SEO

Google, AMP hızını yayıncı URL’lerine iletmek için 'İmzalı Exchange' çözümünü duyurdu

AMP’nin en yüksek eleştirisi yayıncının etki alanı URL’lerini göstermemesi oldu. Bunun yerine, kullanıcılar AMP ön oluşturma işleminin gerektirdiği “google.com/amp/” URL yapısını tarihsel olarak görmüşlerdir. Google bir süredir bu konuyu ele almaya çalışıyor ve Kasım ayında bir çözümün geliştirici önizlemesini teklif ediyordu.

Şimdi, AMP’yi yayıncı URL’lerine hızlandıracak olan bu çözümü resmen açıklıyor. Pratik bir mesele olarak, tarayıcıların önbelleklenen AMP sonuçlarında yayıncı URL'lerini görüntülemesini sağlayan teknik bir çerçeve olan İmzalanan Borsaların kullanımını içerir. Şu anda yalnızca Chrome 73 veya daha yeni sürümleri için kullanılabiliyor (yakında Microsoft Edge).

AMP'nin kısa bir tarihi

Google, mobil cihazlarda sayfa yükleme sürelerini hızlandırmak ve “etkileyici performansı önemli ölçüde artırmak için 2015 yılında AMP'yi açık kaynak projesi olarak yarattı. mobil web’in performansı. ”Google, mobil web trafiğini aşındıran mobil uygulamalar konusunda endişeliydi ve insanları mobil web’e geri getirmenin bir yolunu bulmak istedi. Şubat 2016’da, Google, AMP sayfalarını mobil arama sonuçlarına entegre etti.

Çoğu yayıncı sitesi mobil web için iyi bir şekilde optimize edilmediğinden, AMP bir takas istedi. Daha hızlı sayfalar sunmak için Google’ın her şeyi önceden oluşturması ve önbelleğe alınmış google.com/amp URL yapısını kullanması gerekiyordu. Bu şekilde Google, mobil sayfaya daha hızlı bir şekilde hizmet verebilir – bu bazen tartışmalı olsa da

Yayıncıların bir 'İmzalı Değişim' yaratması gerekecek

Peki, “İmzalı Değişim” nedir? İşte Google teknolojiyi şu şekilde açıklıyor:

İmzalı HTTP Değişimi (veya “SXG”), yayıncıların içeriğini güvenli bir şekilde taşınabilir hale getirmelerine olanak tanıyan Web Paketleri adı verilen yeni bir altküme sahiptir; içeriğin bütünlüğünü ve niteliğini korumak. Taşınabilir içeriğin, daha hızlı içerik dağıtımını sağlamaktan, kullanıcılar arasında içerik paylaşımını kolaylaştırmaya ve daha basit çevrimdışı deneyimlere kadar birçok avantajı vardır.

Yeni gerçek URL seçeneğinden yararlanabilmek için yayıncıların İmzalı bir Exchange oluşturmanız gerekir. Bu da bir SSL sertifikasından farklı olarak bir sertifika almayı gerektirir (buradaki işlemle ilgili daha fazla.) Tamamlandığında, önbelleğe alınmış AMP URL’leri yayıncı etki alanı URL’sini gösterecektir.

Marka ve analiz avantajları

Google’la ilk ortak İmzalanan Borsalar hakkında basın açıklamasında beklenen faydaların birkaçını belirten Cloudflare:

  • Marka bütünlüğü: yayıncıları AMP trafiğini birincil web sitesi etki alanına yönlendirebilir
  • Basitleştirilmiş analizler: tümü AMP ziyaretçileri, AMP veya başka bir yerde aynı alanda bir arada bulunabilirler
  • İçerik için daha fazla alan: yayıncılar, AMP'nin “gri çubuğunu” ortadan kaldırarak, markalama veya reklamlar için sayfalarının üstünde ek alana sahip olacaklar [19659013] İndirimli hemen çıkma oranı: site ziyaretçileri yayıncı URL’lerine daha fazla güvenebilir ve markalı alanları ziyaret etmeye ve bu sitelerde kalmaya daha yatkın olabilir

Cloudflare şu anda AMP Si ile çalışan tek içerik dağıtım ağıdır (CDN) Gned Borsalar. Bununla birlikte, hızlı bir şekilde bunun üzerine hızlıca atlayabilecek birçok rakip var.

Cloudflare, mevcut müşterilerinin “gösterge tablosuna bir tıklamayla bu özelliği etkinleştirebileceklerini” söyledi ve kabiliyetinin önümüzdeki birkaç hafta içinde sunulacağına söz verdi.

Neden umursamalısınız

Google, AMP’nin tanıtılmasından bu yana yayıncıların ne istediğini yayınladı. Cloudflare tarafından listelenen faydaları uygulamak ve uygulamak ne kadar kolay olacak? Yakın gelecekte bu soruları takip edeceğiz. Ayrıca, bunun Chromium platformunda (yani Firefox, Safari, DuckDuckGo) oluşturulmamış tarayıcılara gelip gelmeyeceği (ve ne kadar çabuk) olacağı sorusu var.

Tüm bunlar hala görülüyor AMP hızlarında “gerçek URL” ler sunabilir.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantıları araştırır ve yazar. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Twitter'da izleyin veya onu Google + 'da bulun.