SEO

Google Analytics ile Satışları Nasıl Artırma

Google Analytics'i yüklemek, satışlarınızı web sitenizden artırmanıza yardımcı olabilir. Bunu nasıl yapabilir? Pek çok çevrimiçi web sitesi tasarım mağazasının yaptığı yanlışlık, ziyaretçilerin web sitelerinde ne yaptığını izlememesi ve ziyaretçi davranışlarını izlememeniz durumunda bunun nasıl geliştirilebileceğidir?

İlk adım bir Google analitiği hesabı kurmak olmalıdır. Web sitenizin sayfalarına küçük bir izleme kodu yüklemeniz gerekir. Bu kodu web sitenizdeki her sayfaya veya en azından izlemek istediğiniz her sayfaya eklediğinizden emin olmalısınız.

İkinci adım, analitik içinde dönüşüm hedefleri oluşturmalı. Burada, web sitenizde hedef olarak sayılan bir sayfa belirtebilirsiniz. Örneğin, web sitenizin hedeflerinden birinin bir kişi iletişim formunu doldurması gerekiyorsa, o form için onay sayfası, dönüşüm hedef sayfanız olarak analitiğe belirttiğiniz sayfa olmalıdır. Sipariş tamamlandıktan sonra başka bir sayfa onay sayfası olacaktır.

Artık yazılım izleme kodunu ve kurulum dönüşüm hedeflerini yüklediniz. Artık ziyaretçilerinizin davranışlarını takip etmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bunu en az birkaç hafta önce vereceğim, böylece çalışmak için bir ölçütünüz olabilir.

Artık iç analizden çok sayıda veri izlemeyi başlatabilirsiniz. En popüler özelliklerden biri, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için arama motorlarında kullandıkları anahtar sözcükleri görme yeteneğidir. Örneğin, hangi anahtar sözcüklerin çalıştığını ve hangilerinin ödeme yapan müşterilere dönüştüğünü görebilirsiniz. Bu bilgi SEO yapıyormuşsunuz gibi paha biçilemez, hangi anahtar sözcüklerin çalıştığını bilmeniz gerekir.

Bir başka harika özellik de en iyi açılış sayfalarınızın neler olduğunu kontrol etmektir. Burada en çok görüntülediğiniz sayfaların ne olduğunu, kullanıcıların ne kadar zaman geçirdiğini ve hemen çıkma oranlarının ne olduğunu görebilirsiniz. Hemen çıkma oranınız, ziyaretçilerinizin kaç sayfasının başka bir sayfayı ziyaret etmeden bu sayfadan ayrıldığını gösteren bir tutardır. Bu, iki şey anlamına gelebilir, 1. Bu sayfa, aradıkları şey değildi, ya da 2 kaldı. Doğru sayfaydı ve aradıkları bilgiyi buldular. Kullanıcıların düşündükleri kadar önemli olmadıkları için hemen çıkma oranlarına çok fazla dikkat etmem.