التسويق الرقمي

Geleneksel Reklam Öldü, Şimdi Nedir?

Bob Dylan, "Zamanlar için, onlar değişiyor" diyor. ve televizyon, gazete ve dergilerin hepsinin yeni ortam (Web) tarafından travmatize edildiği geleneksel medya için kesinlikle geçerli.

Son yirmi yılda nüfus% 23 arttıysa da, gazete dolaşımı% 20'nin altındadır. Sınıflandırılmış reklamlar, gazeteler için bir nakit para, Craigslist'e 7 milyar dolarlık gelir düşürdü. New York Times şirket merkezinin% 75'ini satıyor ve Canlı kalabilmek için Carlos Slim'den yüksek faiz oranlarıyla borç aldı. eMarketer, gazete gelirlerinin 2008'de% 16.4 düşüşle 2009'da% 16 düşeceğini öngörüyor.

Hikaye dergiler için daha iyi değil. Dergilerdeki brüt إعلان sayfaları 2009'da% 22 düştü ve son zamanlarda PC Magazine, Country Home, CosmoGirl ve O at Home gibi reklamlar katlandı. US News and World Report, haftalık olarak iki haftalık bir aylık ve bir zamanlar 17 milyon okuyucuya sahip olan TV Guide'a 1 dolar karşılığında, 2 ABD doları gazetecilik fiyatından daha düşük bir fiyatla satıldı.

Bernstein Research, 2009'da TV istasyonu reklam gelirinde% 20 ila% 30 oranında düşüş olacağını öngörüyor. Televizyon, endüstrinin sarsıldığı üç cepheden etkilendi. İlk olarak durgunluk, şirketlerin harcamalarının, özellikle de reklamların azaltılmasına neden oldu. İkincisi, Dijital Video Kaydedici'nin (DVR) bireylerin televizyon izlemeleri üzerindeki etkisi oldu.

Interpublic Şirketler Grubu Magna'ya göre, TV'li hane halkının yaklaşık% 30.5'inin yıl sonuna kadar DVR'lere sahip olacağı ve bu rakamın 2014 yılının sonuna kadar yaklaşık% 44'e yükselebileceği bildirildi. TV yöneticileri bile, inandıklarını söylüyorlar DVR sahiplerinin% 60'ı geçmiş reklamları hızlandırmak için bunları kullanıyor – bu süreçte endüstriyi sarsar hale getiren temel bir ekonomik sütun silindi. Steinberg, Mart, 31, 2009.

Televizyon, milyonlarca insana ulaşma görevi görmesine rağmen, izleyici kitlesi küçüldükçe maliyet yükseldi. Otuz ikinci reklam spotları maliyetleri% 25 ila% 30 arasında azaldı, ancak izleyicilerin keskin düşüşüyle ​​1000 izleyici başına gerçek maliyet yükseldi.

Üçüncüsü, geçtiğimiz yıl gerçekleşen yazarların grevleri izleyicileri kapattı ve geri dönmedi. (Heroes, geçen yılki kitlenin% 30 altında seyretti), görüntülemede uzun süren bir gerileme gözleniyor.

Bu, reklamverenlerin tüketicileri bulmaları gerektiğini ifade ediyor. Ama nerede onlar?

Tüketiciler, aralıklarla çevrimiçi olarak dolaşıyor, TV izliyor, haberlerini alıyor ve benzer düşünen diğer kişilerle bağlantı kuruyor. AC Nielson'ın çevrimiçi şirketi Netviews, aktif çevrimiçi insan sayısının 167 milyon olduğunu söyledi. Google'ın ABD'li satış yöneticisi Dennis Woodside, internet üzerinden televizyon reklamcılığının büyük olacağını ve doğru olduğunu düşünüyor; bu nedenle, 39.7 milyon kişi bu saatte televizyon aracılığıyla yaptığı görüşmeyi ve Facebook üzerinden 1 milyondan fazla konuşmayı izledi.

Artık reklamverenler, müşterilerinin mesajını, standart medya, televizyon, radyo, gazete ve dergilerden alamazlar. Woodside ayrıca, İnternetin parçalı olduğunu ve bu ayrışmanın artacağını söylüyor; bu nedenle reklamverenler mesajlarını almak için çok çalışmalı ve birden fazla yöntem kullanmaları gerekecek.

TV'de medya satın alımı, tüketici odaklı şirketler için bir kampanyada harcanan reklamcılık dolarının önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Ancak bugünün parçalanmış toplumunda, bir şirketin genç annelere hitap eden bir web sitesinde reklam verebileceği bir televizyon şovunda boş nesterslere ve gençlere ulaşacak bir Pampers reklamı yayınlamak mantıklı değil. Küçük ilgi gruplarını hedef alabilmenin yanı sıra, web, haftanın yedi günü günde 24 saat çevrimiçi ve reklam orada bekliyor. Web ayrıca coğrafi bölgelere göre de değil, her metropol bölgesi için reklam satın alınması gereken radyodan farklı değildir.

İnsanlar sadece TV izlemekle kalmıyor, haberlerini de okuyor, aynı zamanda ürün alıyorlar. eMarketer projelerinin çevrimiçi harcamaları 2009'da% 8.9 oranında artacak ve 2008'de% 11.3 arttı ve 2007'de% 25.6 arttı. Bunu, perakende satış mağazalarının negatif satışlarıyla karşılaştırınız (yani, Macy'nin satışları% 9.5 düştü. 2009 yılının ilk çeyreği).

İnsanlar çevrimiçi olarak ilerledikçe, reklamlar da yaptı. Çevrimiçi reklamcılık, geleneksel basılı reklamlara benzeyen ve yine de canlanıp çok etkili olmamış banner reklamlarıyla başladı ve yakın gelecekte üretilen dolar cinsinden Arama yapmak için güçlü bir ikinci olacak.

Çevrimiçi reklamcılığın büyümesinin nedenlerinden biri ölçülebilir olması. AC Nelson şirketi televizyon izleyicileri hakkında veri sağlar, ancak yalnızca tahminlerdir; Hiç kimse, kaç kişinin bir şovu izlediğini kesinlikle bilmiyor. Dijital reklamcılık, bir reklamın ne zaman tıklandığını ölçebilen Tıklama Oranı (TO) ile ölçülür. Bir reklamın üzerine tıklamak bir satışa tercüme edilmek zorunda değilken ilgiyi gösterir; Televizyonların sayısından daha iyi bir ölçüm, özellikle de DVR'lerin günlerinde bir gösteriye dönüştü. Bir TO, bir web sayfasındaki bir reklamı tıklayan kullanıcı sayısını, reklamın kaç kez yayınlandı (gösterimler) bölünecek şekilde elde edilir.

Convertual radyo ve TV reklamcılığına kıyasla çevrimiçi reklamcılığın genç olmasına rağmen, zaten değişiklikler geçiriyor. En büyük değişiklik sosyal medyadır ya da endüstri halkı sosyal ağlar olarak adlandırmayı tercih ederken. 200 milyondan fazla hesaba sahip olan Facebook ile çarpıcı bir şekilde büyüyor; Bunların 130 milyonu düzenli olarak, 5. İnternet trafiğinde kullanılır. Twitter, 9.3 milyon benzersiz ziyaretçiyle bu yılın mart ayında aylık% 131 artışla katlanarak büyüyor.

İnsanlar ortak çıkarları paylaşmak için sosyal ağları kullanıyor ve şirketler, ulaşmaya çalıştığınız kişileri rahatsız etmeden etkili bir şekilde kullanmanın bir yolunu bulabilirlerse, bu bir altın madeni olacak.

"Genel pazarlama harcamaları artarken, geleneksel medya harcamaları azalıyor ve harcamaları, sosyal kampanyaları Facebook, Twitter ve MySpace üzerinde uygulamak için gerekli olan yaratıcılık ve teknoloji bu ortamda büyüyor. (Learmonth, Advertising Age, 7 Nisan 2009).

Sosyal medya, hayatımızdaki parçaları veya çıkarları geliştirebileceği için bireyler için cazip bir yer. Sosyal ağ araçları kullanan insanların sayısı e-postayla aştı. Kullanıcıların büyümesiyle birlikte Sosyal medyada bu forumlarda reklam harcamalarının PQ Media'ya göre 2011'de 3,7 milyar dolara çıkması bekleniyor MySpace, bakkal perakendecileriyle sadakat alışveriş kartları ve MySpace'de dijital reklamcılık arasında bir köprü oluşturmak için çalışıyor. ; Pringles en popüler pazarlama üretilen 2.8 milyon fanatik Facebook sayfası

Birçok şirket en heyecanlı müşterilerine "nazar" göndererek Twitter kullanıyor Quaker, Pepsi, Southwest Airlines, Smirnoff Vodka ve Express gibi şirketler dahil olmak üzere çeşitli promosyonlar, etkinlikler ve özel ürünler. Ulusal Basketbol Federasyonu'nun Twitter'da 140.000 takipçisi var (Shaquille O & Neal'in kendi futbolunun 6 milyonu var).

Land Rover, Land Rover'ın profillerinde markalaşma yapmak için ağır takip edilen Twitter kullanıcılarının ordusuna para ödeyerek daha iddialı bir plan yapıyor. Bu çabanın sonuçlarını hem kampanyanın kendisi üzerindeki bir yatırım getirisi hem de markalaşma ile yabancılaşan takipçilerden kaynaklanabilecek herhangi bir gerileme veya felaketten görmek ilginç olacaktır. İşe yararsa, gelecek daha çok şey olacak. "Zamanlar için, onlar bir değişiklik yapıyorlar."