorsunuz. Siz de uzaktayken bir tatil ya da "işyeri dışı" mesaj gönderen normal cevap veren kişilerden bahsetmiyorum. Sıralı otomatik yanıtlayıcılardan bahsediyorum.

E-İşinizde Sıralı Otomatik Yanıtlayıcıları Kullanın

Sıralı otomatik yanıtlayıcılar, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize önceden yazılmış bir dizi mesajı önceden biçimlendirmenizi ve yüklemenizi sağlar . Her seferinde bu müşterileri manuel olarak takip etmek zorunda kalmayacaksınız. Bunun yerine, otomatik yanıtlayıcınız mesajlarınızı sizin tarafınızdan belirlenen zaman aralıklarında iletir. Müşterinize, her mesajı kendiniz göndermişsiniz gibi görünüyor. Bu şekilde, müşterinizle bağlantıda kalırsınız ve onların sizi unutmasına izin vermezsiniz. Ürünlerinize veya hizmetlerinize ihtiyaç duyduklarında, işiniz umarız ilk önce akla gelir ve sitenizi doğrudan tekrar ziyaret eder veya e-postalarınızdan birindeki bağlantıyı sadık ve tekrarlayan bir müşteri olarak tekrar ziyaret ederler.

Kişiselleştirin Sıcak Bir Hissetmek İçin Mesajınız! (Adres Mektup Birleştirme)

Çoğu iyi otomatik yanıtlayıcı, adres mektup birleştirme özelliğine sahiptir. Bu, kişisel bilgileri müşterinizin adı ve / veya soyadı veya e-posta adresi gibi e-postalarınızla birleştirebilme yeteneğidir. Bu, e-posta iletilerinizi daha da kişiselleştirir ve müşterinize biraz "sıcak ve tüysüz" verir. Bunların hepsini bir kez daha ayarladınız ve herhangi bir yeni potansiyel müşteri veya müşteri bir parmağınızı kaldırmak zorunda kalmadan aynı mesaj serisine sahip olacaklar.

Kullandığınız sıralı otomatik yanıtlayıcının adres-mektup birleştirme yetenekleri varsa, sonra otomatik olarak bu müşterilerin adını alır ve kurduğunuz e-posta dizisine ekler. Genellikle kullandığınız otomatik cevaplama servisi, bu amaç için ayarlanmış bazı belirteçlere sahip olacaktır. Aşağıdaki örneğe bakın. Diyelim ki müşterinizin veya potansiyel müşterinizin adı Bob.

Merhaba, $ ilk isim, – Bu da şöyle: Merhaba, Bob.

Bunu ayrıca "$ email" gibi bir müşteri e-posta adresiyle de yapabilirsiniz. Belirteç müşterinin e-postasıyla değiştirilecektir: [email protected]

Adres-mektup birleştirme gücünü görüyor musunuz?

Örneğin, Müşteri Adayı Yakalama ve Abonelik Kutularını Kullanın

satış veya indirme sayfanızdaki müşteriden, ücretsiz bir ürün karşılığında müşterinin adını ve e-posta adresini soran veya yalnızca bülteninize abone olmasını isteyen basit bir kutu. Bu amaçla özel olarak bir sayfa hazırlarsanız, buna "öncü yakalama sayfası" denir. Müşteri tarafından abonelik kutunuza girilen bilgiler, otomatik yanıtlayıcınız tarafından gönderilen takip mesajlarına posta ile birleştirilebilir.

İletişimde Kalın

Potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle iletişimde kalın. Mesajlarınızı uzun süre boyunca iletmek için otomatik yanıtlayıcı serilerinizi ayarlayın. Bu konuya adanmış birkaç e-kitap ve makale var; Ancak, ilk, en bilgilendirici ve hala otomatik yanıtlama yardımının kralı istiyorsanız, "Otomatik Yanıtlayıcı Büyüsü" nü alın. Bu e-kitap bir keresinde yaklaşık 17 $ sattı, ancak 'Net'te birçok yeri ücretsiz bulabilmelisiniz. Otomatik cevaplayıcılarla ilgili birçok bilginin yanı sıra, yapabileceğiniz birçok örnek var.