SEO

Google, AB’nin unutulmayacak endeksleme temyiz başvurusunda kazandığı zaferden sorumlu olabilir

Google’ın, 2015’in Fransız gizlilik gözlemcisi kararının bir temyiz kazanması, “unutulma hakkı” (RTBF) altında Google’ın AB endeksinden kaldırılması gereken verinin Google’ın endeksinde hiçbir yerde kalamayacağına karar verildi. Davanın küresel önemi var.

Fransa tarafından talep edilen küresel ısınma. Fransız veri koruma otoritesi Nationale de l’formformique et des Libertés (CNIL), bireylerin Google. Bu pozisyon mantıklı olsa da CNIL, yetkilerinin AB sınırlarının ötesindeki diğer ülkelere – yasal yargı yetkisinin ötesine – etkili bir şekilde genişletti.

Google, küresel karar verme düzenine karşı çıktı ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'na temyiz etti. (ECJ), Avrupa'nın en yüksek iki mahkemesinden biri. Bu arada, CNIL, yönergesine uymadığı için Google’a kabaca 100.000 Euro para cezası verdi.

Mahkeme hukuk danışmanı Google’la aynı fikirdeydi. Ancak dün, ECJ’nin en üst düzey hukuk danışmanı Avukat General Maciej Szpunar, Google’la aynı fikirde olduğunu belirtti. Şirketin, RTBF'yi AB dışında da uygulamak için zorlanmaması gerektiği fikrini alıyor. Bu görüş, ECJ'nin “arama motoru operatörlerinin gerçekleştirmesi gereken referansın kaldırılmasının kapsamını sınırlandırması gerektiğini” öneriyor. Karar, Microsoft'un Bing ve arama motorlarına aynı şekilde uygulanacak.

Bu bir ön görüş olsa da, ECJ tipik olarak Avrupalı ​​hukuk uzmanlarına göre Genel Avukat'ın önerilerini takip eder. Bu yılın ilerleyen saatlerinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden resmi bir karar bekleniyor.

Neden umursamalısınız. RTBF'nin marka itibar yönetimi için sınırlı pazarlama etkileri vardı. Ancak ECJ, CNIL ile taraf olsaydı, AB otoritelerinin kendi yetki alanlarını ve düzenleyici menfaatlerini Avrupa dışından diğer ülkelere de küresel olarak genişletebilecekleri karmaşık bir durum yaratırdı. Bu zaten GSYİH ile bir dereceye kadar oldu.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Screenwerk, kişisel medya ile dijital medya ve gerçek dünyadaki tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmek üzerine yazıyor. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google + 'da bul.