الطباعة - تصميم

Fotoğraf Yazıcısı Türleri

Fotoğraf yazıcıları, bilgisayarlı veya bilgisayarsız görüntüleri basabilen yazıcılardır. Fotoğraf yazıcıları, dijital kameraların gelmesiyle popüler oldu. Fotoğraf yazıcılarının başlıca türleri mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcıları ve boya süblime fotoğraf yazıcılarıdır.

Inkjet fotoğraf yazıcısı, boya kağıdına bir dizi püskürtme ucu aracılığıyla boya bazlı veya pigmentli mürekkep püskürterek طبعة yapar. Yüksek kaliteli fotoğraflar üretmek için bazı yenilikçi mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcı üreticileri açık mavi ve açık macenta gibi ek renklerle üretilmiştir. 2880 dpi çözünürlüğüyle, mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcılarının çoğu keskin ve desensiz fotoğraf baskıları üretebilir.

HP, Canon, Kodak ve Epson, inkjet fotoğraf yazıcılarının ünlü markalarından. Canon Pixma iP4000 ve Epson Picture Mate, mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcılarının en sık kullanılan modelleridir. Ortalama olarak, en iyi kalitede bir mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcısı 150 dolardan fazlaya mal olur.

Boya alt yazıcıları ve termal boya yazıcıları olarak daha iyi bilinen boya süblimasyon yazıcıları, inkjet fotoğraf yazıcılarından sonra en popüler fotoğraf yazıcılarıdır. Boya süblimasyonlu bir fotoğraf yazıcısında, CMYK renkli şerit ısıtılır ve renk fotoğraf kağıdına aktarılır. CMYK renk skalası, mavi, kırmızı, sarı ve siyah renklerini içerir. Boya süblimasyonlu fotoğraf yazıcıları, inkjet fotoğraf yazıcılarından daha yüksek çözünürlüğe sahiptir ve net ve kaliteli fotoğraflar oluşturabilir. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcılarıyla karşılaştırıldığında, boya süblime fotoğraf yazıcıları çok daha hızlıdır. Kaliteli bir boya süblime fotoğraf yazıcısı 150 dolardan fazlaya mal olacaktır. Canon, Kodak ve Olympus, boya süblimasyon fotoğraf yazıcılarının popüler markalarındandır.

Mürekkep püskürtmeli ve boya süblimasyonlu fotoğraf yazıcıları dışında, lazer fotoğraf yazıcıları ve Fuji film PG serisi, yaygın olarak kullanılan fotoğraf yazıcılarıdır. Fuji filmi PG serisi Fuji filminin PG3500 ve PG4000-II yazıcılarını içerir. Bu fotoğraf yazıcıları, fotoğrafa geleneksel renkli baskıların görünümünü veren özel bir tür boya transfer işlemi kullanır.


مصدر بواسطة Jason Gluckman