SEO

Google, Arama geliştiricisinin kılavuzuna JavaScript SEO temellerini ekler

Googlebot, JavaScript’i nasıl işler? Resim kaynağı: Google Arama geliştiricisinin rehberi

18 Temmuz’da Google, Arama geliştiricisinin rehberine bir JavaScript SEO temel bilgileri bölümü ekledi. Google’ın JavaScript’i nasıl işlediğine ve bazı en iyi uygulamalara ilişkin genel açıklamaları içerir.

Googlebot’un JavaScript web uygulamalarını nasıl taradığına, oluşturduğuna ve dizine eklediğine genel bir bakış ek olarak, kılavuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ayrıntılı Google kaynaklarına bağlantılar ile birlikte temel ipuçları sağlar:

  • Sayfanızı benzersiz başlıklar ve snippet'lerle açıklama. ] JavaScript, SEO'ların başlıkları ve meta açıklamaları ayarlamasına veya değiştirmesine olanak sağlar.
  • Uyumlu kod yazma. Geliştiriciler Googlebot’un API ve JavaScript sınırlamalarının farkında olmalıdırlar.
  • Anlamlı HTTP durum kodlarını kullanma Durum kodları Googlebot’a bir sayfanın taşındığını veya taranmaması veya dizine eklenmesi gerektiğini bildirir.
  • Meta robot etiketlerini kullanma. Google, robots meta etiketini kaldırmak veya değiştirmek için JavaScript kullanmanın beklediğiniz gibi çalışmayabileceğini, “metabot etiketi başlangıçta“ noindex ”içeriyorsa, Googlebot görüntülemeyi ve JavaScript yürütmeyi atlar. Robots meta etiketinin içeriğini değiştirmek için JavaScript kullanmak istiyorsanız, meta etiketin değerini "noindex" olarak ayarlamayın. ”
  • Görüntüleri ve tembel yüklü içeriği düzeltme. Google, performansı artırmak ve bant genişliği maliyetlerini düşürmek için tembel yükleme kullanmanızı önerir.

Neden umursayalım. JavaScript, geliştiriciler için güçlü bir araçtır ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir. Googlebot’un JavaScript destekli web uygulamalarınızı nasıl işlediğini anlamak, onları daha keşfedilebilir hale getirmenize yardımcı olabilir, bu da sonuç olarak organik görünürlüğünüzü artırabilir ve sitenize daha fazla trafik çekebilir.


The Yazar Hakkında

George Nguyen Üçüncü Kapı Ortamı. Geçmişi içerik pazarlaması, gazetecilik ve hikaye anlatıcılığıdır.