قاعدة البيانات

Filo Yönetim Yazılımı ile Araç Takip Rehberi

Filo araçlarını, saha personelini veya diğer varlıkları korumak ve organize etmek, işletmenin her seviyesinde güvenilir bir merkezi sisteme sahip olmaksızın imkansızdır. Neyse ki bu sistemler var ve filo yönetim yazılımı veya araç takip sistemleri olarak adlandırılır. Bir dizi çözüm mevcuttur ve bunlar bir filoyu yönetmenin ve sürdürmenin yanı sıra personel ve iş sevkıyatının tüm yönlerini ele almak için geliştirilmiştir. Her biri, bir çözüm seçmeyi zorlaştıran bir özellik ve yetenekle birlikte gelir.

Araç takip ve filo yönetimi yazılım çözümleri sunan birçok şirket var. Bunlar, çevrimiçi veya yerel olarak yüklenmiş iki tür sisteme ayrılır.

Çevrimiçi sistemler genellikle web tabanlı veya "bulutta". Yerel bir bilgisayara yerel olarak kurulmuş bir sistem kurulduğunda bir web arayüzü veya web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilirler. Bu iki sistemle ilgili artıları ve eksileri en az düzeyde ve iş tarafından kullanılmakta olan BT altyapısına geliyor. İşletmenin iş bölümlerini yönetmek için mevcut bir veritabanı varsa, bu verilere filo yönetim yazılımı tarafından erişilmesi gerekebilir ve bunun yerel olarak kurulmuş bir çözüme ihtiyacı olabilir.

Hangi özellikler veya yetenekler filo yönetim yazılımını bir işletme için iyi bir yatırım yapıyor?

Merkezi Veri Deposu

Tüm bilgilerin tek bir yerde olması, bir işletmenin tüm yönlerinin örgütlenmesi için bir zorunluluktur. Tüm iyi çözümler, servis, MOT ve yol vergisi kayıtları gibi araç bilgilerinin girilmesini ve depolanmasını sağlar. Sürücü nitelikleri, tıbbi gereksinimler ve onaylar gibi sürücü kayıtları da sisteme girilebilir. Önemli araç ve sürücü belgeleri taranabilir ve gerektiğinde kolayca alınabilir.

Araç Servis Hatırlatıcıları, Uyarıları ve Yönetimi

Filo yönetiminin gerçekten yararlı bir yönü, araç bakımı, MOT veya yol vergisi vadesi tarihleri ​​için hatırlatıcılar veya uyarılar ayarlama kabiliyetidir. Personel, araç onarımlarının durumunu güncelleyebilir ve sürücüler günlük kontrolleri tamamlarken herhangi bir araç hatasını kaydedebilir.

GPS ile Araç Takip

Bir filo yönetim çözümüne karar verirken önemli bir özellik, araçların veya personelin nerede bulunduğunu veya nerede bulunduğunu bilme yeteneğidir. Araç takibi genellikle araçta küçük bir cihazın kurulmasıyla veya personel veya varlıklar söz konusu olduğunda küçük bir cihaza bir cepte veya ekte taşınabilir. Kurulumdan sonra araçları, insanları ve varlıkları harita üzerinde gerçek zamanlı olarak görmek mümkündür. Tüm işletme varlıklarının nerede bulunduğunu bilmek, filo yöneticisinin veya nakliye memurunun doğru varlığı doğru yere atamasını sağlar.

Job Assignment and Dispatch

Bu çok kullanışlı bir özellik ancak tüm filo yönetim sistemlerinin özelliği yok. İşleri sistem üzerinden atama yeteneği gerçekten kullanışlı bir işlevdir. Mobil personel, sürücüler veya saha mühendisleri, iş durumunu güncelleyebilir, görüntü ve imza yükleyebilir ve ofis personelinin bir müşteriyi ilerlemeyi hemen görmesini ve bilgilendirmesini sağlar. Bu sistemler akıllı iPhone'lar, Android ve Blackberry telefonlar gibi mevcut cihazlara kurulabilir.

Tarihsel Rotalar ve Raporlar

Bir işletmenin tüm verileri merkezi olarak yönetilen bir sistemde depolandığında, verimliliği artıracak ve hatta para tasarrufu sağlayabilecek raporları derlemek kolaydır.

Taşıtlar gibi bireysel varlıklar ile ilgili detaylı raporlar, o araç için toplam işletme maliyetlerini gösterebilir. Araç takip bilgileri ne kadar yakıt kullanıldığını gösterebilir ve daha ucuz alternatif yollar önerebilir. Personelden elde edilen bu kombine veriler, bir işletmenin verimliliğin nerede gerçekleştirilebileceğini görmesine yardımcı olabilir.

Özetle, filo yönetimi yazılımı ve araç takip çözümleri bir işletmeyi geliştirmeli ve doğru kullanıldığında ve bir işletmenin mobil kaynaklarının işletim ve verimliliğini geliştirmelidir. Elde edilebilen tasarruflar, sistemlerin maliyetleri ile daha da azaltılabilir, ancak aynı zamanda, artan üretkenlik ve müşterilere daha iyi hizmet sunma becerisine karşı dengelenmelidir.