SEO

Fikir: Google’ın mağaza satış ölçüm verileri, "aldatıcı" olmayan Mastercard ile ilgileniyor

Bloomberg Perşembe günü Google’ın, bazı perakende reklamverenlerin kullanımına sunduğu mağaza satış ölçüm analizinin bir parçası olarak Mastercard kredi kartı işlem verilerini kullandığını bildirdi. Bu gerçekten haber değil. Muhabirin görüşü, “iki milyar Mastercard tutucusunun çoğunun bu perde arkası izlemenin farkında olmadığının” belirtmesiydi.

Bu hikâye, Google'ın bir çift konumdan konum geçmişi kullanması hakkındaki AP makalesinin anlatısını ele alıyor. haftalar önce. Bu temel anlatı şu: Tüketiciler pazarlamacılar tarafından aldatılıyor. Bu nüanstan yoksun künt bir değerlendirme. Evet, tüketici mahremiyeti çok önemlidir ancak her durumun “aldatma” anlamına geldiğine dikkat etmemiz gerekir.

Geçen sene Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi (EPIC), Google'ın mağaza satışları ölçüm programı hakkında bir FTC şikayetinde bulundu. Şikayet sırasında EPIC, Google'ın "tüketici satın alma işlemleri, sağlık ve özel hayatlar hakkında hassas bilgilere" erişebileceğini iddia etti:

Google, kredi kartı şirketlerinden, veri brokerlerinden kişisel müşteri bilgilerini içeren milyarlarca kredi kartı işlemi topladı. ve diğerleri ve bu kayıtları ürün aramaları ve yer aramaları dahil olmak üzere İnternet kullanıcılarının etkinlikleri ile ilişkilendirmişlerdir. Bu veriler, tüketici alımları, sağlık ve özel hayatlar hakkında hassas bilgileri ortaya koymaktadır.

Ancak, Mastercard, Google'ın kişisel kredi kartı işlem verilerini devretmemesine veya devretmemesine neden olmaktadır. İki şirket, bireylerin kimliklerini korumak için şifreleme ve anonimleştirme önlemlerine sahiptir. Arka planda, إعلان gösterimleri mağaza içi işlem verilerine eşleştiriliyor, evet, ancak toplu ve anonim bir düzeyde gerçekleşiyor.

Mastercard, Google'a, Greg Sterling'in Dick'in Spor Malzemeleri'nde Nike ayakkabıları satın aldığını söylemiyor 31 Ağustos'ta. Bunun yerine, çevrimiçi bir Nike veya Dick'in kampanyasına (varsayımsal olarak) maruz kalan kitlesel bir kitle kitlesinin parçasıyım ve daha sonra ayakkabıları satın alırsam, ayakkabıları satın alan başka bir kitle kitlesinin parçasıyım. mağaza. Reklamveren yüzdeleri ve büyük sayıları görür; Google Reklamları tarafından bildirilen hiçbir bireysel veri yoktur. Gerçekten de, reklamverenler – özellikle bu programın parçası olan büyük ulusal markalar – bireylerle ilgilenmiyor; kitle kitleleriyle ilgileniyorlar.

Google, çevrimiçi olarak çevrimdışı ölçüm için 2011'den beri Mastercard ile çalışıyor. Mağaza satış ölçümü 2014 yılında test edilmeye başlandı ve 2017 yılında resmen piyasaya sunuldu.

“Çevrimdışı dünyada”, kredi kartı satın alma verileri yıllardır pazarlama ve kitle profili oluşturmak için kullanıldı. Bu yeni gizlilik duyarlı iklimde, Mastercard'ın işlem verilerini Google'a “perde arkasında” satması gerçeği, aldatma anlatımını pekiştiriyor.

Evet, Mastercard büyük olasılıkla, satın alma verilerinin topladığı müşterileri bilgilendirmeli. Raporlama amaçları (tüm büyük kredi kartı şirketleri bunun bir versiyonunu yapıyor). Ancak bireysel satın alma verileri Google’a erişilemez.

Google, tüketici işlem verilerinin kullanımına dahil olan tek pazarlama şirketinden uzak. Facebook ve çok çeşitli üçüncü taraflar, konum ve satın alma verilerini kullanan daha büyük bir ekosistemin parçasıdır.

IRI, yalnızca bir başka örnek olarak, mağaza içi satın alma işlemlerini onaylamak için bağlılık kartı verilerini kullanır. Kantar aynı yeteneğe sahiptir. Ve Catalina, mağaza içi satın alma davranışını temel alan reklam hedeflemeyi etkinleştirir. Ancak, tüm bu vakalardaki izleyiciler anonimdir ve büyük çapta çalışmaktadır.

Çok uzun yıllar boyunca birçok pazarlamacı tüketici gizliliğine karşı daha şöhretli bir tutum sergilemiştir. Şimdi bu onların peşinden gitmeye geliyor.

Her tür gizlilik çerçevesinde rıza ve açıklamanın temel prensipleri olmalı; Muhtemelen pazarlamacılar ve veri sağlayıcılar için açık açıklama ve onay kılavuzları ile bazı yeni federal düzenlemelere ihtiyacımız var. Ancak, tüm tüketici-veri kullanım senaryolarını aynı “geniş fırçayla”, “halkı aldatmaya” teşebbüs olarak boyamamalıyız.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.