SEO

Google arama artık Dizin Oluşturma API'sı, yapılandırılmış veriler ile canlı akışları destekliyor

Google, artık Google Arama ve Google Asistan'daki canlı yayınların daha iyi keşfedilmesini desteklediğini duyurdu. Bu canlı akışlar, arama sonuçlarında bir atlıkarınca görünebilir ve Google'ın 2015'te yayınladığı eski canlı blog yayınları gibi canlı bir etikete sahip olabilir.

Canlı akışa dayalı veriler. Canlı akışlarınızın Google arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için bunları yeni Livestream yapısal verileriyle işaretlemeniz gerekir. Canlı akış özelliği, arama sonuçlarında video küçük resimlerine canlı bir rozet ekler. Bu yapısal veriler, videonun canlı olduğu veya akış başladığı sırada Google'a söyleyecektir.

Ne tür içerikler bunun için geçerli? İşte, Google'ın akışta yayınlanacak içerik türü için verdiği örnekler: Sportif etkinlikler, ödüller etkileyici videolar ve video oyunları gösterir.

İndeksleme API. Canlı yayınlar “canlı” ve bu nedenle gerçek zamanlı olduğundan, canlı akışta olduğunda Google'ın iletişim kurmanız için bir yol ihtiyacı vardır. Bu içeriğin dizine eklenmesini hızlandırmak için Google, bu tür içerikler için Endeksleme API'sını açtı. Google bu API'yı kullanmanın “Google'ın akış hızınızı hızlı bir şekilde taramasını sağladığını” belirtti. Canlı yayın içeriği için bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dizin Oluşturma API'si de iş ilanı URL'leri için kullanılıyor.

Neden önemlidir. Canlı etkinlikler, ödül şovları, video oyunları veya diğer etkinlikler gibi canlı yayınlar yayınlıyorsanız, videolarınızı Google Arama ve Google Asistan'da daha fazla görünüme kavuşturmak için bu yeni yapısal veriye ve Dizin Oluşturma API'sına göz atmak isteyeceksiniz.


Yazar

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editör'ü ve NY tabanlı bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibidir. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.